ویزای تجاری چیست و اخذ آن چه شرایطی دارد؟

ویزای تجاری چیست و اخذ آن چه شرایطی دارد؟

ویزای تجاری یا همان Business Visa برای افرادی است که قصد تجارت با کشور مقصد یا راه‌اندازی کسب و کار در کشور مقصد را دارند. این نوع ویزا برای افرادی که می‌خواهند در کنفرانس‌ یا همایش‌ مربوط به کسب و کار خود شرکت کنند نیز صادر می‌شود. اصولا افراد موفق در عرصه تجارت برای کسب موفقیت بیشتر به دنبال مهاجرت از این طریق می‌روند. توجه داشته باشید که با اخذ ویزای تجاری امکان استخدام شدن برای شما فراهم نخواهد بود و برای یافتن کار باید ویزای کاری دریافت کنید. مدت زمان اعتبار ویزای تجاری ۱ تا ۳ ماه است. شرایط اخذ این ویزا برای افراد محدودیت‌هایی دارد. در ادامه شرایط اخذ این ویزا را بررسی خواهیم کرد. دارالترجمه رنسانس یکی از مراجع معتبر برای ترجمه رسمی ترکی استانبولی و دیگر زبان ها است که می‌توانید با خیال راحت ترجمه مدارک تحصیلی، ترجمه سند طلاق و … را به این مجموعه بسپارید.

ویزای تجاری چیست

ویزای تجاری چیست

همانطور که گفتیم ویزای تجاری برای افراد با اهداف تجاری و کسب و کار می‌باشد. افرادی که می‌خواهند در کشور مقصد کسب و کاری داشته باشند یا حتی در کشور مقصد به تجارت بپردازند از مزایای این ویزا استفاده می‌کنند. نکته مهمی که درباره این ویزا اهمیت دارد این است که پرونده‌های ناقص، بررسی نمی‌شوند. به همین دلیل باید قبل از ارسال پرونده نسبت به تکمیل بودن مدارک درخواستی در پرونده اقدام کنید. ۴ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا ویزای تجاری برای شما صادر شود. توجه کنید که در مدارک ارسالی حتما فرم مشخصات میزبان، روزنامه رسمی و آگهی تغییرات موجود باشد. در صورتی که برای ترجمه رسمی شناسنامه و دیگر مدارک نیاز به دارالترجمه رسمی داشتید، دارالترجمه رسمی رنسانس یکی از موسسات معتبر در زمینه ترجمه رسمی می‌باشد.

✔️ مطالعه بیشتر: دارالترجمه چیست و چه وظایفی دارد ✔️

شرایط اخذ ویزای تجاری

شرایط اخذ ویزای تجاری

اولین کاری که برای دریافت ویزای تجاری باید انجام دهید رزرو وقت از سفارت کشور مقصد در ایران است. برای رزرو وقت می‌توانید به صورت حضوری یا اینترنتی اقدام کنید. این رزرو وقت برای تحویل مدارک، مصاحبه به صورت حضوری و دریافت ویزای تجاری است. حضور خود شخص در این ملاقات برای انگشت‌نگاری، مصاحبه و … ضروری می‌باشد. اگر کشور مقصد جزء کشورهای شینگن باشد باید برای دریافت ویزای شینگن تجاری درخواست دهید. در قسمت‌های قبل دارالترجمه رنسانس را به شما معرفی کردیم. یکی از خدمات این مجموعه ترجمه رسمی کارت ملی می‌باشد. همچنین این مجموعه ترجمه رسمی ترکی استانبولی نیز انجام می‌دهد.

طریقه اخذ ویزای تجاری

طریقه اخذ ویزای تجاری

در ابتدا باید مراحلی را طی کنید تا بتوانید قبل از ملاقات با اعضای سفارت کار خود را سریع‌تر پیش ببرید. در ابتدا باید اسناد و مدارک را آماده کنید. همچنین قرارداد ثبت شرکت را تنظیم نمایید و اجازه دهید روند آن طی شود. سپس با مراجعه به سفارت و گذراندن مصاحبه ویزای تجاری خود را دریافت کنید. در دوران کرونا ارائه کارت واکسن در سفرهای خارج از کشور ضروری است در صورتی که می‌خواهید مهاجرت کنید باید کارت واکسن شما ترجمه شود، یکی از خدمات اصلی دارالترجمه رنسانس ترجمه کارت واکسیناسیون است که به زبان‌های مختلف انجام می‌شود.

✔️ مطالعه بیشتر: ویزا تحصیلی و قوانین اخذ آن در سال ۲۰۲۲ ✔️

برای اخذ ویزای تجاری چه مدارکی لازم است

برای اخذ ویزای تجاری چه مدارکی لازم است

۱. فرم درخواست برای ویزای تجاری

بدین منظور خودتان هم می‌توانید فرم‌های درخواست برای ویزای تجاری را پر کنید. همچنین می‌توانید از مشاوران دارالترجمه رنسانس برای تکمیل فرم کمک بگیرید. توجه کنید که این فرم تنها باید توسط فرد متقاضی امضاء شود.

۲. پاسپورت معتبر

پاسپورت فرد متقاضی باید تا سه ماه بعد از تاریخ بازگشت از این سفر تجاری انقضا داشته باشد. لازم به ذکر است که اگر قبل از این ویزا، ویزای دیگری نیز اخذ کرده‌اید، آن را با پاسپورت قبلی خود به سفارت ارائه دهید.

