هر آنچه باید از ویزای توریستی و شرایط دریافت آن بدانید!

هر آنچه باید از ویزای توریستی و شرایط دریافت آن بدانید!

ویزای توریستی یکی از متداول‌ترین انواع ویزا است که برای اهداف توریستی و گردشگری به روش‌های مختلفی صادر می‌شود. ویزا از جمله مهمترین ملزومات یک سفر خارجی محسوب می‌شود که توسط سفارت یا کنسولگری کشور مقصد صادر می‌شود. دریافت ویزا در واقع به این معنی است که ورود و اقامت اتباع خارجی در آن کشور، توسط سفارت به تایید رسیده است. برای دریافت ویزای توریستی باید مدارک شناسایی خود را به همراه سایر مدارک مورد نیاز، به زبان کشور مورد نظر ترجمه کرده و به سفارت ارائه دهید.

ویزای توریستی چیست؟

ویزای توریستی یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین انواع ویزاها است که هر ساله توسط سفارت یا کنسولگری کشور مقصد به گردشگران ارائه می‌شود. ویزای گردشگری یا توریستی رایج‌ترین نوع مجوز سفر است. مسافرانی که قصد دارند با هدف گردشگری به یک کشور سفر کنند، اغلب برای ورود به آن کشور به ویزا نیاز دارند. بسیاری از کشورها برای مقاصد مختلف ویزاهای متفاوتی صادر می‌کنند. برخی دیگر از کشورها دارای ویزای هایی هستند که اجازه گردشگری و همچنین فعالیت‌های دیگر را می‌دهد. هر یک از این نوع ویزاها را می‌توان ویزای گردشگری در نظر گرفت. توجه داشته باشید که برای دریافت ویزای توریستی به ترجمه مدارک تحصیلی مانند ترجمه دیپلم نیاز ندارید و باید مدارک شناسایی خود را به همراه اسنادی مانند گردش حساب و تمکن مالی به سفارت کشور مقصد ارائه کنید.

 همچنین بخوانید 👈 فرق ویزا و پاسپورت و بررسی مدارک مورد نیاز برای دریافت آنها

سفر به کدام کشور ها با ویزای توریستی ممکن است؟

سفر به کدام کشور ها با ویزای توریستی ممکن است؟

ویزای گردشگری یا توریستی یک ویزای کوتاه مدت است که برای سفر به کشورهای خارجی از سوی سفارت یا کنسولگری کشور مقصد، صادر می‌شود. معمولاً با استفاده از ویزای گردشگری می‌توانید تنها یکبار به کشور مورد نظر خود سفر کنید و اعتبار آن با توجه به کشور مقصد متفاوت است. برای مثال ویزای گردشگری یا توریستی کشورهای حوزه شینگن یا اتحادیه اروپا بین ۳ تا ۶ ماه است و کشوری مانند امارات دو هفته. از جمله کشورهایی که سفر به آن‌ها با ویزای گردشگری یا توریستی امکان پذیر است، شامل کشورهای اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا، امارات، عمان، قطر، چین، ژاپن و … است.

اگر قصد دارید برای کار یا تحصیل در کشور آلمان یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا به دریافت ویزا اقدام کنید، باید ترجمه مدارک تحصیلی خود را به همراه سایر مدارک شناسایی به یک دارالترجمه آلمانی سفارش دهید و سپس این مدارک را همراه با مهر تایید قوه قضاییه به سفارت یا کنسولگری کشور آلمان ارائه دهید.

انواع ویزای توریستی

انواع ویزای توریستی

ویزای گرشگری یا توریستی بر اساس دفعات مجاز ورود و خروج به ۴ نوع و بر اساس زمان صدور ویزا به دو نوع، تقسیم بندی می‌شود.

ویزای گردشگری یا توریستی بر اساس دفعات مجاز ورود و خروج

ویزای یکبار ورود  single visa

ویزایی است که در آن شخص فقط یکبار می‌تواند به آن کشور سفر کند و اعتبار آن پس از اتمام سفر، از بین می‌رود.

ویزای دوبار ورود double visa

ویزایی است که در آن شخص می‌تواند تا ۲ بار وارد کشور مقصد شود و پس از آن، اعتبار ویزا از بین می‌رود و در صورت سفر سوم، نیازمند دریافت ویزای دوباره از سفارت کشور مقصد است.

ویزای چند بار ورود  multiple visa

ویزایی است که در آن شخص می‌تواند چندین بار تا زمان اتمام اعتبار ویزا از آن استفاده کند.

ویزای صفر بار ورود airport transit visa

این نوع ویزا که در واقع شامل تعویض هواپیما است، شخص حق خروج از فرودگاه را ندارد و از آن می‌تواند تنها برای تعویض هواپیما برای ورود به کشور دیگر استفاده کند.

 همچنین بخوانید 👈 گرین کارت چیست؟ بررسی مدارک مورد نیاز و شرایط اخذ آن

ویزای گردشگری یا توریستی بر اساس زمان صدور

ویزای قبل از سفر

برای دریافت این نوع ویزا، باید از طریق روش‌های موجود و ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت، ویزا را قبل از سفر دریافت کرد.

ویزا در بدو ورود

این نوع از ویزاهای گردشگری به هنگام ورود به کشور مقصد با ارائه مدارک مورد نیاز و دریافت هزینه، برای افراد صادر می‌شود.

