ورزش روسیه؛ جالب ترین نکاتی که نمیدانید!

ورزش روسیه؛ جالب ترین نکاتی که نمیدانید!

در چند سال اخیر، خبرهای هیجان انگیزی در رابطه با ورزش و روسیه شنیده شده است و بعد از بازی‌های زمستانی 2014 سوچی، دوپینگ روسیه سروصدا زیادی به پا کرد و کشور از نظر ورزشی با تحول حیرت انگیزی رو به رو شد. تلاش‌های روسیه برای میزبانی جام جهانی فوتبال 2018 به جهانیان فهماند که ورزشکاران و ورزش روسیه با تمام شکوه می‌درخشند و بخوبی می‌توانند در هر زمینه‌ای بدرخشند.
البته درخشش ورزش روسیه در اینجا خلاصه نمی‌شود. در واقع جهانیان همیشه مجذوب ورزشکاران روسیه بوده‌اند و بیش از ۱۰ سال است که به نظر می‌رسد روسیه مدرن درگیر ورزش‌های مختلف است و تعداد مدال‌ها و مقام‌های آن همه چیز را ثابت می‌کند. برای آشنایی بیشتر در مورد تاریخچه ورزش در این کشور و ورزش‌های مورد هدف آن در ادامه همراه ما باشید.

تاریخچه ورزش در روسیه

تاریخچه ورزش در روسیه

بسیاری از کشورها در سراسر جهان شیفته و علاقه شدیدی به ورزش دارند و غرور ملی خود را با کمک ورزش‌های مختلف پرمخاطب به جهانیان اثبات می‌کنند، روسیه نیز از این قاعده مستثنا نیست و ورزش به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین فعالیت‌ها در کشور روسیه شناخته می‌شود؛ طوری که فرهنگ ورزشی آن به یکی از شدیدترین فرهنگ‌های جهان تبدیل شده است.
اگرچه ورزشکاران روسیه برای اولین بار در دوره اتحاد جماهیر شوروی مقام جهانی کسب کردند، اما ورزش در روسیه تحت رژیم خاصی آغاز شد. ورزشکاران روسی برای اولین بار در بازی‌های تابستانی ۱۹۰۴ پاریس در سطح بین‌المللی شرکت کردند؛ در حالی که شکاف طبقاتی فاحش در ورزش وجود داشت. مقامات نظامی و اشراف از ورزش‌های نخبه مانند اسکیت بازی، شمشیر بازی و دوچرخه بازی لذت می‌بردند و ورزش‌های تیمی مانند فوتبال بیشتر رنگ‌های انقلابی داشت. اولین فوتبال در دهه ۱۸۸۰ در روسیه به وجود آمد و علاوه بر فراهم کردن فرصتی برای بازی پایگاه مهمی برای کارگران جوان برای بحث درباره ایده‌های انقلابی بود. اولین روزهای پرمشغله‌ای که برای تاریخچه ورزش روسیه اتفاق افتاد بازی سال‌های 1908 و 1912 بود که ورزشکاران نتوانستند مدال کسب کنند. در حالی که آنان از این شکست خجالت زده بودند توانستند یک اداره دولتی منصوب کنند و به حمایت از جوامع ورزشی نوپا و سازمان یافته بپردازند. فوتبال در آن زمان در حال تبدیل شدن به چیزی شبیه یک ورزش مردم مردمی بود و برخی از بازی‌های جمعیتی به‌اندازه ۲۰ هزار نفر را جذب می‌کردند.

✔️ مطالعه بیشتر: sop یا انگیزه نامه تحصیلی چیست؟ نحوه درست نوشتن آن

ورزش شوروی ابزاری ایدئولوژیک

پس از انقلاب 1917 و به قدرت رسیدن اتحاد جماهیر شوروی، شروع ورزش روسیه با شکست‌های قابل توجهی روبرو شد. در سال‌های اولیه این اتحاد، دولت کاملاً مشغول جمع‌آوری زمین و ریشه کن کردن نهادهای مختلف بود. دلیل این کار نیز این بوده است که منابع واقعی به ورزش‌های سازمان یافته اختصاص پیدا کند.
با این حال، ورزش در مدت زمان طولانی تحلیل شد و هدف این بود که ایدئولوژی سوسیالیستی بر تمام زمینه‌های زندگی خصوصی و عمومی گسترش یابد و فعالیت‌های بدنی نیز از این قاعده مستثنی نبود.

