فاند چیست و چه انواعی دارد + راه های دریافت آن

فاند چیست و چه انواعی دارد + راه های دریافت آن

فاند چیست عبارتی است که بسیار سر زبان دانشجویان و کسانی که قصد ادامه تحصیل دارند، افتاده است. بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در خارج از کشور بوده و دوست دارند که از دانشگاه‌های اروپایی یا آمریکایی و دیگر کشورهای معتبر فاند بگیرند. به عبارتی این افراد دائما در حال جست و جوی فاند چیست در گوگل بوده و به دنبال راهی هستند که بتوانند هر چه سریع‌تر فاند بگیرند و اهداف خود را دنبال نمایند. شما می‌توانید به طرق مختلفی فاند بگیرید و برای ادامه تحصیل به دانشگاه مدنظر خود بروید. اما هر دانشگاهی قوانین مخصوص به خود را در ارتباط با فاند دادن به دانشجویان برای خود تنظیم نموده است. در ادامه بیشتر با روند فاند گرفتن آشنا خواهید شد.

فاند چیست؟

فاند چیست؟

واژه فاند به معنی مقداری پول است که کنار گذاشته می‌شود تا آن را خرج کاری کنند. در مقوله‌ی ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی فاند به این معناست که دانشگاه قرار است پولی را برای سقف مشخصی از دانشجویان کنار بگذارد تا توسط آن پول بتوانند مخارج تحصیل و زندگی خود را در آن کشور تامین کنند.
برای این که بتوانید فاند بگرید باید حتما مدارکی را از پیش ترجمه کنید. ترجمه رسمی کارت ملی از الزامات بوده که شما باید حتما از یک دارالترجمه معتبر کمک بگیرید.

 

✔️ مطالعه بیشتر: ویزای تجاری چیست و اخذ آن چه شرایطی دارد؟

انواع فاند

انواع فاند - فاند چیست
فاند انواع مختلفی دارد و اگر شما فاند چیست را برای اقدامات اولیه مهاجرت تحصیلی خود جست و جو کنید با انواع مختلفی مواجه خواهید شد. به عبارتی موسسات، دولت‌ها و دانشگاه‌ها برنامه‌ای مختلفی را برای ساپورت دانشجویان در نظر گرفته‌اند. فاند به چهار دسته اساسی زیر تقسیم می‌شود:

  • اسکالرشیپ
  • گرنت‌ها
  • فلوشیپ‌ها
  • کمک هزینه

برای این که بتوانید اسکالرشیپ بگیرید، سابمیت مقاله الزامی می‌باشد. به عبارتی شما باید برای دانشگاه کاری انجام دهید که برایشان مثمر ثمر واقع می‌گردد. علاوه بر موارد ذکر شده شما باید دارای شایستگی‌های آکادمیک نیز باشید.
پس لازم است به ترجمه مدارک دانشگاهی خود بپردازید. در اسکالرشیپ دستاوردهای ورزشی و میزان استعداد شما در هنری مثل موسیقی تاثیرگذار است. البته منظور ما این نیست که بروید و سریعا موسیقی یاد بگیرید. باید بتوانید صلاحیت‌های خود را نشان دهید. اگر مجرد هستید برای جمع‌آوری مدارک حتما یادتان باشد به دنبال ترجمه رسمی گواهی تجرد نیز باشید.
حالا نوبت به معرفی گرنت می‌باشد. بورسیه گرنت مربوط به افراد خاصی که دارای قومیت متفاوتی بوده و یا دچار معلولیت دارند اختصاص یافته است. و این مبلغ توسط موسسات خیریه یا دولت آن کشور تامین می‌شود. اگر قصد دارید فاند گرنت بگیرید، یادتان باشد که باید هر ساله دوره را تمدید نمایید.
این که مبلغ تعیین شده بتواند تمامی هزینه‌های تحصیل دانشجو را به راحتی پوشش دهد، بسته به شرایط دانشگاه دارد. برای اخذ فاند گرنت لازم است ترجمه رسمی مدارک تحصیلی خود از ترجمه دیپلم تا آخرین مقطع تحصیلی که در آن تحصیل نموده‌اید را حتما به دانشگاه مدنظر خود ارائه دهید.
فلوشیپ نیز کمک هزینه‌ای بوده که صرفا شهریه دانشجو را به طور کامل پوشش می‌دهد و برای مقاطع تحصیلی بالا می‌باشد. به طور مثال مقاطع پست داک که دانشجو باید صرفا کار تحقیقاتی را برای دانشگاه انجام دهد.
شما باید یا مقاله ارائه بدهید یا تدریس کنید. به عبارتی مسئولیتی به شما واگذار گردیده و باید آن را به ازای هزینه تحصیلی که دولت یا دانشگاه می‌پردازد، به نحو احسنت انجام دهید.
اگر قصد دارید که در ایام کرونا فاند فلوشیپ بگیرید، باید حتما واکسن‌ زده باشید و ترجمه کارت واکسیناسیون خود را نیز در کنار دیگر مدارک خود به دانشگاه مدنظر ارسال نمایید.

