گرین کارت چیست؟ بررسی مدارک مورد نیاز و شرایط اخذ آن

گرین کارت چیست؟ بررسی مدارک مورد نیاز و شرایط اخذ آن

گرین کارت به شهروندان غیر‌آمریکایی اجازه می‌دهد تا اقامت دائم ایالات متحده را کسب کنند. بسیاری از افراد خارج از ایالات متحده خواهان گرین کارت هستند زیرا به آنها اجازه می‌دهد تا به شکل قانونی، در هر نقطه‌ای از ایالات متحده زندگی و کار کنند و پس از سه یا پنج سال واجد شرایط شهروندی ایالات متحده شوند. هر ساله دولت ایالات متحده بیش از یک میلیون گرین کارت صادر می‌کند. در ادامه قصد داریم تا به معرفی و توضیح کامل و جامع گرین کارت و نحوه‌ی اخذ و دریافت آن بپردازیم.

گرین کارت چیست؟

گرین کارت که به عنوان نشانه و کارت اقامت دائم ایالات متحده معرفی می‌شود، کارتی هویتی است که نشان از دارا بودن اقامت دائم فرد در کشور ایالات متحده می‌باشد. دارندگان این کارت، به صورت رسمی به عنوان یک فرد مقیم دائم قانونی (LPR) در آمریکا شناخته می‌شوند. از سال ۲۰۱۹، در حدود ۱۳.۹ میلیون فرد دارنده گرین کارت وجود دارد که ۹.۱ میلیون نفر از این تعداد، شرایط شهروندی ایالات متحده را دارا هستند. دارندگان گرین کارت از نظر قانونی پس از اثبات وجود شواهد فراوان مبنی بر اینکه به طور مداوم به مدت یک تا پنج سال در ایالات متحده اقامت داشته‌اند و دارای شخصیت اخلاقی خوب هستند، از نظر قانونی حق دارند برای شهروندی ایالات متحده درخواست دهند. افرادی که کمتر از 18 سال سن دارند، در صورتی که حداقل یکی از والدین شهروند ایالات متحده داشته باشند، به طور خودکار تابعیت ایالات متحده را دریافت می‌کنند. گرین کارت به علت رنگ سبزی که دارد، “کارت سبز” نامیده می‌شود. درخواست برای دریافت گرین کارت، توسط اداره‌ی خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا (USCIS) انجام می‌شود، اما در بعضی موارد نیز ممکن است، قاضی یا یکی از اعضای هیئت استیناف مهاجرت آمریکا (BIA)، که به نمایندگی از طرف دادستان کل ایالات متحده عمل می‌کند، امور مربوط به اقامت را انجام دهد. هر قاضی فدرال مجازی می‌تواند همین کار را با امضا و صدور حکم انجام دهد. کارگران مهاجری که مایل به دریافت گرین کارت هستند می‌توانند با استفاده از فرم I-140 درخواست دهند.

✔️ مطالعه بیشتر: ترجمه رسمی فیش حقوقی در دارالترجمه رنسانس

روش‌های اخذ گرین کارت

روش‌های اخذ گرین کارت

ایالات متحده چندین راه برای دریافت گرین کارت را ارائه می‌دهد. گرین کارت به شما امکان می‌دهد به طور دائم در ایالات متحده زندگی و کار کنید. در زیر فهرستی از روش‌های مختلف برای اخذ گرین کارت لیست شده است.

۱- مهاجرت مبتنی بر خانواده

بستگان شهروندان ایالات متحده، همسر، فرزند مجرد (زیر 21 سال)، فرزند خوانده مجرد (زیر 21 سال)، فرزند خوانده (زیر 18 سال)، پسر یا دختر مجرد (بالای 21 سال) و پسر یا دختر متاهل (در هر سنی).

۲- مهاجرت مبتنی بر استخدام

افراد با توانایی فوق العاده، اساتید و پژوهشگران برجسته، مدیران و عوامل اجرایی در شرکت‌های چند ملیتی، افراد حرفه‌ای با مدارک پیشرفته، افراد با توانایی استثنایی، اساتید و پژوهشگران استثنایی، اولویت دوم استخدام با چشم‌پوشی از منافع ملی (NIW) که شامل افراد با توانایی استثنایی در انجام فعالیت‌هایی که به طور قابل ملاحظه‌ای به نفع منافع ملی ایالات متحده است. در این مورد، اراد با ملیت‌های مختلف، باید اقدام به ترجمه رسمی مدارک کنند. برای مثال اگر برای مهاجرت به ترکیه نیاز به ترجمه ترکی استانبولی مدارک نیاز داریم، برای دریافت گرین کارت و مهاجرت به ایالت متحده، نیازمند ترجمه رسمی مدارک به انگلیسی هستیم.

