راهنمای کامل آزمون آنلاین CCL ناتی

راهنمای جامع آزمون آنلاین CCLناتی

آزمون CCL ناتی دیگر برگزار نمی‌شود، البته به صورت حضوری! طبق اعلام رسمی سازمان ناتی استرالیا در پی شیوع ویروس کووید-19 آزمون ناتی تا پایان دسامبر 2020  به طور آنلاین برگزار خواهد شد. کروانا مهمان ناخوانده ای بود که روزهای تلخی را برای ساکنین زمین رقم زد. اما آن طور که از شواهد بر می آید تغییر در نحوه ی برگزاری آزمون ناتی اتفاقی است که به نفع متقاضیان ایرانی این آزمون تمام شده است.

پیش تر آزمون CCL ناتی تنها در مراکز تعیین شده در خاک استرالیا و به صورت حضوری برگزار می‌شد و چون ویزایی برای شرکت در این آزمون صادر نمی‌شد، به هیچ وجه امکان شرکت در این آزمون و کسب 5 امتیاز مربوط به آن از ایران وجود نداشت. اما شرایط با شیوع ویروس کرونا تغییر کرد و سازمان ناتی به منظور حفظ سلامت داوطلبان و مسئولین برگزاری آزمون و با توجه به محدودیت های جدید دولت استرالیا در برگزاری تجمعات، ساز و کار جدیدی را برای برگزاری آنلاین این آزمون معرفی کرد.

با شیوع ویروس کرونا برگزاری حضوری آزمون CCL ممکن نیست و این آزمون تا اطلاع ثانوی به صورت آنلاین برگزار خواهد شد

پس اگر در ایران زندگی می‌کنید و امکان ورود به استرالیا را ندارید، شاید این اولین و آخرین باری باشد که بتوانید در ایران و به صورت مجازی در امتحان ناتی شرکت کنید و 5 امتیاز شیرین آن را به دست بیاورید. اما امتحان CCL ناتی چیست؟ هزینه ی امتحان چقدر است؟ مدارک لازم برای ثبت نام چیست؟ مراحل ثبت نام به چه صورت است؟ چطور در مدت 5-7 ماه برای امتحان آماده شویم و از کجا به منابع و نمونه سوال های آزمون دسترسی داشته باشیم؟ این ها همه مواردی هستند که در ادامه به بررسی کامل آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه مقاله (با کلیک بر روی عنوان مورد نظر مستقیم به مطلب مربوط منتقل خواهید شد)

آزمون CCL ناتی چیست و برای چه کسانی سرنوشت ساز است؟

تغییر شرایط برگزاری آنلاین آزمون CCL ناتی  قبل و بعد از شیوع کرونا

مهلت ثبت نام و مراحل ثبت نام در آزمون آنلاین CCL ناتی

هزینه آزمون CCL ناتی و نحوه پرداخت

فرم و ساختار آزمون CCL ناتی

شرایط برگزاری آزمون آنلاین و امکان تقلب در آزمون CCL ناتی

نحوه تصحیح آزمون و حد نصاب قبولی در آزمون CCL ناتی

چطور خود را برای آزمون آماده کنیم؟

نمونه سوالات و منابع آزمون ناتی

آزمون CCL ناتی چیست و برای چه کسانی سرنوشت ساز است؟

از اواخر سال 2017 زمزمه های تغییر در آزمون مترجمی ناتی شروع شد و از ابتدای سال 2018 آزمون CCL به امید تازه‌ی متقاضیان ویزاهای کاری و مهارتی استرالیا (ویزاهای مهمی چون ویزای 189، ویزای 190و ویزای491) برای افزودن 5 امتیاز مهاجرتی تبدیل شد. آزمونCredentialed Community Language Test (CCL)  توسط سازمان ناتی استرالیا که سازمان رسمی تایید استانداردهای ترجمه و تایید صلاحیت مترجمان رسمی و همزمان است در استرالیا است، برگزار می‌شود. اما قبولی در این آزمون  به منظور ارزیابی توانایی های زبانی شما در زندگی روزمره در سطح جامعه است.

