ویزای تجاری ایتالیا

دلایل رد کردن درخواست ویزای تجاری ایتالیا

ویزای تجاری ایتالیا یکی از راه های سفر به این کشور است. البته این ویزا از نوع کوتاه مدت است و در صورتی که موفق به اخذ ویزای تجاری ایتالیا تنها 90 روز زمان برای اقامت در ایتالیا دارید. دریافت این ویزا شرایط خاصی دارد که این مطلب به طور کامل به شرح روند دریافت این ویزا پرداختیم. در صورتی که می خواهید برای تجارت به ایتالیا سفر کنید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

تعریف ویزای تجاری ایتالیا

تعریف ویزای تجاری ایتالیا

ویزای تجاری ایتالیا از نوع ویزای C حوزه شنگن به شمار می آید که به صورت کوتاه مدت برای افراد صادر می شود. در این ویزا به فرد امکان می دهد تا سفری حداکثر 90 روزه به ایتالیا داشته باشد و در این مدت به تعاملات و تبادلات تجاری بپردازد. فرد این مدت می تواند در جلسات کاری به طور رسمی شرکت کند، با طرفین ایتالیایی برای مبادلات تجاری مذاکره کند و حتی امکان عقد قرارداد نیز برای وی وجود دارد.

این ویزا برخلاف انواع دیگر ویزا امکان تمدید در خاک ایتالیا را ندارد و در صورتی که بخواهد مدت بیشتری در ایتالیا بمانید باید به ایران برگردید و مجدد برای دریافت ویزا اقدام کرده و همان مراحلی که بار نخست طی کردید را بگذرانید.

دریافت این ویزا حدود یک ماه به طول می انجامد البته منوط به اینکه همه مدارک شما دقیق و کامل بوده و مامور مهاجرت نیز برای سفر شما به این کشور قانع شود. یکی از موارد مهمی که می تواند روند صدور ویزای تجاری را برای شما تسهیل کند دعوتنامه ای است که از طرف شرکت ایتالیایی برای شما ارسال می شود.

انواع ویزای تجاری ایتالیا

در صورتی که شما می خواهید برای کار به ایتالیا سفر کنید دریافت ویزای تجاری ایتالیا یکی از انواع ویزاهای کاری به شمار می آید. در واقع بسته به نوع کار و مدت زمانی که می خواهید در ایتالیا بمانید می توانید یکی از انواع ویزاهای کاری زیر را انتخاب کنید

1- ویزای استخدامی

این ویزا بنا به دعوت نامه یک کارفرمای ایتالیایی برای استخدام کارگر یا کارمند خارجی صادر می شود. هزینه دریافت این ویزا 116 یورو می باشد.

2- خوداشتغالی ورزشی

یکی دیگر از انواع ویزاهای کاری ایتالیا این نوع است که ورزشکاران با سابقه ورزشی ملی و بین المللی که از سوی یکی از نهادهای ورزشی ایتالیا دعوتنامه دریافت کرده اند، می توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

3- فعالیت های فریلنسری

نوع دیگری از ویزاهای کاری مربوط به مشاغل فریلنسری است. فرد می تواند برای اثبات این موضوع  یک گواهی از استان محل سکونت خود به عنوان کارآفرین، تاجر یا … مورد تایید اتاق بازرگانی را به سفارت ایتالیا ارائه کند. هزینه صدور این ویزا 116 یورو است.  

4- خوداشتغالی

نوع دیگری از ویزاهای کاری برای کسانی است که به صورت خود اشتغالی یا همکاری شرکتی 3 ساله با یکی از شرکت های ایتالیایی  در ازای پرداخت 116 یورو صادر می شود.

5- صاحبین مشاغل

در صورتی که فردی در ایران صاحب یک کسب و کار است و می تواند با تدوین یک نقشه بیزینسی این حرفه را در ایتالیا نیز راه اندازی کند با دریافت تاییدیه اتاق بازرگانی و نیز داشتن تمکن مالی برای کار در ایتالیا درخواست ویزا کند.

در نظر داشته باشید که تمامی انواع ویزاهای کاری گفته شده می تواند برای افرادی که با هدف تجارت می خواهند به ایتالیا سفر کنند نیز کارایی داشته باشد. با این تفاوت که این ویزا از نوع D و یکساله می باشد. در حالی ویزای تجاری به صورت کوتاه مدت و 90 روزه است. در صورتی که می خواهید مدت بیشتری برای تجارت در ایتالیا اقامت داشته باشید می توانید به جای ویزای نوع C برای دریافت ویزای کاری یکساله نیز اقدام کنید.

