گواهی اشتغال به تحصیل چیست و مراحل اخذ آن

گواهی اشتغال به تحصیل

امروزه برای اینکه دانشجویان بتوانند به راحتی در برخی امور جامعه شرکت کنند به گواهی اشتغال به تحصیل نیاز دارند. این گواهی هنگامی صادر می‌شود که دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه باشند. در ادامه این مقاله بررسی خواهیم کرد که برای دریافت این گواهی چه مراحلی را لازم است طی کنیم. با ما همراه باشید.

گواهی اشتغال به تحصیل چیست؟

در پاسخ به اینکه برگه اشتغال به تحصیل چیست باید گفت که بعضی از امور جامعه نیازمند دریافت گواهی هستند که اثبات می‌کند دانشجویان در حال تحصیل هستند؛ این مدرک، گواهی اشتغال و تحصیل نام دارد و بیانگر آن است که دانشجویان در حال حاضر در دانشگاه به تحصیل می‌پردازند و جزو افراد انصرافی، اخراجی یا فارغ التحصیل نمی باشند. دانشجویان زیادی، خصوصا دانشجویان پسر جهت احراز شرایط تحصیلی، نیازمند اخذ گواهی اشتغال به تحصیل برای خارج از کشور هستند. در زمان اقدام برای مهاجرت تحصیلی نیز لازم است تا برای دریافت اقامت نسبت به ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و همچنین ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل خود اقدام کنید.

با توجه به اینکه در چه دانشگاهی تحصیل کرده باشید، روش دریافت و صدور گواهی اشتغال و تحصیل متفاوت است. بنابراین برای کسب اطلاع از نحوه صدور آن لازم است که دانشجو به دانشگاه محل تحصیل خود رفته و مراحل را دنبال کند. البته پس از غیر حضوری شدن دانشگاه‌ها شرایط اخذ گواهی اشتغال به تحصیل نیز تغییر کرده و می‌توان از روش های غیر حضوری نیز برای دریافت آن استفاده کرد.

دریافت گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان از طریق سامانه های مختلف امکان پذیر است و به دانشجویان نیز این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به مراجعه حضوری در دانشگاه، امکان دریافت گواهی اشتغال به تحصیل خود را داشته باشند. از جمله این سامانه ها شامل: سامانه سجاد، سایت گلستان، سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد و همچنین سایت هم آوا دانشگاه علمی کاربردی می‌توانند به دریافت برگه اشتغال به تحصیل به شکل غیر حضوری کمک کنند.

گواهی اشتغال به تحصیل چه کاربردی دارد؟

گواهی اشتغال به تحصیل چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به اینکه گواهی تحصیلی چیست باید بگوییم که این گواهی مشخصا به اثبات محصل بودن شما می‌پردازد و آن را تایید میکند. برخی از امکانات و امور تنها برای محصلین امکان پذیر است و یا در برخی شرایط دیگر محصل بودن به عنوان یک دلیل موجه و منطقی برای عدم انجام یک امر ضروری محسوب شود؛ بنابراین گواهی اشتغال به تحصیل می‌تواند کمک و تاثیر زیادی در زندگی اشخاص داشته باشد. از موارد دیگری که نیازمند گواهی اشتغال به تحصیل است، فرایند عکسدار کردن شناسنامه می‌باشد. اشخاصی که به ۱۵ سالگی می رسند می توانند برای عکسدار کردن شناسنامه خود اقدامات لازم را انجام دهند. یکی از این اقدامات دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از طرف مدرسه ی شخص می باشد. در واقع این موقعیت یکی از معمول ترین این زمان هایی است که به این گواهی احتیاج پیدا می‌کنید.

از اصلی ترین کاربرد های گواهی اشتغال به تحصیل، کاربرد آن در پروسه مهاجرت می باشد. برای اخذ ویزای کشورهای مختلف نیازمند آن هستید که پس از دریافت این گواهی نسبت به ترجمه رسمی آن به علاوه ترجمه دیگر مدارک مورد نیاز مثل ترجمه دانشنامه تحصیلی و ریز نمرات اقدام کنید. برای ترجمه رسمی و دقیق لازم است تا مدارک خود را به یک دارالترجمه رسمی و معتبر بسپارید تا از دقت کافی آن اطمینان لازم را داشته باشید. از جمله کشورهایی که برای دریافت ویزای آنها نیاز به ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل داری می توان به آلمان فرانسه و ایتالیا و غیره اشاره کرد. ایتالیا کشور محبوب و مهاجر پذیر است که برای اخذ اقامت آن نیاز دارید که نسبت‌ به ترجمه رسمی ایتالیایی مدارک خود اقدام کنید. گواهی اشتغال به تحصیل در این زمان بیانگر آن است که شما همچنان در کشور خود به تحصیلات می پردازید و لازم است بعد از زمان مشخص شده باز گردید.