دریافت ویزای توریستی

دریافت ویزای توریستی

همانطور که گفتیم، ویزای گردشگری یا توریستی سند یا مهر رسمی است که به فرد اجازه ورود به یک کشور خارجی را به منظور تفریح و گردشگری می‌دهد. بسته به کشور مقصد، ممکن است به این‌ نوع ویزا «ویزای مسافرتی»، «ویزای گردشگری» یا «ویزای اقامت موقت» نیز گفته شود. ویزاهای توریستی معمولاً به گردشگران و مسافران این امکان را می‌دهد که برای مدت کوتاهی در کشور میزبان اقامت کنند. این اقامت می‌تواند از چند روز تا چند ماه متغیر باشد. در طول اقامت، مسافران مجاز به کار یا انجام فعالیت‌های غیر توریستی نیستند. در برخی موارد، ویزای کوتاه مدت برای یک کشور خاص ممکن است علاوه بر گردشگری، اهداف متعددی مانند تجارت را نیز به همراه داشته باشد. برای دریافت این ویزا با هدف گردشگری می‌توانید مدارک مورد نیاز را همراه با ترجمه رسمی آن از دارالترجمه معتبر، به همراه نامه تمکن مالی به سفارت کشور مقصد ارائه دهید.

کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که برخلاف کشورهای اتحادیه اروپا و سایر کشورها، برای سفر به ویزا نیاز ندارد و می‌توانید بدون دریافت ویزای گردشگری یا توریستی به آن سفر کنید. اما اگر قصد دارید با هدف ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کنید، باید ترجمه مدارک به ترکی استانبولی را به سفارت این کشور ارائه کنید.

 همچنین بخوانید 👈 معرفی بهترین کشور برای مهاجرت کاری ایرانیان و شرایط آن

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی

امروزه بسیاری از کشورها امکان درخواست آنلاین برای ویزای توریستی را فراهم کرده‌اند که سریع‌ترین و ساده‌ترین راه برای دریافت این ویزا است. مسافران به سادگی با استفاده از رایانه یا تلفن همراه خود، فرمی را پر می‌کنند و اطلاعات مورد نیاز و مدارک پشتیبانی را به صورت دیجیتال ارسال می‌کنند. این روش، امکان تکمیل درخواست ویزای گردشگری را از خانه، محل کار، یا هر جای دیگری با اتصال به اینترنت فراهم می‌کند. هر کشوری برای ارائه ویزا شرایط مخصوص به خود را دارد. در برخی موارد، شهروندان برخی کشورها ممکن است نتوانند به صورت آنلاین برای ویزای گردشگری یا توریستی اقدام کنند. در این شرایط معمولاً لازم است برای درخواست ویزا، به حضوری به سفارت یا کنسولگری مراجعه کنند. از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای گردشگری یا توریستی به صورت زیر است؛

  •   پاسپورت معتبر و حداقل دارای اعتبار ۶ ماه
  •   اصل و ترجمه شناسنامه به زبان کشور مقصد
  •   عکس طبق مشخصات خواسته شده سفارت
  •   اسناد مورد نیاز برای تمکن مالی
  •   ارائه گواهی عدم سو پیشینه

مهاجرت با ویزای توریستی ممکن است؟

مهاجرت با ویزای توریستی ممکن است؟

مهاجرت از طریق ویزای گردشگری یا توریستی یک روش رایج و متداول برای مهاجرت است و از آنجایی که دریافت این نوع ویزا نسبتا راحت است، افرادی که می‌خواهند به منظور گردش یا سفر و یا دیدار با بستگان خود به کشور دیگری سفر کنند، می‌توانند با استفاده از این نوع ویزا بین کشور مبدا و مقصد خود به راحتی سفر کنند. اما اگر فردی قصد مهاجرت دائم به کشور خارجی را دارد، مهاجرت با ویزای توریستی روش مناسبی نیست، چرا که این نوع ویزا مخصوص سفر و مهاجرت موقت است و برای مهاجرت دائم به ویزای کاری یا تحصیلی نیاز است.

 همچنین بخوانید 👈 مهاجرت به انگلستان با این روش ها آسان است!

تبدیل ویزای توریستی به دیگر انواع ویزا

تبدیل ویزای گردشگری یا توریستی به ویزای کاری

امکان تبدیل ویزای گردشگری یا توریستی به ویزای کاری نیز وجود دارد که پیچیدگی‌ها و روش‌های خاص خود را دارد. برای دریافت ویزای کاری  دو روش وجود دارد. روش اول این است که همسر فرد متقاضی در کشور مقصد مشغول به کار یا تحصیل باشد تا بتواند برای دریافت ویزای کاری اقدام کند.

 روش دوم وقتی است که فرد درخواست اقامت دائم در کشوری را داده باشد و در طی مدت زمانی که به این درخواست رسیدگی می‌شود، می‌تواند در کشور مقصد به کار مشغول شود تا بتواند ویزای گردشگری خود را به ویزای کاری تبدیل کند.

تبدیل ویزای گردشگری یا توریستی به ویزای تحصیلی

برای تبدیل ویزای گردشگری به ویزای تحصیلی معمولاً دو روش کلی وجود دارد. اگر فردی کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد و قصد داشته باشد در مقطع دبیرستان یا مقاطع پایینتر تحصیل کند، امکان تبدیل ویزا وجود دارد. اما اگر سن فرد از ۱۸ سال بیشتر باشد، باید از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی پذیرش بگیرد تا بتواند به ادامه تحصیل در آن کشور بپردازد. و پس از اتمام تحصیل می‌تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت دائم را دریافت کند.

دسته بندی:

نظرات کاربران