شرایط اخذ ویزای تجاری ایتالیا

شرایط اخذ ویزای تجاری ایتالیا

اخذ ویزای تجاری ایتالیا در زمره ویزاهای کوتاه مدت است که فرد می تواند در مدت محدودی که حداکثر 90 روز است برای تعاملات تجاری خود به این کشور سفر کند. این ویزا از نوع ویزای C می باشد. صدور این ویزا نیز منوط به دعوتنامه ای است که یک شرکت ایتالیایی به عنوان میزبان برای شما ارسال می کند.

در صورتی که شما بتوانید این ویزا را دریافت کنید در مدت اقامت خود در ایتالیا می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید:

 1. عقد قرارداد با شرکت های ایتالیایی
 2. حضور در جلسات کاری با طرفین ایتالیایی
 3. پیگیری مذاکرات برای تعاملات و تبادلات تجاری
 4. حضور در نمایشگاه ها و همایش های ایتالیا

مراحل اخذ ویزای تجاری ایتالیا

زمانی که می خواهید برای درخواست ویزای تجاری ایتالیا اقدام کنید لازم است همه مراحل را به شکل منظم و دقیق پیگیری کنید.

 1. مرحله اول: همه مدارک اعم از هویتی و شغلی خود را آماده کنید. ترجمه مدارک تحصیلی، هویتی و شغلی خود به زبان ایتالیایی را نیز آماده کنید.
 2. مرحله دوم: از سفارت ایتالیا در ایران وقت بگیرید.
 3. مرحله سوم: در تاریخ تعیین شده در محل سفارت ایتالیا حاضر شده و مدارک و درخواست خود را ارائه کنید.
 4. مرحله چهارم: هزینه اخذ ویزا را پرداخت کنید.
 5. مرحله پنجم: منتظر نتیجه درخواست خود باشید. در صورتی که با صدور ویزای شما موافقت شد برای سفر به این کشور آماده شوید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تجاری ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تجاری ایتالیا

طبیعتا برای ویزای تجاری ایتالیا لازم است مدارکی را تهیه و گردآوری کنید تا به مراکز مربوطه ارائه کنید.

مهمترین این مدارک عبارت است از:

 1. ارائه درخواست و توضیحاتی درباره فعالیت های تجاری و تعاملاتی که با شرکت های ایتالیایی دارید
 2. مسئولیت شغلی فرد در شرکت ایرانی 
 3. مدارک تجاری از شرکت ایتالیایی اعم از قرارداد، اعتبارنامه، پروفرما و پیشنهاد قیمت
 4. مدارک شرکت ایرانی با ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی
 5. تاییدیه های شرکت های ایرانی و ایتالیایی
 6. عکس پرسنلی فرد
 7. بیمه مسافرتی تا سقف 30 هزار یورو
 8. گواهی اشتغال و مدارک شغلی فرد 
 9. گردش حساب مالی و تمکن مالی فرد برای سفر و اقامت در ایتالیا
 10. داشتن کارت بازرگانی
 11. پرداخت هزینه های ویزا و ارائه رسیدهای مربوطه
 12. مدارک هویتی به همراه ترجمه رسمی پاسپورت

در روز مصاحبه ویزای تجاری چه مدارکی مورد نیاز است؟

یکی از مهمترین مراحل اخذ ویزای تجاری ایتالیا مربوط به مصاحبه ای است که با هدف تایید صدور ویزای شنگن برای شما در نظر گرفته می شود. در این مصاحبه مامور مهاجرت سوالاتی از شما می پرسد که باید صادقانه و کاملا دقیق به آن ها پاسخ بدهید. این که هدف شما از این مهاجرت چیست و تا چه زمانی قصد اقامت در ایتالیا را دارید.  در سایت های زیادی نمونه این سوالات وجود دارد که می توانید با مرور آن ها خود را برای این مصاحبه آماده کنید.

علاوه بر آن لازم است مدارکی نیز به همراه خود ببرید که همگی در دارالترجمه ایتالیایی مورد تایید سفارت ، ترجمه شده اند. این مدارک زیاد نیستند و نیازی نیست که حجم زیادی از مدارک را با خود حمل کنید. تنها مدارکی را به همراه داشته باشید که در چک لیست صدور ویزا از شما خواسته شده است. نکته مهمی که باید در این زمان بدانید لزوم ترجمه چک لیست درخواست اخذ ویزا به زبان انگلیسی و با امضای خود ضمیمه فرم درخواست کرده و تحویل مامور مهاجرت دهید. در نظر داشته باشید در صورتی که مامور مهاجرت از پاسخ های شما قانع نشود یا پاسخ های شما به سوالات دقیق نباشد این امکان که ریجکت شوید وجود دارد. از همین رو باید پیش از حضور در محل مصاحبه با آمادگی و مدارک کامل مراجعه کنید. 

