راهنمای جامع آزمون دلف DELF

آزمون دلف DELF

زبان فرانسه یکی از مهمترین زبان‌های بین المللی به شمار می‌رود و طبیعتا داشتن گواهینامه رسمی زبان فرانسه برای افرادی که قصد فراگیری آن و مهاجرت به کشورهای فرانسوی زبان را دارند، یک دستاورد عالی محسوب می‌شود. پس از آموختن زبان فرانسه بهتر است در آزمون‌هایی که زیر نظر وزارت علوم فرانسه برگزار می‌شوند شرکت نمایید تا نتیجه آن مهر تاییدی بر مهارت زبانی شما به خصوص در رزومه تحصیلی برای مهاجرت در سراسر دنیا باشد. یکی از این آزمون‌ها، آزمون دلف (DELF) است که مهارت‌های چهارگانه افراد را ارزیابی کرده و در نهایت گواهینامه رسمی به آنها اعطا می‌شود. در ادامه این مقاله به طور مفصل سطوح مختلف آزمون DELF و نحوه شرکت در آن را بررسی خواهیم کرد.

درباره آزمون دلف DELF

آزمون‌های DELF و DALF جزو ازمون‌های بین المللی هستند که افراد غیر فرانسه زبان برای دریافت دیپلم مهارت‌های زبان فرانسه در آنها شرکت می‌کنند. آزمون دلف (DELF) برای آن دسته از اشخاصی مناسب است که سطح زبان فرانسوی مبتدی یا متوسط دارند.

اگر قصد مهاجرت به کشورهای فرانسوی زبان را دارید یا در پروسه تایید مدارک و در حال آمادگی برای شرکت در آزمون DELF هستید، لازم است اطلاعات کافی و معتبری نسبت به نحوه شرکت و ثبت نام در آزمون داشته باشید. این آزمون مطابق با استانداردهای CEFR که چارچوب مرجع اروپا برای تعیین سطح مهارت زبان است در نظر گرفته می‌شود. پس مدرک آن در سراسر جهان شناخته شده است و تا مادام العمر معتبر است.

آزمون دلف DELF چیست؟

آزمون دلف DELF چیست؟

آزمون DELF که نام کامل آن Le diplôme d’études en langue française که به معنای “دیپلم مطالعات زبان فرانسه” می‌باشد. دلف یک آزمون رسمی است که توسط وزارت آموزش عالی و تحقیقات فرانسه تعیین شده و هدف آن ارزیابی و تعیین سطح مهارت زبان فرانسه متقاضیان است. این آزمون شامل چهار سطح مختلف A1، A2، B1 و B2 می‌باشد که هر کدام از این سطوح در مورد توانایی های زبانی متقاضیان در مهارت‌های شنیدن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن ارزیابی می‌شود. DELF آزمونی بین المللی است و توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در سراسر جهان به عنوان مدرکی معتبر برای تسلط بر زبان فرانسه پذیرفته می‌شود.

بررسی انواع آزمون DELF، و هر کدام مناسب چه کسانی هستند؟

آزمون زبان دلف انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها برای رده سنی متفاوتی در نظر گرفته شده‌اند. متقاضیان شرکت در این آزمون باید با توجه به شرایط فعلی و کاربردهای آن یکی از انواع مختلف امتحان دلف را انتخاب کنند. انواع DELF عبارتند از:

  1. DELF عمومی (DELF tout public): متقاضیان بزرگسال از سطح A1 تا B2
  2. DELF ابتدایی (DELF PRIM): کودکان غیر فرانسه زبان که زبان فرانسه را در مقطع ابتدایی می آموزند. (۷ تا ۱۲ سال) سطوح A1, A2
  3. DELF جونیور (DELF JUNIOR): نوجوانان در مقطع دبیرستان (۱۲ تا ۱۷ سال) از سطح A1 تا B2
  4. DELF مدرسه‌ای (DELF SCOLAIRE): نوجوانان مقطع دبیرستان (۱۲ تا ۱۷ سال) از سطح A1 تا B2
  5. DELF حرفه‌ای (DELF PRO) : متقاضیانی که برای موقعیت‌های شغلی بهتر و یا ارتقای مقام در محیط کاری فرانسه زبان هستند.