آزمون زبان استرالیا CCL NAATI

بنابراین پذیرفته شدگان در آزمون CCL ناتی  امکان کار به عنوان مترجم سازمان ناتی را ندارند و تنها می توانند از 5 امتیاز این آزمون برای بالابردن امتیازات مهاجرتی خود و تبدیل ویزای موقت به ویزای دائم استرالیا استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر با سازمان و نحوه کار مترجمان رسمی سازمان ناتی، مطالعه مقاله مربوط به خدمات ترجمه ناتی و پیگیری مطالب جدید وبلاگ دارالترجمه رسمی آنلاین رنسانس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تغییر شرایط برگزاری آنلاین آزمون CCL ناتی قبل و بعد از شیوع کرونا

آزمون CCL ناتی همواره به صورت حضوری و تنها در شهرهای آدلاید، بریزبن، کانبرا، هوبارت، ملبورن، پرت وسیدنی برگزار شده است. این آزمون معمولا هر دو ماه یکبار و در روزهای محدودی از ماه های تعیین شده برگزار می شد. بنابراین متقاضیان پس از ثبت نام اولیه با توجه به روزهای خالی، مرکز مورد نظر خود را مشخص می‌کردند و در صورت پر بودن وقت ها در شهر مورد سکونت خود، مجبور بودند برای شرکت در آزمون به شهرهای دیگر مسافرت کنند.

با شیوع ویروس کرونا مسافرت و حضور در جمع غیر ممکن شده است. بر این اساس داوطلبانی که برای شرکت در امتحان ناتی در آوریل و جولای2020 ثبت نام کرده بودند قادر نخواهند بود در آزمون حضوری ناتی شرکت کنند اما امکان شرکت در آزمون به صورت آنلاین برای تمامی متقاضیان تا دسامبر سال 2020 فراهم شده است. متقاضیانی که قبل از شیوع کرونا برای ماه آوریل و جولای جاری ثبت نام کرده بودند، چنانچه تمایل یا آمادگی شرکت در آزمون آنلاینCCL  را نداشته  باشند می‌توانند 75 درصد از هزینه پرداختی را پس بگیرند و یا تاریخ امتحان را به بعد از دسامبر 2020 تغییر دهند. نکته ی قابل توجه این است که داوطلبان جدید نیز تا پایان سال 2020 میلادی امکان ثبت نام در آزمون ناتی و شرکت به صورت آنلاین را خواهند داشت. اما هنوز مشخص نیست که درصورت عادی شدن شرایط امکان شرکت در آزمون آنلاین کماکان به قوت خود باقی خواهد ماند یا آزمونCCL  ناتی بار دیگر به صورت حضوری برگزار خواهد شد  و یا این که داوطلبان قادر خواهند بود به انتخاب خود به طور حضوری یا آنلاین در آزمون شرکت کنند.

داوطلبان آزمون CCL آنلاین در خانه امتحان می‌دهند

اما در مکاتباتی که اخیرا با سازمان ناتی انجام پذیرفته است، ذکر شده است که تمامی آزمون های سازمان ناتی از ماه سپتامبر جاری به بعد به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. اما قبل از فرارسیدن ماه انتخابی توسط داوطلب، با وی تماس گرفته خواهد شد ونحوه برگزاری آزمون CCL به صورت آنلاین یا حضوری به اطلاع وی خواهد رسید. بنابراین  چنانچه در زمان آزمون امکان حضور در استرالیا را نداشته باشید با توجه به اطلاع رسانی سازمان ناتی قبل از فرارسیدن زمان آزمون، قادر خواهید بود75 درصد از هزینه آزمون را پس بگیرید.

مهلت ثبت نام  و نحوه ثبت نام در آزمون آنلاین CCL ناتی

برای آزمون CCL مهلت خاصی وجود ندارد زیرا همواره تاریخ های مشخصی برای برگزاری آزمون در نظر گرفته میشود. با این وجود با توجه به شرایط برگزاری آنلاین آزمون قطعا تعداد متقاضیان بیشتر خواهد شد و رقابت تنگاتنگ تر. توصیه ما این است که هر چه سریع تر برای ثبت نام و درخواست شرکت در امتحان اقدام کنید.