از دیگر مواردی که نیازمند به این گواهی می باشد، برای فرزندان پسر است که بیشتر از ۱۹ سال دارند. علت این امر آن است که فرزندان پسر بیمه شدگان تامین اجتماعی پس از ۱۹ سالگی دیگر مشمول بیمه سرپرست خانواده نمی شود و ارائه این گواهی به سازمان تامین اجتماعی باعث میشود که تا زمانی که مشغول تحصیل هستید، بتوانید از خدمات بیمه بهره مند شوید. موارد دیگر که نیازمند این گواهی می باشد شامل تعویض پلاک خودرو و خروج از کشور برای آن دسته از دانشجویانی که مشمول خدمت سربازی مستند ضروری می باشد. روش های متعددی برای دریافت و صدور گواهی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

از چه طریقی گواهی اشتغال به تحصیل را دریافت کنیم؟

اگر تمایل دارید شخصا و حضوری نسبت به دریافت گواهی اشتغال به تحصیل اقدام کنید، لازم است به مراکز تحصیل خود مراجعه کرده و انجام مراحل را به مقامات مربوطه بسپارید. احتمال دارد قوانینی درباره ضرورت مراجعه به سایت پیش از مراجعه حضوری در جهت دریافت گواهی وجود داشته باشد. البته همچنان مراکز وجود دارند که به صورت حضوری تمامی مراحل را دنبال می کنند. اولین مرحله دریافت گواهی اشتغال به تحصیل به واسطه دانشجو و با ثبت کتبی مبنی بر تمایل به دریافت این گواهی انجام می پذیرد. این فرم درخواست ابتدا باید توسط کارشناس اداره آموزش دریافت و بررسی شود و بعد از آن از آموزش به دانشکده منتقل شود. لازم است که مدیر آموزش آن را به درستی امضا کند و دوباره به دانشکده بازگرداند.

در بیشتر مواقع این فرایند انتقال و ارسال نامه به واسطه نامه رسان ها انجام می پذیرد و بر عهده شما نمی باشد. در مدارس انجام تمامی این مراحل در داخل مدرسه انجام می گیرد اما ممکن است برای بعضی از امور نیازمند آن باشید که به آموزش و پرورش استان مراجعه کنید و مهر شخص مسئول آن را دریافت کنید. اگر پیش از مراجعه نسبت به مراحل آن اطلاعات لازم را کسب کنید در طی انجام آن کمتر دچار گمراهی خواهید شد البته باید اشاره کرد که با غیرحضوری شدن دانشگاه‌ها و همچنین پر رنگ تر شدن اینترنت در امور مختلف، دیگر به شکل سنتی نیاز نیست که به صورت حضوری مراجعه کنید و فقط از طریق سامانه های مختلف اینترنتی به راحتی می‌ توانید در وقت خود صرفه جویی کرده و گواهی را دریافت کنید. دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از طریق راه های زیر امکان پذیر است:

 • ورود به سامانه سجاد دانشجویی
 • ورود به سامانه جامع گلستان دانشگاه محل تحصیل

مراحل دریافت گواهی اشتغال به تحصیل به صورت اینترنتی 

جهت اخذ گواهی اشتغال به تحصیل و عکس گواهی اشتغال به تحصیل از طریق اینترنت می‌توان از راه های مختلفی استفاده کرد. در صورتی که دانشگاه مورد نظر شما از سامانه گلستان استفاده می‌کند، شما می‌توانید به راحتی از این طریق نسبت به دریافت گواهی خود اقدام کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

مراحل دریافت گواهی اشتغال به تحصیل به صورت اینترنتی 1

۱. پس از آن که وارد سامانه گلستان شدی بخش آموزش را انتخاب و پس از آن به بخش دانشجو وارد شوید.

۲. پس از آن لازم است که به گزینه درخواست ها رفته و روی درخواست گواهی اشتغال به تحصیل کلیک کنید.

مراحل دریافت گواهی اشتغال به تحصیل به صورت اینترنتی 2

۳. در صورتی که برای ترم جاری خود انتخاب واحد کرده باشید یک پنجره باز می‌شود که لازم است مشخصات لازم را در آن پر کنید.

۴. در صفحه مشخصات لازم است تا بعد از پر کردن اطلاعات شخصی اطلاعات مورد نیاز دیگری مانند اداره محل ارسال را ثبت کنید تا در نهایت گواهی شما به مکان مورد نظر ارسال شود.