اولین جام جهانی و شور و شوق روسیه

اولین جام جهانی و شور و شوق روسیه

یکی از وقایع پرهیجان در تاریخچه ورزش روسیه، شروع جام جهانی است. اولین جام جهانی در دهه 1930 در اروگوئه برگزار شد و علاقه جهانی به بازی‌های تابستانی و زمستانی در حال افزایش یود. به همین خاطر، مقامات شوروی نیز با مشاهده نماد قدرت ملی دو و میدانی، تصمیم جدی بابت این موضوع گرفتند.
شوروی کمپین‌های تبلیغاتی گسترده‌ای در اطراف ورزش انجام داد و مراکز اجتماعی، زمین‌های ورزشی و لیگ‌های سازمان دهی شده را تأمین مالی کرد. علاوه بر این تلاش‌های مبتنی بر جامعه، دولت شوروی شروع به پیدا کردن استعدادهای جوان کرد. ورزشکاران جوان آینده دار به مدارس ورزشی ویژه فرستاده شدند، جایی که دو و میدانی به حرفه آن‌ها تبدیل و بیشتر نیازهای آن‌ها مانند مسکن، تجهیزات، آموزش، غذا، سفر و… به‌طور کامل توسط دولت پرداخت شد.

پرطرفدارترین ورزش‌های روسیه

پرطرفدارترین ورزش‌های روسیه

همیشه برای کسانی که تصمیم به مهاجرت به کشور روسیه را دارند، بسیار اهمیت این کشور از نظر ورزشی چه امکاناتی دارد و در چه زمینه‌هایی فعالیت بیشتری انجام می‌دهد. همچنین دانشجویان علاقمند به تحصیل در این کشور دوست دارند در کنار ترجمه رسمی مدارک، به علاقه خود در زمینه ورزش بپردازند و شاهد رشد و پیشرفت در زمینه‌های ورزشی باشند. آن‌ها باید در کنار کسب اطلاعات در زمینه تحصیلی در مورد ارزش‌های ورزشی این کشور هم بداند و با آگاهی لازم اقدام کنند.
در ادامه با پرطرفدارترین ورزش‌های روسیه آشنا می‌شوید تا از طریق جایگاه ویژه ورزش روسیه در سطح جهان را بهتر درک کنید:

✔️ مطالعه بیشتر: فرانچایز کانادا چیست؟ بررسی لزوم خرید آن در سال ۲۰۲۲

1.اولین ورزش پرطرفدار فوتبال

محبوب‌ترین ورزش در روسیه فوتبال است. فوتبال در این کشور مانند دیگر کشورها، به‌عنوان ورزش درجه یک شناخته می‌شود و همه مردان و پسران گرفته تا زنان و کودکان عاشق بازی و تماشای آن هستند. در روسیه هم هم لیگ ملی وجود دارد و هم تیم ملی. لیگ برتر روسیه با وجود اینکه استعدادهای خارجی حضور دارد، بدون شک شهرت کمتری دارد.
این کشور میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ بود و در عین حال، بهترین عملکرد خود را داشت و برای اولین بار در چند دهه اخیر به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. به همین خاطر، بسیاری از افرادی که برای تحصیل به روسیه می آیند هدف دیگر نیز دارند و استفاده از شرایط بی نظیر ورزش فوتبال آن ها را وسوسه می کنند. آنها باید ارائه ترجمه دیپلم و دیگر مدارک تحصیلی راهی برای زندگی در روسیه پیدا می کنند و از حضور خود در باشگاه های ورزشی نیز لذت می برند.

2.اسکی روی یخ

2.اسکی روی یخ - ورزش روسیه

بدون شک بعد از فوتبال، اسکی روی یخ به‌عنوان محبوب‌ترین ورزش روسیه شناخته می‌شود. لیگ ملی این ورزش، دومین لیگ برتر جهان است و بیشتر از تیم‌های روسی تشکیل می‌شود، اما کشورهای دیگر نیز در آن شرکت می‌کنند. هر چند که تاکنون فقط روس‌ها قهرمان شده‌اند.
تیم اسکی با کسب 5 قهرمانی در مسابقات جهانی از سال 1993 تا 2014 بسیار موفق بوده است و از جمله بازیکنان مشهور آن می‌توان به الکساندر اوتچکین، ایگور لاریونوف، الکساندر موگیلینی اشاره کرد.

3.هندبال

هندبال سومین ورزش پرطرفدار در روسیه است که فدراسیون آن در سال 1989 تأسیس شد. این فدراسیون عمدتاً بر سوپر لیگ هندبال روسیه که بهترین لیگ است، حکومت می‌کند. این تیم 13 نفره از سال 1993 فعالیت خود را آغاز و معدودترین ورزشی است که مجموعاً 20 عنوان قهرمانی را کسب کرد.

✔️ مطالعه بیشتر: ترجمه رسمی تقدیرنامه و لوح سپاس در دارالترجمه رنسانس

4.بسکتبال

بسکتبال یکی دیگر از ورزش‌هایی است که مهاجرین روسیه می‌توانند فعالیت در آن انتخاب کنند. از آنجا که ورزش جایگاه وِیژه ای در این کشور دارد، موقعیت‌های مناسب برای پیشرفت هر فردی را وسوسه می‌کنند. کسانی که تمایل به تحصیل در کشور روسیه دارند نیز می‌توانند در کنار ترجمه رسمی مدارک تحصیلی خود برای فعالیت در زمینه ورزشی اقدام کنند.
بسکتبال به‌عنوان چهارمین ورزش پرطرفدار در کشور روسیه شناخته می‌شود که در مقایسه با دیگر کشورها بسیار موفق بوده است. تیم ملی بسکتبال عناوین بین‌المللی زیادی مانند دو مدال طلا در بازی‌های المپیک و سه عنوان جام جهانی کسب کرده است. وقتی صحبت از باشگاه‌ها می‌شود بازیکنان با استعداد زیادی از روسیه حضور دارند. بهترین باشگاه این کشور نیز در شهر مسکو است که دومین تیم موفق تاریخ باشگاه‌های اروپایی در آن حضور دارد.