دلیل ریجکت کردن ویزا تجاری ایتالیا چیست؟

دلایل رد کردن درخواست ویزای تجاری ایتالیا

شاید شنیده باشید که دریافت انواع ویزای مهاجرتی به ایتالیا با حساسیت زیادی مواجه است. در صورتی که خللی در روند بررسی درخواست ویزا وجود داشته باشد این امکان وجود دارد که درخواست ویزای تجاری ایتالیا برای شما رد و ریجکت شوید. در نظر داشته باشید که ایتالیا یکی از کشورهای حوزه شنگن است که دارای بالاترین میزان ریجکت کردن ویزا می باشد. از همین رو بسیاری از مشاوران و وکلای مهاجرت از شما می خواهند تا مدارک خود را با دقت و ظرافت بالایی آماده سازی کنید. از مهمترین دلایلی ریجکت شدن می توان موارد زیر باشد:

 1. اطمینان نداشتن مامور مهاجرت از بازگشت شما به کشور خود
 2. ارائه مدارک هویتی یا شغلی جعلی
 3. ارائه اطلاعات غلط به مامور مهاجرت
 4. ابهام در هدف شما برای سفر به این کشور
 5. عدم تمکن مالی فرد برای تامین هزینه ها اعم از هزینه سفر یا تجارت
 6. عدم وابستگی فرد به خانواده در کشور خود
 7. ناکافی بودن مدارک تجارت فرد در حوزه بین الملل
 8. داشتن سوء پیشینه که مامور مهاجرت حضور شما را برای برای شهروندان ایتالیایی مخاطره آمیز تلقی می کند
 9. وجود گزارش منفی از شما در سیستم اطلاعات شنگن برای عدم پذیرش

البته نگرانی برای این موضوع وجود ندارد، در صورتی که اشتباهی در این زمینه صورت گرفته باشد شما می توانید بعد از 60 روز از اعلام ریجکت شدن شما، از طریق وکیل ایتالیایی به این رای اعتراض و موضوع را مورد تجدید نظر قرار دهید. در صورتی که بتوانید ایرادات گفته شده را با سند رد کنید و مدارک کافی را به سفارت ارائه کنید ممکن است پرونده شما  مورد تایید قرار گیرد. نکته مهم اینکه ممکن است این روند یک تا دو سال به طول بینجامد.

 دریافت ویزای تجاری ایتالیا چقدر زمان می برد؟

ویزای تجاری ایتالیا اگرچه یکی از حساس ترین و سخت ترین فرایندها را برای دریافت دارد با این وجود در صورتی که شما تمامی مدارک خود را به طور کامل و دقیق مشخص کرده باشید چیزی حدود یک ماه طول می کشد تا نتیجه نهایی به شمار اعلام شود. در صورتی که با صدور ویزای شما موافقت نشود یا به اصطلاح ریجکت شوید می توانید پس از  گذشت 60 روز با استفاده از یک وکیل ایتالیایی برای تجدید نظر در پرونده خود درخواست دهید. البته در این صورت ممکن است این موضوع چیزی حدود یک تا دوسال طول بکشد. اما در صورت رفع ابهامات و مشکلات پرونده صدور ویزا برای فرد ریجکتی غیر ممکن نیست.

 هزینه ویزای تجاری ایتالیا چقدر است؟

هزینه ویزای تجاری ایتالیا چقدر است؟

ویزای تجاری ایتالیا مانند دریافت ویزای هر کشور دیگری هزینه ای دارد که شما در زمان درخواست موظف به پرداخت آن و اراده رسید مربوطه هستید. هزینه ای که شما بابت ویزای تجاری به ایتالیا باید بپردازید 80 یورو می باشد. البته برای انواع ویزاهای کاری ایتالیا این رقم کمتر یا بیشتر است. در صورتی که درخواست شما برای صدور ویزا رد شود این هزینه به شما عودت داده نخواهد شد. از همین رو در نظر داشته باشید که زمانی برای درخواست ویزا اقدام کنید که همه مدارک شما دقیق و کامل آماده شده است.