 

✔️ مطالعه بیشتر: دارالترجمه چیست و چه وظایفی دارد

فاند تحصیلی چیست؟

فاند تحصیلی چیست؟
بگذارید من با ذکر یک مثال برایتان توضیح بدهم. شما مقطع کارشناسی ارشد را در ایران به اتمام رسانده‌اید و حالا قصد دارید برای مثال به کشور ترکیه مهاجرت کنید. قصد مهاجرت شما برای ادامه تحصیل بوده و دوست دارید برای رسیدن به اهداف خود و همچنین پیدا کردن شغلی که در آن شایستگی‌های لازم را دارید، فاند بگیرید.
برای اخذ فاند شما باید شایستگی‌های لازم را داشته باشید و به دانشگاه ثابت کنید که دانشجوی قابلی هستید. اگر به طور مثال قصد دارید در ترکیه تحصیل کنید، در ایران به یادگیری زبان ترکی استانبولی بپردازید و هنگام ارسال مدارک تحصیلی خود، ترجمه رسمی ترکی استانبولی را که در ایران گرفته‌اید را به آن‌ها ارائه دهید.
بیشتر دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌نمایید. اگر شما به زبان اصلی آن کشور مسلط باشید، ممکن است امتیاز اضافه‌ای به شما تعلق بگیرد.
در تیتر قبلی اشاره نمودیم که ما چهار مدل فاند تحصیلی داریم. کمک هزینه‌ها نوعی از فاند بوده که به دانشجویان کم بضاعت تعلق می‌گیرد. به عبارتی برای دانشگاه باید حتما اثبات گردد که متقاضی از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار نمی‌باشد.
برخی دانشگاه‌ها نیز تخفیف شهریه را برای افراد در نظر می‌گیرند. ولی این که بخواهید شهریه شما را دانشگاه به طور کامل پوشش بدهد، چنین امکانی وجود ندارد. و فقط مربوط به دوره فول فاند ی باشد.