5.فوتسال

پنجمین ورزش در روسیه، فوتسال است. فوتبال این کشور آن‌قدر مورد استقبال قرار می‌گیرد که حتی نوع سالن آن در بین پنج ورزش محبوب این کشور قرار دارد. این ورزش دارای لیگ ملی به نام سوپر لیگ فوتسال روسیه است و از 9 تیم تشکیل می‌شود.
تیم ملی فوتسال روسیه با کسب رتبه چهارم جهانی و قهرمانی در جام جهانی 1999 بسیار موفق بود و از جمله بازیکنان مشهور ان می‌توان به الکساندر وریژنیکوف، آرکادی بلی، سرگئی زویف و… اشاره کرد.

6.مسابقات اتومبیل رانی

6.مسابقات اتومبیل رانی - ورزش روسیه

مسابقات اتومبیلرانی به‌عنوان هفتمین ورزش محبوب روسیه شناخته می‌شود این مسابقه در سال ۲۰۱۰ وارد ورزش شد و اولین راننده فرمول یک در این کشور فردی به نام ویتالی پتروف بوده است بهترین نتیجه‌ای کسب مقام سوم که پس از او، دانیل کویت اولین بازی خود را در سال ۲۰۱۴ با کسب مقام دوم در مجارستان به نمایش گذاشت.

✔️ مطالعه بیشتر: گرین کارت چیست؟ بررسی مدارک مورد نیاز و شرایط اخذ آن

7. والیبال

وقتی صحبت از صحنه بین‌المللی می‌شود، تیم ملی والیبال زنان روسیه قطعاً یکی از قوی‌ترین تیم‌های روی کره زمین است. این تیم در رده بندی جهانی عنوان پنجم را دارد و در طول ده‌ها مدال‌های طلا نقره و برنز را کسب کرده است.
تیم والیبال مردان نیز بسیار درخشان است و در رتبه اول جهان قرار دارد. اخیراً روسیه یک تیم ملی زنان در والیبال ساحلی رونمایی کرده است که در جام قاره‌ای والیبال ساحلی سال‌های 2018 و 2020 شرکت کرده‌اند.

8. تنیس

تنیس از پایان دوران شوروی محبوبیت فراوانی کسب کرد و ورزشکاران موفق بیشتری از این کشور سرچشمه می‌گیرند. اگر کمی در مورد آن بدانید، مطمئناً با ماریا شاراپووا آشنا هستید. ایشان قبلاً موفق‌ترین ورزشکار تنیس روسیه و همچنین پردرآمدترین ورزشکار زن بوده است. اما در سال 2020 بازنشسته شد و میراث گران‌بهای او در یادها باقی می‌ماند.

9. شطرنج

شطرنج گزینه‌های آخر ورزش در روسیه است، در حالی که این کشور را به‌عنوان سرزمین شطرنج می‌شناسند و این ورزشگاه 11 قهرمان جهان را پرورش داده است. امپراتوری روسیه و جماهیر شوروی همیشه بازیکنان شطرنج را در صدر جدول می‌دانستند و این بازی را بسیار غنی کرده‌اند.

✔️ مطالعه بیشتر: ترجمه رسمی فیش حقوقی در دارالترجمه رنسانس

10 بوکس

10 بوکس - ورزش روسیه

جذاب‌ترین ورزش در روسیه بعد از فوتسال، بوکس است. این ورزش رزمی نه تنها در روسیه، بلکه در سراسر جهان محبوبیت دارد و روز به روز به پرطرفدارتر شدن آن افزوده می‌شود. اما روسیه همیشه یکی از بهترین کشورها از نظر ورزش بوکس است و خانه بسیاری از قهرمانان جهان و اسطوره‌های این ورزش بوده است.

نتیجه‌گیری

کشور روسیه یکی از بهترین و پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی و ورزشی است. این کشور شرایط فوق العاده ای برای جوانان با استعداد فراهم کرده است و با آگاهی کامل می‌توان از امکانات فوق العاده ورزشی و تحصیلی آن بهره مند شد. تحصیل و ورزش روسیه دارای شاخه‌های مختلفی است و همین موضوع روی انتخاب خیلی‌ها تأثیرگذار بوده است. علاوه بر این تاریخ غنی این کشور بر پربار بودن آن بی تأثیر نبوده است و روسیه پهناور برای علاقه‌مندان به تحصیل و ورزش حرفی برای گفتن دارد.

دسته بندی:

نظرات کاربران