مهاجرت پزشکان به سوئد 2024

مهاجرت پزشکان به سوئد

به منظور مهاجرت پزشکان به سوئد باید مجوز پزشکی سوئدی را دریافت کنید. اگر قبلاً مجوز فعالیت از کشور محل اقامت خود دارید، می‌توانید آن را در سوئد تأیید کنید. این هیئت ملی بهداشت و رفاه سوئد (Socialstyrelsen) است که سوابق تحصیلی و بالینی شما را ارزیابی می‌کند. شما می‌توانید تمام جزئیات مربوط به فرآیند را در صفحه وب آن‌ها بخوانید. همچنین قبل از اینکه بتوانید در سوئد کار کنید، باید حداقل سطح C1 را در زبان سوئدی، دانمارکی یا نروژی داشته باشید. در ادامه بیشتر درباره مهاجرت پزشکان به سوئد صحبت خواهیم کرد. 

شرایط مهاجرت پزشکان به سوئد 

شرایط مهاجرت پزشکان به سوئد با شرایط مهاجرت داروسازان به سوئد متفاوت است؛ بنابراین برای مهاجرت هر کدام قوانین و شرایط متفاوتی وجود دارد. اگر می‌خواهید به عنوان یک دکترای پزشکی در سوئد فعالیت کنید، به یک مجوز سوئدی یا یک مجوز خاص نیاز دارید. عنوان دکتری پزشکی تحت حمایت قانون است. به عبارت دیگر، تنها در صورت داشتن مجوز، می‌توانید خود را به عنوان دکترای پزشکی معرفی کنید. برای دریافت مجوز باید زبان سوئدی را یاد بگیرید. اگر خارج از اتحادیه اروپا و EEA تحصیل کرده‌اید، دو گزینه برای دریافت مجوز در سوئد دارید. مدت زمانی که طول می‌کشد تا مراحل مختلفی را که منجر به مجوز سوئدی می‌شود انجام دهید، بسته به شرایط خاص شما متفاوت است. معمولاً 2-4 هفته طول می‌کشد.

مراحل مهاجرت پزشکان به سوئد 

مراحل مهاجرت پزشکان

بعد از این که با شرایط مهاجرت پزشکان به سوئد آشنایی پیدا کردید، زمان آن رسیده که با مراحل آن آشنایی پیدا کنید. این مراحل را در ادامه معرفی کرده و درباره هر کدام توضیحاتی خواهیم داد تا بسته به شرایطی که دارید، پیش بروید. این مراحل عبارت است از:

 1. جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به سوئد
 2. شرکت در آزمون مهارت زبان برای مهاجرت پزشکان به سوئد
 3. شرکت در دوره قوانین و مقررات برای مهاجرت پزشکان به سوئد
 4. شرکت در دوره های بالینی برای مهاجرت پزشکان به سوئد
 5. مهاجرت پزشکان به سوئد
 6. دریافت پیشنهاد کاری و مجوز لازم برای مهاجرت پزشکان به سوئد

جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به سوئد

درست است که همه مدارک شما باید به دارالترجمه انگلیسی برود و به زبان انگلیسی ترجمه شود. اما آیا از مدارکی که باید برای مهاجرت آماده کنید، اطلاع دارید؟ ارزیابی مدارک رایگان است و حدود 3 ماه زمان می‎برد. 

این مدارک به شرح زیر هستند:

 • فرم درخواست
 • کپی صفحه اول پاسپورت
 • کپی مدرک تحصیلی
 • ریزنمرات تحصیلی
 • گواهی تغییر نام و نام خانوادگی (در صورت وجود)
 • اثبات مهارت‌های زبانی

شرکت در آزمون مهارت زبان برای مهاجرت پزشکان به سوئد

شرکت در آزمون مهارت زبان

برای ارزیابی تحصیلات خود، مرحله 1، لازم نیست بتوانید سوئدی صحبت کنید. اما برای گذراندن مراحل دیگر، باید بتوانید سوئدی صحبت کنید. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می‌تواند مهارت‌های زبانی را ارزیابی کند.