بورسیه فول فاند چیست؟

بورسیه فول فاند چیست؟
بورسیه فول فاند نوعی از فاند بوده که تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو توسط دولت و دانشگاه به طور کامل ساپورت می‌گردد. اگر بخواهید در ادامه مبحث فاند چیست به ارائه توضیحاتی در خصوص این نوع بورسیه بپردازیم، باید بگوییم که شما باید حتما به لحاظ وضعیت تحصیلی کاملا در مطلوب‌ترین حالت ممکن باشید. کسانی که به دنبال بورسیه فول فاند هستند باید حتما چند مقاله در ژورنال‌های خارجی یا پایگاه داده ISI را منتشر کنند.
همچنین باید دارای مدرک تافل یا آیلتس با نمره بالا باشید و صلاحیت‌های دانش زبانی شما نیز باید اثبات گردد.
تمامی کشورها چنین بورسیه‌ای را ارائه می‌دهند و بیشتر در مقاطع تحصیلی دکترا و پست داک بوده و در کنار تحصیل شما باید برای دانشگاه پژوهش‌هایی را در خصوص رشته تحصیلی خود انجام دهید.
به عبارتی باید در میان متقاضیان دیگر شما یک سروگردن بالاتر باشید. به صورت ترمی دانشگاه‌ها شرایط را در وب سایت خود اعلام می‌نمایند و شما اگر دارای چنین شرایطی هستید، می‌توانید با مطالعه کامل شرایط و ضوابط اقدام به ارسال مدارک خود نمایید.

 

✔️ مطالعه بیشتر: ویزا شینگن، طریقه اخذ و مهم ترین نکات آن در سال ۲۰۲۲

 

تفاوت فاند و فول فاند چیست؟

تفاوت فاند و فول فاند چیست؟
در دوره فاند کل هزینه‌های تحصیل دانشجو و همچنین هزینه‌های زندگی به طور کامل پوشش داده نخواهد شد و دانشگاه صرفا به دانشجو کمک می‌نماید.
برای اخذ فاند شما باید بتوانید بخشی از هزینه‌های زندگی خود را در آن کشور پوشش دهید. برخی دانشگاه‌ها هزینه خوابگاه را متقبل نمی‌گردند و شما باید خودتان با پیدا کردن کار دانشجویی هزینه خوابگاه خود را پرداخت نمایید.
در دوره فول فاند کل هزینه‌های تحصیل و اقامت بر عهده دانشگاه می‌باشد. حتی برخی دانشگاه‌ها هزینه بلیط هواپیما برای یک بار رفت و برگشت دانشجو را نیز پرداخت می‌کنند.
اما بورسیه تحصیلی فول فاند فقط به دانشجویان رده بالا اختصاص داده خواهد شد. برای تحصیل در کالج‌ها و موسسات خصوصی در مقاطع تحصیلی کارشناسی یا فوق دیپلم امکان فول فاند گرفتن وجود ندارد. شما باید کاملا نخبه باشید و نمره آیلتس 7.5 نیز یکی از المان‌های تاثیرگذار در اخذ فول فاند می‌باشد.

سلف فاند چیست؟

سلف فاند چیست؟
سلف فاند به نوعی از فاند گفته می‌شود که دانشجو باید صفر تا صد هزینه‌های شهریه، اقامت، محل زندگی، خورد و خوراک و کل هزینه‌هایی که یک انسان می‌تواند داشته باشد را خود پرداخت نماید.
اخذ سلف فاند به مراتب بسیار آسان‌تر از فاند و فول فاند می‌باشد. شما در دانشگاهی تحصیل می‌کنید که هیچ کمک مالی به دانشجو نمی‌کند و کاملا غیر انتفاعی می‌باشد.
اما سوال اینجاست که چرا برخی افراد به دنبال دوره سلف فاند هستند؟ اگر فاند چیست را جست و جو کنید قطعا به سلف فاند برخورد خواهید نمود.
برای تحصیل در مقاطع پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در صورتی که فرد دارای تمکن مالی کافی باشد، به راحتی می‌تواند در این مقطع تحصیل نماید و پس از اتمام دوره تحصیل خود وارد بازار کار مشود. برای این دسته از دانشجویان سلف فاند تا حدودی می‌تواند مقرون به صرفه باشد. زیرا بازخورد آن را در آینده خواهند دید.
پس از اتمام ویزای تحصیلی، برخی افراد اقدام به اخذ ویزای دائمی آن کشور می‌نمایند و به عبارتی سلف فاند می‌تواند راه ورودی برای اخذ اقامت دائم کشور مدنظرشان باشد.

دسته بندی:

نظرات کاربران