 

مزایا و معایب ویزای تجاری ایتالیا

دریافت ویزای تجاری ایتالیا می تواند برای شما همراه با مزایا و معایبی باشد که در ادامه به آن اشاره می شود. در واقع اطلاع از این مزایا و معایب به شما کمک می کند که بدانید بهترین نوع ویزایی که می توانید برای سفر به این کشور دریافت کنید از طریق شغلی چیست.

 مزیت ویزای تجاری ایتالیا

از مهمترین مزیت هایی که می توان برای این نوع ویزا برشمرد عبارت است از:

 1. ارزانتر از سایر ویزاهای کاری است
 2. دعوتنامه یک شرکت بین المللی ایتالیایی پشتوانه سفر شما به این کشور است
 3. سفر شما به صورت کوتاه مدت است و در صورت اقناع مامور مهاجرت روند صدور ویزا برای شما تسریع می شود
 4. امکان سفر برای هر یک از موقعیت های شغلی یک شرکت تجاری برای دریافت ویزا فراهم می شود. در واقع هر تعداد از اعضای شرکت می توانند در قالب هیئت تجاری به این کشور سفر کنند. در این صورت روند سفر تسهیل می شود
 5. فرد با دریافت ویزای شنگن می تواند به تمام کشورهای حوزه شنگن به راحتی سفر کند

 معایب ویزای تجاری ایتالیا

در کنار این مزیت ها اما معایبی نیز متوجه این نوع ویزای کاری می باشد که مهمترین آن ها عبارت است از:

 1. کوتاه مدت بودن این ویزا  یکی از معایب آن است. فردی که موفق به اخذ ویزای تجاری می شود باید ظرف مدت حداکثر 90 روز به کشور خود برگردد
 2. امکان تمدید این ویزا از ایتالیا برای فرد وجود ندارد، از همین رو فرد باید به کشور خود برگشته و مجدد مراحل دریافت ویزای تجاری را طی کند
 3. زمانبر بودن فرایند دریافت و تمدید ویزا که هزینه زیادی نیز برای فرد به همراه دارد
 4. عدم امکان کار برای فرد در ایتالیا با داشتن ویزای تجاری، چرا که این ویزا کوتاه مدت است و فرد نمی تواند برای کار کردن مشمول بیمه و حقوق شود
 5. در صورت ریجکت شدن فرد ممکن است پروسه بازبینی و تجدید نظر پرونده حدود یک تا دو سال به طول بینجامد که در این صورت فرد امکان سفر تجاری به ایتالیا را نخواهد داشت

 

سوالات متداول

1- میزان مبلغی که به عنوان تمکن مالی برای درخواست ویزای تجاری ایتالیا باید داشته باشیم چقدر است؟

از آنجا که شما با هدف تجارت قصد سفر به ایتالیا را دارید از همین رو بسته به نوع کار شما تعیین می شود. در واقع سفارت ایتالیا برای این کار مبلغ مشخصی را اعلام نکرده است. در جلسه مصاحبه ویزای شنگن که با مامور مهاجرت دارید و مدارکی که برای کار خود ارائه می کنید باید متناسب با سفر و وضعیت کاری شما باشد. در صورتی که میزان دارایی ها و میزان تمکن مالی شما با برنامه هایی که برای سفر ایتالیا دارید همخوانی داشته باشید می توان گفت شما حائز شرایط اقامت در ایتالیا هستید.

2- دعوتنامه های که برای دریافت ویزای تجاری ایتالیا باید در پرونده قرار دهیم دارای چه شرایطی باشد؟

 1.   در نظر داشته باشید که دعوتنامه رکن اصلی است که برای درخواست این ویزا به شما کمک می کند. در این زمینه لازم است مراحل زیر طی شود:
 2.   ارسال کاور لتر از سوی شرکت دعوت کننده ایتالیایی حاوی: مشخصات فردی شما، تاریخ رفت و برگشت، برنامه های سفر، مدت زمان اقامت شما در ایتالیا، حمایت های مالی شرکت ایتالیایی از شما، هدف از سفر. این کاورلتر باید توسط مدیریت یا افراد معتبر طرف ایتالیایی امضا شود.
 3.   گواهی ثبت شرکت ایتالیایی برای شما ارسال شود
 4.   دریافت نامه ای از کارفرمای خود با دلیلی که می خواهید به خاطر آن به ایتالیا سفر کنید
 5.   هزینه های سفر شما به ایتالیا مشخص شود اگر طرف  ایتالیایی در این زمینه تعهداتی دارد باید در کاور لتر ذکر شود. 
دسته بندی:

نظرات کاربران