ثبت نام در آزمون CCL شامل 5 مرحله است:

راهنمای ثبت نام در آزمون CCL ناتی

5 مرحله ثبت نام آزمون CCL

 1. ابتدا وارد سایت ناتی شوید:naati.com.au
 2. در میانه صفحه وارد قسمت: Log in to myNAATI شوید.
 3. با وارد کردن نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و ایمیل، حساب کاربری بسازید. دقت کنید آدرس ایمیل دقیق باشد زیرا ناتی از طریق آدرس وارد شده، ایمیلی حاوی پسورد موقت و شماره مشتری (Customer No.) برایتان خواهد فرستاد که باید پس از استفاده از پسورد دریافت شده برای ورود به سایت، پسورد جدیدی انتخاب نمایید. شماره مشتری نیز برای پر کردن فرم درخواست ضرورری است.
 4. پس از ورود به پروفایل myNAATI، گزینه SUBMIT AN APPLICATION را انتخاب کنید. سپس CREDENTIALED COMMUNITY LANGUAGE TESTING (CCL) را انتخاب کنید و فرم درخواست را مشاهده خواهید کرد.
 5. فرم درخواست شامل اطلاعات شخصی شماست. دقت کنید  در مورد آدرس، گزینه Oversses را انتخاب کنید و پس از وارد کردن شماره تلفن، در جواب Why are you taking this test? حتما مورد سوم که کسب امتیاز آزمون  CCL است را انتخاب کرده باشید. (To obtain Credentialed Community Language Points)
 6. فارسی را به عنوان زبان دلخواه غیر از انگلیسی در آزمون انتخاب کنید و در هنگام انتخاب محل برگزاری تست، گزینه Online, ONL را انتخاب کنید.
 7. پس از پرکردن اطلاعات شخصی می‌توانید زمان آزمون در ماه های آینده را مشاهده کنید ولی تا قبل از تکمیل و ارسال فرم درخواست و دریافت ایمیل پذیرش درخواستتان از طرف ناتی، قادر به انتخاب زمان نخواهید بود.
 8. در آخرین قسمت، ابتدا عکس پرسنلی 3*4 خود را که در 6 ماه اخیر با پشت زمینه سفید و به حالت تمام رخ گرفته شده است آپلود کنید.
 9. سپس اسکن رنگی صفحه اول پاسپورت خود و در صورت عدم دسترسی به پاسپورت گواهینامه رانندگی استرالیایی خود را آپلود کنید. در آخر پس از مطالع مقررات امتحان و شرایط کنسل کردن آزمون (Terms and Conditions)، حتما گزینه Finish  را انتخاب کنید و منتظر ایمیل پذیرش درخواست خود بمانید.

هزینه آزمون CCL ناتی و نحوه پرداخت

پس از دریافت ایمیل پذیرش درخواست شرکت در آزمون، ایمیل دیگری دریافت خواهید کرد که حاوی لینک انتخاب زمان آزمون و پرداخت مبلغ شرکت در آزمون است. هزینه شرکت در آزمون 800 دلار استرالیا است. در مرحله پرداخت دقت کنید که حتما گزینه پرداخت آنلاین از طریق کارت اعتباری (online credit card payment) را انتخاب کنید. چنانچه خودتان یا بستگان کارت اعتباری دارید پرداخت را انجام دهید و در غیر این صورت در مدت کوتاهی که منتظر دریافت ایمیل پرداخت هزینه هستید به دفاتر مهاجرت یا اعزام دانشجو معتبر یا صرافی ها مراجعه کرده و راهکار مناسبی برای انتقال 800 دلار کانادا به حساب سازمان ناتی انتخاب کنید.

پس از تکمیل مراحل و پرداخت موفق ایمیلی دریافت می‌کنید که ثبت نام قطعی شما را اعلام می‌کند و چنانچه این ایمیل را دریافت نکنید ثبت نام شما کامل نشده است.

فرم و ساختار آزمون CCL ناتی

آزمون CCL  ناتی آزمون نسبتا ساده ای است. چون بر خلاف سایر آزمون های سنجش زبان (TOEFL, IELTS, PTE,CAE)، که 4 مهارت شنیداری، گفتاری، نگارشی و خواندن و درک مطلب شما را میسنجند. این آزمون بیشتر بر روی توانایی شنیداری و گفتاری شما تمرکز دارد. در واقع شما باید گفتگوی دو نفر را از انگلیسی به فارسی و از فارسی به انگلیسی به صورت شفاهی ترجمه کنید.

امتحان از دو مکالمه ضبط شده بین یک انگلیسی زبان و یک فارسی زبان تشکیل شده است. هر دو مکالمه کوتاه و در حد 300 کلمه است اما موضوع مکالمه اول با مکالمه ی دوم متفاوت است. گفتگو ها در این 2 مکالمه ضبط شده، به زندگی عادی و موقعیت های واقعی اختصاص دارد و در محل هایی مانند مراکز درمانی و بیمارستان ها، دانشگاه ها و مراکز آموزشی، اداره مهاجرت، مراکز خدمات قضایی، ادارات کار و تامین اجتماعی، بیمه، بانک ها، معاملات ملکی ها و … اتفاق می افتند.