اگر برای مهاجرت به کشور فرانسه نیاز به ترجمه رسمی مدارک دارید، دارالترجمه رسمی آنلاین رنسانس با همکاری با مترجمان امین و مورد تایید سفارت ترجمه‌هایی با کیفیت تضمین شده به سفارت‌خانه‌ها ارائه می دهد.

سطح های مختلف آزمون دلف

سطح های مختلف آزمون DELF

در آزمون دلف چهار سطح تعیین شده است، که به صورت A1، A2، B1 و B2 مشخص می‌شوند. A1 مبتدی ترین سطح و سطح بالاتر از همه B2 است. اگر قصد دارید مدرکی بالاتر از سطح B2 کسب کنید، باید در آزمون دالف DALF شرکت کنید که سطوح C1 و C2 را پوشش می دهد. در ادامه انواع سطوح مختلف ازمون زبان دلف را بررسی می کنیم.

سطح دلف DELF A1

سطح A1 در آزمون زبان دلف دانش ابتدایی متقاضی در زبان فرانسه را مشخص می‌کند. افراد در صورت اخذ مدرک این سطح می توانند راجع به خود و زندگی روزمره صحبت کرده و مکالمات این سطح را درک کنند. این سطح از آزمون ۴ بخش جهت ارزیابی مهارت‌های زبانی دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

1. بخش شنیداری ( Listening)

این قسمت در طی 20 دقیقه برگزار شده و کل نمره آن 25 است. متقاضیان در این بخش به یک فایل صوتی ضبط شده گوش می دهند و سوالات مرتبط با آن را پاسخ می دهند. مدت زمان هر فایل صوتی حدود سه دقیقه می‌باشد.

2. بخش خواندن ( Reading)

این بخش به مدت نیم ساعت طول می‌کشد و 25 نمره از کل ازمون را در اختیار دارد. افراد در این قسمت باید 4 الی 5 متن که محتوای آن مرتبط با کارهای روزمره زندگی است را بخوانند و به سوالات مرتبط با آن جواب دهند.

3. بخش نوشتاری ( Writing)

بخش نوشتاری یا رایتینگ نیز 30 دقیقه زمان دارد و از دو قسمت تشکیل می‌شود؛ در بخش اول یک فرمی وجود دارد که متقاضی باید آن را پر کند. در بخش دوم فرد باید متنی راجع به موضوعات ساده مانند یک داستان کوتاه، کارت پستال یا پیام تبریک بنویسد که بتواند 25 نمره این بخش را کسب کند.

4. بخش گفتاری ( Speaking)

اسپیکنیگ دلف دارای 3 بخش می‌باشد که در بخش اول باید با سولات اشنا شده، سپس تبادل اطلاعات صورت بگیرد و در انتها یک گفتگوی شبیه سازی شده اجرا می‌شود. برای اماده سازی نیز 5 تا 7 دقیقه زمان در نظر گرفته شده و طبق بخش های قبلی نیز 25 نمره دارد.

به صورت کلی آزمون سطح A1 دلف یک ساعت و 20 دقیقه طول می‌کشد و نمره آن از 100 در نظر گرفته شده است. حداقل نمره قبولی در این آزمون 50 می‌باشد و کمترین نمره هر بخش نیز 5 است.

سطح دلف DELF A2

این سطح شباهت زیادی به سطح A1 دارد و هدف آن سنجیدن اطلاعات پایه زبانی اما کمی پیشرفته تر است که هر 4 مهارت متقاضی را می سنجد.

1. بخش شنیداری ( Listening)

فایل صوتی در این بخش محتوای طولانی تری داشته که حدود 5 دقیقه زمان می برد و درک مباحث آن سطح بالاتری از زبان فرانسه را می طلبد. مدت زمان این بخش 25 دقیقه و امتیاز آن نیز از 25 محاسبه می‌شود.