۳. دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵

پس‌زمینه عکس‌ها باید سفید باشد. همچنین تمام چهره فرد متقاضی باید به صورت واضح در عکس باشد. لازم به ذکر است که این عکس‌ باید در ۳ ماه اخیر گرفته و چاپ شده باشد.

✔️ مطالعه بیشتر: ویزا شینگن، طریقه اخذ و مهم ترین نکات آن در سال ۲۰۲۲  ✔️

۴. رزرو بلیط هواپیما به صورت رفت و برگشت

از آنجایی که بلیط هواپیما گران است و ممکن است با ویزای شما موافقت نشود بهتر است بلیط را رزرو نمایید.

۵. اثبات محل اقامت در کشور مقصد

اگر فرد متقاضی دعوت‌نامه داشته باشد باید در دعوت‌نامه آدرس محل اقامت فرد دعوت‌کننده نیز آمده باشد. اگر دعوت‌نامه‌ای در کار نبود، فرد متقاضی باید واچر هتل یا اجاره‌نامه منزل را برای اثبات محل اقامت خود به سفارت ارائه دهد.

۶. بیمه مسافرتی

این بیمه باید کل روز و دقایقی که در کشور دیگر می‌باشید را ساپورت کند. باید بدانید که سقف پوشش این بیمه در هر کشوری متفاوت می‌باشد.

✔️ مطالعه بیشتر: راهنمای کامل آزمون آنلاین CCL ناتی ✔️

۷. اسناد و مدارک مالی

برای ورود به کشور مورد نظر باید به مامور ویزا اثبات کنند که می‌توانند هزینه‌‌های اقامت و … را پرداخت کنند، یعنی باید نامه تمکن مالی یا نامه حمایتی را به سفارت ارائه دهید. توجه داشته باشید که نامه تمکن مالی باید به واحد پول کشور مورد نظر باشد و مدیر شعبه ارزی باید نامه را مهر و امضاء کند. نامه حمایتی از طرف فرددعوت‌کننده صادر خواهد شد همچنین نامه تمکن مالی این فرد نیز باید به صورت ضمیمه با نامه حمایتی ارائه شود. لازم به ذکر است که می‌توانید از نامه تمکن مالی خود و نامه حمایتی دعوت‌کننده نیز برای اخذ ویزای تجاری استفاده نمایید.

۸. رسید پرداخت هزینه برای ویزای تجاری

در بیشتر کشورهای دنیا هزینه ویزای تجاری و توریستی با یکدیگر برابر است زیرا هر دو ویزاهای کوتاه مدت هستند. در کشورهایی که جزء شینگن هستند هزینه ویزای تجاری ۶۰ یورو می‌باشد که باید در سفارت پرداخت شود. همچنین اگر ویزا به صورت الکترونیکی باشد باید اینترنتی پرداخت شود.

۹. ارائه برنامه سفر

یکی از مدارکی که برای دریافت ویزای تجاری باید به سفارت ارائه دهید برنامه سفر شماست. این برنامه باید شامل مکانی که اقامت دارید، جاهایی که قرار ملاقات با افراد مختلف دارید و مکان‌هایی که می‌خواهید از آن‌ها بازدید کنید، می‌شود.

۱۰. نامه گواهی اشتغال به کار

گواهی اشتغال به کار باید از طرف کارفرما صادر شود. در این نامه باید ذکر شود که هدف از سفر چیست، جایگاه فرد متقاضی در شرکت چیست، میزان حقوق دریافتی سالیانه فرد چقدر است و کارفرما با این سفر تجاری مخالفتی ندارد.

✔️ مطالعه بیشتر: دارالترجمه یا دفتر ترجمه رسمی چیست؟ ✔️

۱۱. دعوت‌نامه برای ویزای تجاری

دعوت‌نامه برای ویزای تجاری باید از طرف شرکت، سازمان یا موسسه صادر شود تا مشخص شود که فرد متقاضی دقیقا برای چه هدفی (جلسه کاری، تجارت یا همکاری) در شرکت حاضر می‌شود.

هزینه ویزای تجاری

هزینه ویزای تجاری

مقدار هزینه ویزای تجاری برای هر کشور توسط کنسولگری و وزارت خارجه همان کشور معین می‌شود. برای مثال هزینه ویزای تجاری تعیین شده در کشورهای حوزه شینگن معادل ۶۰ یورو است. این در حالی است که هزینه مصوب اخذ ویزای تجاری کشور استرالیا ۱۴۰ دلار می‌باشد. توجه داشته باشید در صورت صدور ویزای تجاری به شکل لیبل لازم است پرداخت هزینه آن در سفارت انجام شود. اما اگر ویزا به صورت الکترونیک صادر شود، هزینه آن نیز باید از طریق روش‌های الکترونیکی صورت گیرد.

نتیجه گیری

در این مقاله با ویزای تجاری و شرایط اخذ آن آشنا شدیم. همچنین دارالترجمه رنسانس را به شما معرفی کردیم تا بتوانید از خدمات متنوع این مجموعه استفاده کنید. دقت کنید که برای اخذ ویزای تجاری، پرونده شما تکمیل شده باشد در غیر این صورت بررسی نخواهد شد.

دسته بندی:

نظرات کاربران

  • صلاح عباسی 13 آوریل 2023

    سلام عرض ادب لطفا با من تماس بگیرید