صحت ترجمه های گوگل

مترجم گوگل؛ مترجم گوگل ترنسلیت یک سرویس ترجمه ماشینی رایگان است که برای استفاده از آن، تنها به یک اتصال اینترنت نیاز دارید. شاید ترجمه‌های گاها مسخره‌ی آن را شما هم تجربه کرده باشید و با آن حتی خندیده و خاطره داشته باشید. مترجم گوگل در موقعیت‌های بسیاری نیز برایتان مثل یک دوست و رفیق همیشگی بوده؛ بعد از یک روز سخت کاری به خانه آمده‌اید و نیاز دارید سریع موضوع یک ایمیل را بفهمید و یا در حال نوشتن یک مطلب هستید اما کلمه موردنظر نوک زبانتان است و یادتان نمی‌آید.

مترجم گوگل یک سرویس ترجمه ماشینی چندزبانه است که توسط شرکت گوگل برای ترجمه و برگردان متون توسعه پیدا کرد. سرویس ترجمه گوگل در حال حاضر شامل یک مترجم مبتنی به وب، اپلیکیشن مترجم برای گوشی‌های هوشمند اندروید و IOS و یک مجموعه API است که به برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار این امکان را می‌دهد تا برای آن نرم‌افزار جانبی و افزونه‌های مرورگر بنویسند. مترجم گوگل در حال حاضر بیش از ۱۰۰ زبان دنیا در سطوح مختلف را پشتیبانی می‌کند و طبق آخرین آمارها تا ماه می (اردیبهشت) ۲۰۱۷ به بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در روز خدمات ارائه می‌کند.

محدودیت‌های مترجم گوگل

ترجمه گوگل در برخی زبان‌ها از زبان‌های دیگر بهتر جواب می‌دهد. مترجم گوگل مخصوصا وقتی زبان منبع انگلیسی و زبان مقصد یکی از زبان‌های اتحادیه اروپا باشد خیلی خوب جواب می‌دهد. طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد نشان داد که ترجمه‌های فرانسوی به انگلیسی گوگل هم از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند. بااین‌حال ثابت شده است که معمولا مترجم گوگل در متون و جملات کوتاه بهتر جواب می‌دهد تا متن‌های بلند. مترجم گوگل همچنین امکان تغییر و ویرایش ترجمه‌ها را به کاربر می‌دهد.

ترجمه گوگل چقدر دقیق است؟

تردیدی نیست که هیچ ترجمه و برگردانی کامل و ۱۰۰ درصد حق مطلب را ادا نمی‌کند و همیشه یک جای کار می‌لنگد؛ اما حالا که ترجمه گوگل بیش از ۱۰۰ زبان را پوشش می‌دهد و نسخه اندروید و IOS مترجم گوگل نیز عرضه شده است، به‌نظر می‌رسد بهترین اپلیکیشن مترجم برای سفر بالاخره بیرون آمده باشد اما زیاد هیجان‌زده نشوید؛ از این خبرها نیست.

نظرات کاربران

  • webadmin ۲۳ بهمن ۱۳۹۶

    لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.