ترجمه همزمان در آزمون ccl ناتی

افراد در مکالمات بسیار شمرده و آرام تر و ساده تر از بخش شنیداری تست تافل یا آیلتس صحبت می‌کنند. قبل از شروع هر مکالمه ابتدا موقعیتی که گفتگو در آن اتفاق می‌افتد برای شما توضیح داده می‌شود. سپس مکالمه به صورت قسمت های 35 کلمه ای که شامل 2-3 جمله است، برای شما پخش می‌ود و 5 ثانیه فرصت دارید تا قسمت شنیده شده را ترجمه کنید. در هنگام گوش دادن می‌توانید یادداشت برداری کنید ولی اجازه استفاده از فرهنگ لغت یا هرگونه منبعی استخراج معنی کلمات را ندارید. زمان آزمون 20 دقیقه است. و به ازای تاخیر یا درخواست تکرار دوباره امتیاز از دست خواهید داد.

شرایط برگزاری آزمون آنلاین و امکان تقلب در آزمون CCL ناتی

آزمون از طریق برنامه Microsoft Teams،  که یک بستر ارتباطی و تعامل اینترنتی است، برگزار می‌شود. امکان گفتگوی مداوم بین چند نفر، جلسات ویدئویی ، ذخیره فایل (از جمله امکان استفاده وهمکاری چند کاربر در تهیه یک فایل) و تعامل بین برنامه ها، از قابلیت های این برنامه است.داوطلبان باید دستگاه مناسبی را برای برقراری ارتباط و بخش فایل صوتی آزمون داشته باشند – رایانه ، لپ تاپ ، تبلت یا تلفن همراه که دارای دوربین و میکروفون باشد.  آزمون باید در مکانی آرام  برگزار شود، سر و صدایی در پس زمینه وجود نداشته باشد و افراد دیگری در آن حضور نداشته باشند.

آزمون انلاین CCL ناتی با کمک ابزار قدرتمند میکروسافت تیمز برگزار می‌شود که قابلیت ضبظ صوت و تصویر و ارتباط همزمان ویدئویی دارد.

در  آزمون آنلاین، درست مانند آزمون‌های حضوری داوطلب باید قبل از زمان شروع امتحان وارد برنامه شود و حضور خود را اعلام کند. قبل ازشروع آزمون، محل آزمون از طریق دوربین بررسی می شود. علاوه بر آن، داوطلب باید اصل پاسپورت یا مدرکی که برای احراز هویت در فرم درخواست ارائه داده است را به مراقب نشان دهد وتمام دستگاه های الکترونیکی (از جمله تلفن های همراه ، لپ تاپ ، تبلت و سایر دستگاه های هوشمند) به غیر از دستگاه مورد استفاده برای آزمون باید خاموش باشند. از آنجا که در هنگام برگزاری آزمون ارتباط صوتی و تصویری همچنان برقرار است و فرایند آزمون توسط مراقب رصد و ضبط می‌گردد می‌شود امکان تقلب وجود ندارد.

علاوه بر این آزمون شفاهی است و مدت زمان مشخصی برای ترجمه هر قسمت از مکالمه وجود دارد. چنانچه بلافاصله بعد از شنیدن علامت، ترجمه خود را انجام ندهید امتیاز منفی خواهید گرفت . قبل از تصحیح آزمون فیلم عملکرد داوطلب به دقت بررسی می‌شود و اگر مشخص شود که داوطلب از هر نوع دستگاهی برای برقراری ارتباط با شخص دیگراستفاده از منابع غیر مجاز، ضبط فایل آزمون یا عکس گرفتن از مطالب آزمون استفاده کرده است آزمون باطل خواهد شد.

هنگام برگزاری آزمون آنلاین CCL فرایند ضبط و امکان تقلب وجود ندارد

لطفاً توجه داشته باشید كه زمان پیش بینی شده برای آزمون CCL در حدود 20 دقیقه است. اگر آزمون شما بیشتر از این زمان طول بکشد مراقب حق متوقف کردن آزمون را دارد و عملکرد شما تا همان لحظه توفق و نه بعد از آن ارزیابی خواهد شد.همچنین چنانچه به هر دلیلی نقص فنی بوجود آید، ارتباط  یا اینترنت قطع شود در صورت عمدی نبودن و نظر مراقب آزمون قطع میشود و در زمان دیگری آزمون دوباره برگزار خواهد شد. پس نگران چنین اتفاقاتی نباشید چون راهکار مناسب برای بررسی و حل آن در نظر گرفته شده است.