2. بخش خواندن ( Reading)

مطابق سطح قبل، این بخش شامل متونی می‌باشد که باید در طول 30 دقیقه به سوالات مرتبط با آن پاسخ دهید. نمره این بخش نیز 25 است.

3. بخش نوشتاری ( Writing)

این بخش 45 دقیقه زمان و 25 نمره را در بر میگیرد و از متقضی خواسته می‌شود که 2 نامه برای یکی از دوستان خود بنویسد. موضوع نامه اول درباره تجربیات زندگی و موضوع دوم راجع به دعوت یا تشکر کردن، تبریک مناسبتی خاص و یا درخواست چیزی از دوست است.

4. بخش گفتاری ( Speaking)

بخش اسپییکینگ نیز شامل مکالمه سه بخشی با افراد است که 25 نمره دارد و در طی 6 تا 8 دقیقه باید انجام شود.
زمان برگزاری آزمون سطح A2 به مدت ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه طول می‌کشد و نمره کلی آن از ۱۰۰ در نظر گرفته می‌شود. حداقل نمره قبولی ۵۰ و کمترین نمره کسب شده در هر بخش باید ۵ باشد.

سطح دلف DELF B1

این سطح از دلف نیازمند دانش زبانی بهتر و اطلاعات بیشتر درباره لغات و گرامر زبان فرانسه است. متقاضیان باید مباحث و گفتگوهای پیچیده تری را درک کنند تا از هر 4 مهارت زبانی بهترین نمره را بگیرند.

1. بخش شنیداری ( Listening)

با گوش دادن دقیق به فایل های صوتی ضبط شده که حدودا 6 دقیقه زمان می برد و دو بار پخش می‌شوند و نیز درک سوالات مفهومی در این بخش، متقاضی می تواند در مدت 25 دقیقه امتیاز این بخش که 25 نمره دارد را کسب کند.

2. بخش خواندن ( Reading)

متون در نظر گرفته شده برای این بخش مربوط به یکسری مسائل و مشکلات و رویدادهای روزمره هستند که زبان آموزان باید به سوالات آن در مدت 45 دقیقه پاسخ دهند تا 25 نمره آن را بگیرند.

3. بخش نوشتاری ( Writing)

در این بخش متقاضی 45 دقیقه زمان دارد تا در باره موضوعی مشخص نظر خود را در قالب یک متن منسجم با رعایت قواعد نوشتاری بنویسد. نمره این بخش نیز 25 است.

4. بخش گفتاری ( Speaking)

در این بخش متقاضی یک مکالمه دو نفره با آزمون گیرنده برقرار می‌کند و در آخر نیز باید درباره موضوعی خاص صحبت کرده و نقطه نظر خود را بیان کند. 15 دقیقه زمان و 25 نمره برای این بخش در نظر گرفته شده است.

این سطح از آزمون زبان دلف مدت زمان ۱ ساعت ۵۵ دقیقه طول می‌کشد و نمره کلی آن از ۱۰۰ در نظر گرفته می‌شود. حداقل نمره قبولی ۵۰ و کمترین نمره کسب شده در هر بخش باید ۵ باشد.

سطح دلف DELF B2

اخرین سطح دلف میزان توانایی و تسلط زبان آموز در زبان فرانسه و در موقعیت های مختلف را نشان می دهد که وی باید درک بسیار بالایی از زبان فرانسه به خصوص دستور زبان آن داشته باشد. این سطح از آزمون نیز دارای ۴ بخش ارزیابی مهارت‌های زبانی است.

1. بخش شنیداری ( Listening)

در این بخش متقاضی باید در طول 30 دقیقه به فایل های صوتی با دقت گوش داده و به سوالات آن پاسخ دهد. این بخش 25 نمره دارد.

2. بخش خواندن ( Reading)

در این قسمت با متن های مختلف برای پاسخگویی به سوالات متنوع روبرو هستید که باید در مدت ۱ ساعت به آن پاسخ دهید و نمره این بخش نیز ۲۵ می‌باشد.

3. بخش نوشتاری ( Writing)

در این بخش متقاضی 1 ساعت زمان دارد تا نظر خود را درباره یک فیلم بنویسد یا متن یک نامه رسمی را آماده کند. نمره این بخش 25 است.