۵. اگر فرم شما نیازمند تایید شدن از طرف دانشکده دارد لازم است و آن را چاپ کنید و به مسئول مربوطه ارائه دهید تا آن را مهر و امضا کند.

مراحل دریافت گواهی اشتغال به تحصیل به صورت اینترنتی 3

روش دیگری که شما می‌ توانید از آن تعریف نسبت به دریافت گواهی اشتغال به تحصیل خود اقدام کنید، از طریق سامانه سجاد میباشد. برای دریافت گواهی خود از طریق این سامانه مراحل زیر را انجام دهید:

۱.  ابتدا لازم است که در سامانه سجاد ثبت نام کنید. برای این کار ابتدا لینک saorg.ir را باز کنید و پس از آن وارد سامانه جامع امور دانشجویان می‌شوید.

۲. بعد از اینکه وارد سایت شدید از پنل بالایی گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.

۳. بعد از آن که قوانین سایت را مطالعه و پذیرش کردید، لازم است تا در پنجره باز شده اطلاعات خود را به درستی وارد کنید.

۴. سپس روش دریافت کد را انتخاب و ثبت نام را به پایان برسانید.

۵. پس از اتمام ثبت نام می‌توانید درخواست خود را مبنی بر دریافت گواهی اشتغال به تحصیل ثبت کنید این کار را از طریق ورود به سایت انجام دهید.

اگر در حال حاضر دانشجوی دانشگاه پیام نور هستید می‌توانید به شکل حضوری یا غیر حضوری و یا از طریق سامانه گلستان درخواست خود را ثبت کنید. پس از ورود به سایت گلستان طبق مراحلی که پیشتر ذکر کردیم مراحل را دنبال کنید. گواهی اشتغال به تحصیل زمانی معتبر است و رسمی محسوب می‌شود که به واسطه کارشناس آموزشی و ریاست دانشکده واحد آموزشی مورد تایید قرار گرفته و مهر و امضا شود.

یکی دیگر از کاربردهای گواهی اشتغال به تحصیل برای ارائه به سازمان تامین اجتماعی می‌باشد که برای دریافت آن لازم است مراحل متفاوتی را انجام دهید. دریافت این گواهی از طریق سایت بیرون انجام می‌پذیرد و با دیگر روش ها متفاوت است. برای دریافت آن لازم است ترتیب زیر را رعایت کنید:

 1. جهت اخذ گواهی لازم است کد مجوز استعلام گواهی اشتغال به تحصیل را داشته باشید. برای دریافت آن لازم است ابتدا وارد سایت msrt.ir شوید و بعد از ورود و درج اطلاعات صحیح و دقیق کد رهگیری را دریافت کنید.
 2. بعد از آن لازم است وارد سایت تامین اجتماعی از طریق لینک tamin.ir شوید.
 3. حالا در بخش پنل بالایی قسمت بیمه شدگان را کلیک کنید و بعد از آن وارد بخش اعلام کد مجوز استعلام اشتغال به تحصیل شوید. 
 4. در اینجا بعد از درج کد تمامی مراحل ثبت اشتغال به تحصیل در سایت بیمه انجام دهید.

سوالات متداول

به چه شکل می توان از خدمات سامانه درخواست گواهی اشتغال به تحصیل استفاده کرد.

در اولین قدم باید از طریق لینک ثبت نام کنید و نسبت به ایجاد حساب کاربری اقدام کنید بعد از آن باید برم تشکیل پروفایل را به درستی تکمیل کنید تا پس از گذشت حدود ۲۴ ساعت اطلاعات شما توسط امور دانشجویان بررسی و سپس تایید شود بعد از آن امکان ورود به سیستم و ثبت درخواست را خواهید داشت.

چه کسانی آن را دارند که می توانند درخواست گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه را ثبت کنند؟

تمامی دانشجویان مشغول به تحصیل در همه دانشگاه های خارج و داخل، دانش آموختگان و اعضای هیئت علمی دانشگاه های داخلی می توانند با در نظر گرفتن شرایط نسبت به درخواست گواهی اقدام کنند.

برای دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در زمان ورود به چه مدارکی احتیاج است؟

مدارک‌ مورد نیاز شامل:

 • کارت یا برگه معافیت یا پایان خدمت نظام وظیفه برای اشخاص مذکر.
 • اطلاعات صفحه اول گذرنامه و ارائه آن 
 • عکس آخرین مهر خروج از ایران که روی گذرنامه درج شده
 • ارائه ویزای دانشجویی به همراه تاریخ معتبر
 • کپی کارت ملی
 • ارائه اصل نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • ارائه عکس آخرین مدرک تحصیلی.
دسته بندی:

نظرات کاربران