۳- پرستاران و فیزیوتراپیست‌ها و افراد واجد شرایط برای کار در یکی از مشاغل کمبود در فهرست برنامه

۴- قرعه‌کشی گرین کارت

برندگان قرعه کشی گرین کارت که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده انجام شده است.

✔️ مطالعه بیشتر: ترجمه رسمی حکم کارگزینی در دارالترجمه رنسانس

۵- سرمایه گذاران

کارآفرینان خارجی که 500000 دلار در یک شرکت تجاری در یک منطقه شغلی هدفمند سرمایه گذاری می‌کنند که به نفع اقتصاد ایالات متحده خواهد بود و حداقل 5 شغل تمام وقت در ایالات متحده ایجاد می‌کند.
کارآفرینان خارجی که 1،000،000 دلار در یک شرکت تجاری سرمایه گذاری می‌کنند که به نفع اقتصاد ایالات متحده خواهد بود و حداقل 10 شغل تمام وقت در ایالات متحده ایجاد می‌کند.

۶- مهاجران خاص:

مددکاران مذهبی، فارغ التحصیلان رشته‌های پزشکی خارجی، افرادی که اقامت دائمی داشته و بیش از 12 ماه است که ایالات متحده را ترک کرده‌اند.

شرایط دریافت گرین کارت

شرایط دریافت گرین کارت

همان طور که گفته شد، دریافت گرین کارت شرایط خاصی را می‌طلبد که برای دریافت آن می‌توانید از طریق‌ روش‌های مختلفی مانند: خانواده، کار، مهاجران خاص و غیره اقدام کنید. برای مثال، برخی از این شرایط، در صورت اخذ گرین کارت از طریق خوبشاوند یک شهروند آمریکایی عبارت است از:

 • فرد متقاضی، با یک فرد آمریکایی مزدوج شود.
 • فرد متقاضی، یک فرزند زیر ۲۱ سال مجرد، با مادر یا پدر آمریکایی داشته باشد.

یک نمونه دیگر، شرایط اخذ گرین کارت، از طریق یکی از خویشاوندان یک شهروند آمریکایی و یا خویشاوند مقیم دائم قانونی بودن، عبارتند است از:

 • فرد متقاضی یکی از اعضای خانواده یکی از شهروندان آمریکایی باشد.
 • فرد متقاضی، فرزند متأهلی که شهروند آمریکا باشد دارد.
 • فرد متقاضی، برادر و یا خواهری دارد که شهروند آمریکا بوده و حداقل ۲۱ سال سن داشته باشد.
 • فرد متقاضی، همسر یک فرد مقیم دائم و قانونی آمریکا باشد.

✔️ مطالعه بیشتر: معرفی بهترین کشور برای مهاجرت کاری ایرانیان و شرایط آن

برای دریافت گرین کارت چه مدارکی لازم است؟

برای دریافت گرین کارت چه مدارکی لازم است؟

برای دریافت گرین کارت به یکسری مدارک مانند ترجمه رسمی مدارک، نیاز داریم که این مدارک بسته به نوع روش اخذ گرین کارت متفاوت بوده و باید پیش از اخذ کارت نیز، آماده شوند. این مدارک شامل موارد زیر است:

۱- گواهی عدم سوء پیشینه

برای اثبات اینکه تاکنون هیچ مورد قانونی و نقض قوانین نداشته و مرتکب هیچ‌گونه جرمی نشده‌اید، باید آن را به صورت یک بیانیه رسمی توسط اداره پلیس و یا حکم دادگاه تایید کنید.اما در صورتی که مرتکب جرمی شده و یا اتهامی علیه شما مطرح شده است، باید نسخه اصلی و گواهی دادگاه از سوابق دستگیری خود را ارائه دهید.

۲- شناسنامه

یک کپی از شناسنامه خود را باید ارسال کنید. افرادی با ملیت‌های مختلف، پیش از ارسال باید اقدام به ترجمه رسمی شناسنامه بکنند.

۳- عکس

دو عدد عکس رنگی مشابه با گذرنامه خود را باید ارسال کنید. اغلب دفاتر پست، عکس‌هایی با سبک گذرنامه را می‌توانند ارائه بدهند.

