کیملیک کارت چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد؟

کیملیک کارت چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد؟

کیملیک کارت برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، صادر می‌شود که واژه کیملیک کنار کارت در زبان ترکی، هویت معنا شده است، پس م  ی‌توان حدس زد چه هدفی برای صدور آن در نظر گرفته شده است. این نوع کارت به منظور شناسایی افرادی که به صورت موقت یا دائم، اقامت ترکیه را دریافت می‌کنند، استفاده می‌شود. در واقع باید گفت که کیملیک کارت همان کارت اقامت کشور ترکیه است و فردی که دارای این کارت می‌باشد به عنوان یک شخص مقیم کشور ترکیه به حساب می‌آید؛ در حالی که هنوز شهروند ترکیه نشده است. البته نا گفته نماند، برای دریافت آن باید تمام مدارک تکمیل و شخص مذکر اقدام به ترجمه کارت پایان خدمت کرده باشد. اگر بخواهیم به زبان ساده این نوع کارت را برای شما تعریف کنیم باید بگوییم این کارت شبیه کارت ملی کشورمان است که برای افراد خارجی این کشور صادر می‌شود تا مدت زمانی که در کشور ترکیه زندگی می‌کنند دارای یک هویت مشخص باشند.
اگر دوست دارید در مورد این کارت بیشتر بدانید و با مزایا و کاربرد آن آشنا شوید، در این مطلب حتما همراه ما باشید.

کیملیک کارت چیست؟

کیملیک کارت چیست؟
کیملیک کارت کارتی است که تمام مشخصات فرد روی آن ثبت شده و شرایط خاصی برای دریافت آن وجود دارد. معمولا این کارت برای افرادی صادر می‌شود که تصمیم دارند بیشتر از سه ماه به ترکیه سفر کنند یا اقامت داشته باشند. مشخصاتی که روی این کارت درج شده، شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت و یک سریال ۱۱ رقمی است. این سریال با پیش شماره ۹۹ شروع می‌شود و به عنوان کد ملی به حساب می‌آید.
همچنین در پشت کارت اطلاعات دیگری شامل نوع اقامت، شهر محل اقامت، تاریخ صدور اقامت ثبت شده است. این نوع کارت در کشور ترکیه طی مدت مشخصی دارای اعتبار است که فرد تصمیم به اقامت و حضور در این کشور را داشته باشد. حال می تواند این مدت زمان بین ۶ ماه تا ۲ سال متغیر باشد که بعد از اتمام زمان مشخص شده کارت اعتبار خود را از دست می‌دهد. البته اقامت ترکیه تنها به داشتن این کارت محدود نمی‌شود، بلکه داشته ترجمه کارت واکسیناسیون برای حضور در این کشور ضروری است و نباید از این موضوع غافل شوید.

انواع کیملیک

انواع کیملیک - کیملیک کارت
این نوع کارت یا همان کارت اقامت به دو صورت دائم و موقت قابل دریافت است که در ادامه با ویژگی هر کدام آشنا می‌شوید:

کارت موقت

موقت به رنگ های صورتی و  آبی ارائه می‌شود که رنگ صورتی مخصوص اقامت توریستی ترکیه و رنگ آبی برای اقامت کاری در نظر گرفته شده است. در کنار صدور این نوع کارت، شرایط خاص و جذاب برای افراد متقاضی مانند آموزش زبان ترکی، اشتغال، خرید و اجاره ملک ارائه می‌شود.

کارت دائم

برخی از متقاضیان به محض پایان رسیدن اقامت موقت و موفق شدن به اخذ پاسپورت و اقامت ترکیه توانایی این را دارند برای دریافت کارت دائم اقدام کنند. دریافت کارت شرایط خاص خودش را دارد که طی مراحل اداری قابل انجام است.

مزایای کیملیک کارت

مزایای کیملیک کارت
صاحبان این کارت توانایی انجام فعالیت‌های مختلفی را دارند. در واقع کشور ترکیه با کمک این کارت شرایط زندگی را برای مخاطبین راحت‌تر کرده است تا آنان نیز بتوانند همانند مردم این کشور از امکانات رفاهی بهره‌مند شوند. پس اگر قصد مسافرت طولانی مدت یا اقامت دارید، در کنار ترجمه رسمی ترکی استانبولی مدارکی مانند ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی، ترجمه سند ازدواج و … حتما به برای دریافت این کارت نیز اقدام کنید.
موارد زیر با برخی از مزایای کارت ترکیه آشنا می‌شوید:

 • عدم نیاز به انجام امور خاص اداری برای دریافت کارت
 • امکان اتصال به بانک و افتتاح حساب بانکی
 • خرید خودرو
 • اجاره خرید ملک در ترکیه
 • ثبت شرکت
 • شرکت در دوره‌های آموزشی
 • استفاده از مراکز پزشکی به صورت رایگان
 • پرداخت قبوض و آگاهی از میزان بدهی ها
 • اجازه ثبت نام در مدرسه
 • و …