4. بخش گفتاری ( Speaking)

برای این بخش زبان آموز باید در طول 20 دقیقه درباره موضوع خاصی صحبت و نظر شخصی خود را بیان کند.

در مجموع این سطح از آزمون ۲ ساعت ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و مثل دیگر سطوح از ۱۰۰ نمره می‌باشد. برای قبولی حداقل نمره ۵۰ و در هر بخش حداقل نمره ۵ لازم است.

آیا آزمون دلف در ایران برگزار می‌شود؟

آزمون DELF در ایران

آزمون دلف یک آزمون بین المللی زبان فرانسه است که توسط وزارت خارجه فرانسه و نیز آژانس آموزشی فرانسه برگزار می‌شود. این آزمون در سطوح مختلفی مهارت‌های چهارگانه را بررسی می‌کند و مرجعی برای معیارسنجی زبان فرانسه در دانشگاهها و سایر موسسات آموزشی می‌باشد. در ایران نیز موسسات آموزشی و سفارت فرانسه آزمون سنجش زبان دلف را برگزار می‌کنند.

دارالترجمه رسمی برای ترجمه مدارک برای مهاجرت

دارالترجمه رسمی یا مرکز ترجمه رسمی، موسسه‌ای است که در آن ترجمه مدارک رسمی که برای اهداف مهاجرتی مورد نیاز است، انجام می‌شود. در این دفاتر ترجمه، مدارکی مانند سند تولد، شناسنامه، کارت ملی، سوابق و مدارک تحصیلی و شغلی ترجمه می‌شود. دارالترجمه رسمی آنلاین رنسانس، با شماره پروانه قوه قضائیه ۱۰۳۸، یک نهاد دانش بنیان است که در زمینه ترجمه رسمی و غیررسمی به زبانهای انگلیسی، آلمانی، ترکی استانبولی، ایتالیایی، اسپانیایی، فرانسوی، روسی، عربی، نروژی، سوئدی و فنلاندی فعالیت دارد و شما با صرف کمترین زمان و هزینه بهترین نتیجه را از آنها خواهید گرفت.

نتیجه گیری

زبان فرانسه زبان هنر و سینماست و بعد از زبان انگلیسی پرطرفدارترین زبان میان زبان آموزان محسوب می‌شود. با آموزش زبان فرانسوی شما می‌توانید سایر زبان‌هایی که ریشه لاتین دارند مانند اسپانیایی، ایتالیایی و پرتقالی را در مدت زمان کوتاهی بیاموزید.

برای سنجش دانش و تعیین سطح زبان فرانسه آزمون های متفاوتی وجود دارند که آزمون زبان DELF یکی از آنهاست. این آزمون ها تحت نظر وزارت آموزش و پرورش کشور فرانسه برگزار شده و گواهینامه‌های رسمی برای افراد با مهارت‌های تایید شده زبان فرانسه صادر می‌شود.

سوالات متداول

1- آیا DELF برای همه سنین مناسب است؟

بله، داوطلبان با سنین مختلف می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. DELF در چهار سطح A1، A2، B1 و B2 برای داوطلبان بالای 16 سال و دو سطح Delf Prim A1.1 و Delf Prim A1 برای کودکان در دسترس است.

2- آیا برای شرکت در آزمون زبان DELF نیاز به تحصیل در یک مدرسه فرانسوی است؟

خیر هر کسی که به مدرک اثبات تسلط بر زبان فرانسه نیاز دارد، می‌تواند در این آزمون شرکت کند.

3- چگونه برای آزمون زبان DELF آماده شویم؟

کتاب‌ها و منابع آموزشی مختلفی برای هر سطح ازDELF وجود دارد. همچنین شرکت در کلاس‌های زبان فرانسه و انجام تمرین‌های عملی نیز به شما کمک خواهد کرد.

4- تا چه مدت زمانی مدرک DELF اعتبار دارد؟

مدت اعتبار مدرک DELF برای همه سطوح مادام العمر است.

دسته بندی:

نظرات کاربران