✔️ مطالعه بیشتر: ترجمه رسمی سابقه بیمه در دارالترجمه رنسانس

۴- معاینه پزشکی

در صورت نیاز، گزارش معاینه پزشکی و سوابق واکسیناسیون نیز باید ارسال شود.

۵- تکمیل فرم AG325 که یک برگه اطلاعات بیوگرافی و ارسال آن. در صورت متاهل بودن، نیازمند ترجمه سند ازدواج و ارسال آن نیز هستیم.

۶- ارسال مدارک تحصیلی

برای دریافت گرین کارت از طریق شغل، باید علاوه بر ارائه‌ی رزومه‌ی کاری خود، اقدام به ترجمه مدارک تحصیلی، کرده و ارسال کنیم.

قوانین مربوط به گرین کارت

قوانین مربوط به گرین کارت

دریافت گرین کارت و سپس مراحل پس از آن، شامل قوانینی است که توسط گیرنده باید رعایت شود. برخی از این قوانین عبارتند از:

 • دارندگان گرین کارت به اندازه شهروندان ایالات متحده در حمایت از سایر اعضای خانواده برای گرین کارت، اولویت بالایی ندارند.
 • گرین کارت‌ها خود غیرقابل انتقال هستند و به طور خودکار به کودکان متولد خارج از ایالات متحده تعمیم داده نمی‌شوند.
 • امکان اخراج به کشور مبدأ وجود ندارد. دارندگان گرین کارت بدون توجه به تغییرات آتی در قوانین مهاجرت ایالات متحده، وضعیت خود را به عنوان مقیم دائم، حفظ می‌کنند.
 • گرین کارت موقتی نیست و با تغییرات احتمالی در قوانین مهاجرت نمی‌توان آن را باطل کرد. با این حال، دارنده گرین کارت می‌تواند با ارتکاب جرم، نقض قوانین یا انجام کاری که به طور بالقوه منجر به اخراج شود، اقامت خود را از دست می‌دهد.
 • دارندگان گرین کارت، مانند شهروندان ایالات متحده، باید اظهارنامه مالیات بر درآمد را ارسال کنند و درآمد را به خدمات درآمد داخلی (IRS) و همچنین مقامات مالیاتی ایالتی گزارش دهند.
 • دارندگان گرین کارت موظف به اطاعت از قوانین ایالات متحده، ایالت محل سکونت و حوزه قضایی محلی خود هستند.
 • دارندگان گرین کارت حق رای ندارند.
 • افرادی که گرین کارت دارند، همیشه میبایست گرین کارت خود را همراه داشته باشند. چرا که به همراه نداشتن گرین کارت، مجازاتی برابر با تا ۳۰ روز زندان برای فرد خاطی به همراه دارد.

✔️ مطالعه بیشتر: روادید چیست؟ مهم ترین قوانین آن در سال ۲۰۲۲

هزینه گرین دریافت گرین کارت

هزینه دولتی برای دریافت گرین کارت خانوادگی، 1760 دلار برای متقاضی داخل ایالات متحده و 1200 دلار برای متقاضی ساکن خارج از ایالات متحده است.
توجه داشته باشید که این مبلغ، شامل هزینه معاینه پزشکی نمی‌شود. البته، افرادی که قبلا اقامت دائم داشته و اکنون قصد بازگشت به آمریکا را دارند، از پرداخت این هزینه، معاف هستند.

دریافت گرین کارت چقدر زمان می برد؟

دریافت گرین کارت چقدر زمان می برد؟

بسته به نوع گرین کارتی که برای آن درخواست می‌کنید و کشور مقصد، زمان پردازش گرین کارت بین 7 تا 56 ماه متغیراست. برای همسران و بستگان نزدیک (والدین و فرزندان) شهروندان ایالات متحده که از داخل ایالات متحده از طریق تنظیم وضعیت درخواست می‌کنند، این زمان، 21 تا 38 ماه است. برای همسران دارندگان گرین کارت ایالات متحده، سایر بستگان شهروندان ایالات متحده و گرین کارت‌های مبتنی بر اشتغال، این مدت زمان می‌تواند بسیار طولانی‌تر باشد، معمولاً دو سال یا بیشتر. برای همسران و بستگان (والدین و فرزندان خردسال) شهروندان ایالات متحده که از خارج از ایالات متحده از طریق کنسولی درخواست گرین کارت می‌کنند، در حال حاضر 7 تا 34 ماه زمان، انتظار می‌رود.

دسته بندی:

نظرات کاربران