همچنین می‌توانید مهارت‌های زبانی خود را با اجازه دادن به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ارزیابی کنید که آیا مهارت‌های زبانی مورد نیاز برای کار در حرفه خود را دارید یا خیر. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی باید فرم را پر کرده و نحوه ارزیابی را شرح دهد. مسئول برگزاری این آزمون دانشگاه اومئو در سوئد است. این دانشگاه نتایج آزمون را برای شورای ملی بهداشت و رفاه سوئد می‌فرستد. آزمون زبان از یک بخش تئوری و یک بخش عملی تشکیل شده و برای قبولی در بخش عملی باید بخش تئوری را پشت سر بگذارید. خبر خوب این است که شما می‌توانید 5 بار در آزمون تئوری و 3 بار در آزمون عملی شرکت کنید. نمره آزمون آیلتس ربطی به نمره آزمون زبان سوئدی ندارد. 

شرکت در دوره قوانین و مقررات برای مهاجرت پزشکان به سوئد

لازمه‌ مهاجرت پزشکان به سوئد یادگیری قوانین و مقررات موجود در آن کشور است. شرکت در این دوره برای شما رایگان است و می‌توانید به صورت تمام وقت یا پاره وقت در دوره شرکت کنید. این دوره در تعطیلات برگزار نمی‌شود. جالب است بدانید که ثبت نام این دوره در وب سایت اومئو انجام می‎شود. برای شرکت در این دوره بارگذاری برخی از مدارک مثل ترجمه مدارک تحصیلی الزامی است. 

شرکت در دوره های بالینی برای مهاجرت پزشکان به سوئد

شرکت در دوره های بالینی

این آزمون به عنوان “kunskapsprovet” نیز شناخته می‌شود. این آزمون ثابت می‌کند که شما دانش بالینی و زبانی برای انجام حرفه خود در سوئد را دارید. سوالات آزمون مهارت مختص حرفه شماست. بنابراین شما باید قبل از شرکت در آزمون، با دانش کافی آماده شوید. مدت‌ زمان این دوره‌ها شش ماه است، اما شما می­‌توانید مجوز اقامت هفت‌ ماهه دریافت کنید. شرکت در این دوره‌ها با توجه‌ به سازمان ارائه‌ دهنده هزینه‌­های متفاوتی دارد و هیچ کمک مالی هم برای آن از طرف اداره ملی بهداشت و رفاه سوئد دریافت نخواهید کرد. برای شرکت در تمامی این مراحل به ترجمه رسمی مدارک خود نیاز دارید. 

مهاجرت پزشکان به سوئد

پزشکان دارای مدرک پزشکی از خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس می‌توانند سه راه را برای دریافت مجوز سوئدی دنبال کنند: (1) در یک آزمون مهارت شرکت کنند و دوره ای را در قوانین و مقررات سوئد بگذرانند. (2) به مدت 10 ماه در CPP شرکت کنید. یا (3) در آموزش پزشکی سوئد شرکت کنید. لازمه مهاجرت پزشکان به سوئد ارائه و ارسال مدارک به اداره بهداشت سوئد است. این مدارک عبارت است از:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • کپی صفحه اول پاسپورت معتبر
 • کپی مدرک مهارت زبان سوئدی
 • مدارک اثبات گذراندن دوره‌های بالینی یا کارآموزی
 • رسید پرداخت هزینه درخواست (۸۷۰ کرون سوئد معادل ۷۸ دلار)

دریافت پیشنهاد کاری و مجوز لازم برای مهاجرت پزشکان به سوئد

بعد از ترجمه رسمی پاسپورت، ارسال مدارک و اخذ مجوز حال زمان آن رسیده است که از طریق وب سایت‌های کاریابی و آژانس‌های مربوط به ارائه مشاغل به جستجوی کار بپردازید. شما باید یک کارفرمای سوئدی را پیدا کنید که به رشته و حرفه شما نیاز داشته باشد. سپس رزومه و مدارک خود را برای او ارسال کنید تا برای شما نامه جاب آفر یا اسکالرشیپ ارسال کند. با داشتن این نامه شما می‌توانید برای اخذ ویزای سوئد اقدام کنید.