روش‌های دریافت کیملیک کارت؛ اخذ کارت در سریع‌ترین زمان

روش‌های دریافت کیملیک کارت؛ اخذ کارت در سریع‌ترین زمان
یکی از نکات مهم برای دریافت این نوع کارت، دریافت اقامت است. گرفتن اقامت ترکیه از روش های مختلفی مانند اجاره خانه، خرید ملک، تحصیل در ترکیه و … قابل انجام است. در صورتی که امکان اقامت در ترکیه را نداشته باشید، احتمالاً شانس دریافت کارت کیملیک را نخواهید داشت. دیگر شرایطی که برای دریافت این نوع کارت وجود دارد، خرید بیمه سلامتی و عدم ارتکاب به هیچ خلاف قانونی برای مهاجرت به ترکیه است. خلاف قانون به معنای ارتکاب جرم نیست، بلکه هر عملی که خلاف قوانین مهاجرتی باشد به عنوان یک اخطار شناخته می‌شود. به عنوان مثال، شما برای دریافت این کارت در زمان مشخص شده اقدام نکنید و این کار را بعد از تمام شدن مهلت قانونی اقامت در ترکیه انجام دهید.

مدارک لازم جهت دریافت کیملیک کارت

دریافت این کارت بسیار ساده است. تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که برای طی کردن مراحل و ارائه مدارک باید بتوانید به زبان ترکی صحبت کنید. چراکه فرم‌های بسیاری باید پر کنید و در صورت اشتباه پر کردن پرونده شما دچار مشکل شده و ارسال درخواست دوباره بعد از گذشت سال امکان پذیر است. پس پیشنهاد می‌کنیم برای ارسال مدارک و دریافت کارت از یک فرد مطمئن و با تجربه کمک بخواهید و قبل از هر کاری مدارک گفته شده در زیر را تهیه کنید:

 • مهم‌ترین مدرک لازم برای اخذ این نوع کارت، اصل پاسپورت است که باید به همراه کپی رنگی و صفحه ای که به محض ورودتان مهر خورده است ارائه شود.
 • ارائه پرینت رنگی فرم تکمیل شده
 • درخواست اجازه اقامت
 • تایید آدرس محل سکونت از شهرداری منطقه
 • شماره مالیاتی
 • چهار قطعه عکس ۶ در ۴
 • گواهی تمکن مالی
 • کپی رنگی بیمه نامه همراه با مهر و امضا
 • برگه اقامتگاه
 • اثبات اقامت برگه
 • عدم سوء پیشینه
 • اثبات عدم نیاز به دریافت کمک مالی

در صورت گم شدن کیملیک کارت چه باید کرد؟

در صورت گم شدن کیملیک کارت چه باید کرد؟
در صورت گم شدن این کارت در اولین مرحله باید به اداره پلیس منطقه‌ای که حضور دارید مراجعه کنید و اعلام نمایید مدارک‌تان گم شده است. در صورت عدم اطلاع رسانی احتمال این که پلیس امنیتی به موضوع رسیدگی نکند، بسیار زیاد است.
در صورت عدم ثبت آدرس منزل در اداره نفوس، با داشتن مدارک همچون کپی کیملیک اعضای خانواده و اجاره نامه منزل به اداره نفوس محل اقامت خود مراجعه و آدرس منزل خود را ثبت کنید.
در سومین مرحله با تهیه گزارش دریافتی از پلیس برگه نفوذ و یک قطعه عکس برای هر فرد خانواده و کپی پاسپورت آنها به اداره مهاجرت مراجعه کنید و در صورتی که از کارت اقامت کپی دارید، کپی آن را نیز ارائه دهید .بعد از ارائه تمام مدارک، باید مبلغ مشخصی به بانک موجود در اداره پرداخت کنید و قبض پرداختی را به همراه مدارک به اداره تحویل دهید. بعد از مدت یک ماه کارت شما دوباره صادر می‌شود. دقت داشته باشید در صورت گم کردن کارت برای دومین بار، هزینه مالی بیشتری باید پرداخت کنید و مدت زمانی که کارت برای شما صادر می‌شود، بیشتر از دفعه اول خواهد بود.

کلام آخر

سفر به ترکیه یکی از هیجان‌انگیزترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای هر کسی رخ دهد. اما قبل از تصمیم برای رفتن به این کشور، باید از شرایط آن آگاهی کامل کسب کنید. چراکه زندگی در هر کشوری جز کشور خودمان شرایط متفاوتی به دنبال دارد که در صورت عدم‎آگاهی، بی‌شک با مشکلات و دردسرهای بسیاری روبرو خواهید شد. دریافت این نوع کارت یکی از موضوعات مهم برای علاقه‌مندان سفر به ترکیه است که برای حضور طولانی مدت و زندگی راحت‌تر، به آن نیاز دارند.

دسته بندی:

نظرات کاربران