نحوه تصحیح آزمون و حد نصاب قبولی

تحصیح آزمون حداقل دو نفر حضور دارند و  توانایی داوطلب را در برقراری ارتباط موثر به زبان انگلیسی و فارسی (یا زبان غیرانگلیسی دیگری) بررسی می‌کنند. دو عامل مهم  در ارزشیابی نقش تعیین کننده ای خواهند داشت. یکی کیفیت ترجمه است که نشان دهنده تسلط فرد به هر دو زبان انگلیسی و فارسی است و دیگری انتخاب درست سبک (رسمی و غیر رسمی) و گونه موقعیتی (گونه اداری، روزنامه‌ای، ورزشی، علمی، تجاری، ادبی و…) در هنگام ترجمه از یک زبان به زبان دیگر است.ترجمه ارائه شده باید بسیار دقیق باشد و داوطلبان در صورت عدم انتقال اطلاعات صحیح، تحریف و ارائه نادرست اطلاعات، حذف اطلاعات و توضیحات اضافه، امتیاز از دست خواهند داد. هر کدام از مصححین به طور جداگانه نتیجه آزمون داوطلبان را بررسی می‌کنند و در صورت اختلاف نظر دو مصحح، نفر سومی نیز نتایج را بررسی خواهد کرد. نتایج از طریق ایمیل ظرف مدت 8-10 هفته از تاریخ آزمون ارسال می شوند. اعتبار آزمون CCL  سه سال است.

این آزمون شامل دو مکالمه است که هر یک 45 نمره دارد. بنابراین نمره کل آزمون90 خواهد بود. داوطلبان حداقل باید  29 امتیاز از هر مکالمه و در مجموع 63 امتیاز از 90 امتیاز را برای قبولی در آزمون کسب کنند.

چطور خود را برای آزمون آماده کنیم؟

برای شرکت در آزمون CCL علاوه بر تسلط بر هر دو زبان انگلیسی و فارسی، باید مهارت یادداشت برداری، درک مطلب، و مهارت های شنیداری و گفتاری و حتی حافظه خود را تقویت کرده و فنون ترجمه شفاهی را بیاموزیم. خیلی از ما ممکن است بتوانیم به خوبی و بسیار روان انگلیسی صحبت کنیم، به زبان انگلیسی فیلم تماشا کنیم، موسیقی گوش دهیم و اخبار ببینیم و کوچک ترین مشکلی در فهمیدن مطالب انگلیسی نداشته باشیم. اما آیا می‌توانیم به عنوان مترجم، حرف های فارسی یک مهاجر ایرانی  را در یک درمانگاه برای یک پزشک استرالیایی که فارسی بلد نیست ترجمه کنیم و بعد توصیه های پزشک را بی کم و کاست به مهاجر فارسی زبان منتقل کنیم؟ شاید برایمان سخت باشد.

منابع آزمون CCL گسترده است.

یادتان باشد برای قبولی در آزمون ناتی باید ترجمه ای بی عیب و نقص ارائه کنیم و اطلاعات را بی کم و کاست منتقل کنیم پس باید حافظه ی خوبی داشته باشیم و جملات را بدون تفسیر و تحریف ترجمه کنیم. بهتر است روی متون عمومی  در زمینه های بهداشت، آموزش، کسب و کار و خدمات درمانی یا انجام امور مالی و بانکی و مهاجرت تمرکز کنید و به کلمات رایج در این متون و معادل فارسی آنها دقت کنید. منابعی با این مشخصات بی شمار است. اما نگران نباشید مجلات انگلیسی و گوش دادن به اخبار و حتی استفاده از کتاب های امادگی آزمون آیلتس و تافل منابه بسیار خوبی هستند. اگر به فارسی و انگلیسی مسلط هستید به راحتی می‌توانید با یک یا دو ماه تمرین و شرکت در دوره های آمادگی آزمون ناتی سرعت عمل و دقت خود را در درک مطلب و ترجمه شفاهی بالا ببرید. تیم دارالترجمه رسمی رنسانس نیز به مرور منابعی که هم مفید و هم جذاب باشد در اختیار علاقه مندان قرار خواهد داد.عنوان زمینه هایی که فکر می‌کنید در آن ضعف دارید را حتما در نظرات ذکر کنید تا بتوانیم در تهیه منابع آزمون بهتر کمکتان کنیم.