مزیت مهاجرت پزشکان به سوئد 

مزیت مهاجرت پزشکان به سوئد چیست

سیستم مراقبت بهداشتی سوئد دارای بودجه عمومی بالا، پوشش همگانی، استفاده جاه طلبانه از فناوری‌های مدرن و تلاش برای جلوگیری از سبک زندگی ناسالم است. این ویژگی‌ها به سطوح پایین نیازهای برآورده نشده، پیامدهای سلامت مطلوب و وضعیت سلامت خوب در جمعیت و در مقایسه با سایر کشورها کمک می‌کند.

در سیستم مراقبت‌های بهداشتی سوئد، بر آموزش و دانش عمیق تشخیص و درمان تاکید شده است. آموزش در حالی انجام می‌شود که پزشکان در حال کار هستند؛ بنابراین هیچ وقتی تلف نمی‌شود، در حالی که آن‌ها فرصت رشد حرفه‌ای و یادگیری چیزهای جدید را پیدا می‌کنند. شایستگی‌های بیشتر با آموزش طولانی‌تر به دست می‌آید. از دیگر مزایای مهاجرت پزشکان به سوئد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارزش دادن به پزشکان عمومی
 • متخصص و ماهر بودن پزشکان عمومی
 • دستمزد بالای پزشکان
 • آموزش اضافه برای پزشکان
 • ارزش قائل‌ بودن برای بیماران و وقت‌ گذاشتن برای آن‌ها

نتیجه گیری 

با شرایط و مراحل مهاجرت پزشکان به سوئد آشنایی دقیقی پیدا کردید. حال زمان آن رسیده است که برای ترجمه مدارک به شما یک دارالترجمه رسمی و ماهر را معرفی کنیم تا مدارک شما را به شکل قانونی و با قیمتی منصفانه به زبان انگلیسی یا سوئدی ترجمه کنند. شما چه به صورت آنلاین و چه به صورت حضوری می‌توانید مدارک خود را به دارالترجمه رنسانس ارسال کنید و در سریع‌ترین حالت ممکن مدارک خود را به صورت ترجمه شده دریافت کنید. 

سوالات متداول

1- مهاجرت پزشکان به سوئد شامل چه مراحلی است؟

 • جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به سوئد
 • شرکت در آزمون مهارت زبان برای مهاجرت پزشکان به سوئد
 • شرکت در دوره قوانین و مقررات برای مهاجرت پزشکان به سوئد
 • شرکت در دوره های بالینی برای مهاجرت پزشکان به سوئد
 • مهاجرت پزشکان به سوئد
 • دریافت پیشنهاد کاری و مجوز لازم برای مهاجرت پزشکان به سوئد

2- مهاجرت پزشکان به سوئد دارای چه مزایایی است؟

 • ارزش دادن به پزشکان عمومی
 • متخصص و ماهر بودن پزشکان عمومی
 • دستمزد بالای پزشکان
 • آموزش اضافه برای پزشکان
 • و …

3- برای اثبات مهارت زبان سوئدی باید در چه آزمونی شرکت کرد؟

مسئول برگزاری این آزمون دانشگاه اومئو در سوئد است. این دانشگاه نتایج آزمون را برای شورای ملی بهداشت و رفاه سوئد می‌فرستد. آزمون زبان از یک بخش تئوری و یک بخش عملی تشکیل شده و برای قبولی در بخش عملی باید بخش تئوری را پشت سر بگذارید.

دسته‌بندی نشده دسته بندی:

نظرات کاربران