نمونه سوالات و منابع آزمون ناتی

با اطمینان به روز ترین و معتبر ترین منابع آزمون ناتی را از وبسایت دارالترجمه رسمی رنسانس دانلود کنید.

منابعی که سازمان ناتی برای آزمون CCL  روی آن تمرکز دارد، مکالمات روزمره در زمینه بهداشت ، مسائل حقوقی، موضوعات اجتماعی، مسائل مربوط به مهاجرت و سکونت، آموزش، خدمات اجتماعی، مسائل مالی، مسکن، تجارت و کسب و کار، اشتغال، بیمه، حقوق مصرف کنندگان و خریداران، خرید و فروش و اجاره ملک است.می‌توانید با استفاده از لینک های زیرمنابع آزمون CCL  ناتی و نمونه امتحان  معتبر آزمون CCL که توسط سازمان ناتی ارائه شده است را دریافت کنید. وبلاگ دارالترجمه رسمی رنسانس و  سایت سازمان ناتی منابعی هستند که همواره می‌توانید با مراجعه به آن ها به روز ترین و دقیق ترین اطلاعات را در مورد آزمون CCL دریافت کنید. اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که همواره پاسخگوی سوالات احتمالی شما هستیم.

دانلود نمونه سوالات آزمون CCL دانلود منابع آزمون CCL ناتی – مکالمه 1

دانلود منابع و نمونه سوالات آزمون CCL ناتی دانلود نمونه سوالات آزمون CCL ناتی – متن فایل صوتی 1

دانلود منابع و نمونه سوالات آزمون CCL ناتی دانلود منابع آزمون CCL ناتی – مکالمه 2

دانلود منابع و نمونه سوالات آزمون CCL ناتی دانلود نمونه سوالات آزمون CCL ناتی – متن فایل صوتی 2

اخبار و مقالات مشابه

نظرات کاربران

 • Abbas Hajihashemi 7 آوریل 2020

  سلام خیلی ممنون که وقت گذاشتید خیلی مفید بود استفاده کردیم.
  فقط سه سوال داشتم. من خودم میخواستم اقدام کنم برای ناتی که تو ایران کار کنم. میخواستم بدونم این به دردم میخوره اصلا؟ ممنون از شما

  • wadmin 7 آوریل 2020

   با سلام.
   ساختار آزمون مترجم ناتی نسبت به سه سال پیش که برگزار میشد تغییر کرده و در آن زمان مترجم اسناد باید مهر مترجم Professional داشت. در ساختار جدید مترجم به دو دسته Certified و Advanced Certified تغییر کرده که برای مهر کردن اسناد شماباید آزمون مترجم ناتی certified را شرکت کنید. موفق باشید

 • نرگس 9 آوریل 2020

  سلام . خیلی ممنون برای مطالب و اطلاع رسانی عالیتون

  • wadmin 15 آوریل 2020

   خواهش میکنم و به امید قیولی شما در آزمون ناتی.

 • porno 12 نوامبر 2020

  I quite like reading through a post that will make people think. Also, thank you for allowing for me to comment. Tyne Gunther Skylar

 • porno 13 نوامبر 2020

  Pretty! This was a really wonderful post. Many thanks for supplying these details. Raeann Maximilianus Cesaro

 • erotik 13 نوامبر 2020

  This article actually helped me with a report I was doing. Jodie Booth Aspa

 • sikis izle 14 نوامبر 2020

  I have been checking out some of your articles and i can state clever stuff. I will definitely bookmark your site. Sonja Irwin Dielle

 • erotik 17 نوامبر 2020

  Hello colleagues, fastidious article and fastidious urging commented here, I am really enjoying by these. Doralynne Kippar Quintie

 • film 23 نوامبر 2020

  You should be a part of a contest for one of the greatest websites on the net. Alejandrina Wallache Lubeck

 • full hd tek parça izle 17 ژانویه 2021

  Here is an excellent Blog You might Find Fascinating that we encourage you to visit. Sydney Matt Harwilll

 • full hd izle 17 ژانویه 2021

  Thanks-a-mundo for the post. Much thanks again. Much obliged. Tansy Dev Roy

 • filmi full izle 18 ژانویه 2021

  Please stop by the internet sites we comply with, like this one, as it represents our picks in the web. Shelby Elliot Trudi