شرایط کار در ایتالیا

کار در ایتالیا و لیست مشاغل مورد نیاز ایتالیا

 مهاجرت کاری ایرانیان یکی از پرطرفدارترین و متداول ترین روش های مهاجرتی به شمار می آید. در این زمینه کار در ایتالیا با وجود شرایط و گاهی محدودیت هایی که وجود دارد اما دارای مزیت هایی است که ایرانی ها را ترغیب می کند. در این مقاله به شما درباره شرایط کار در ایتالیا خواهیم گفت تا اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

شرایط کار در ایتالیا چگونه است؟

شرایط کار در ایتالیا برای ایرانیان

نکته مهمی که درباره کار در ایتالیا باید بدانید پایبندی کارفرمایان در این کشور در زمینه قانون کار است. هر فردی که در ایتالیا مشغول به کار شود الزاما از بیمه، حقوق و مزیت هایی بهره مند می شود که امور معیشتی فرد از این راه تامین می گردد. در صورتیکه رشته و کار مشخصی را مدنظر دارید باید مدارک مورد نیاز خود را اعم از مدارک شناسایی و تحصیلی و شغلی خود را گردآوری کنید. پس از آن با ترجمه مدارک تحصیلی، هویتی و شغلی خود توسط دارالترجمه های رسمی به زبان ایتالیایی مراحل درخواست ویزای کاری خود را دنبال کنید. در نظر داشته باشید که در زمان ترجمه مدارک باید ترجمه رسمی شناسنامه از تمام صفحات شناسنامه شما و الزاما توسط یک دارالترجمه رسمی صورت گیرد. شما می توانید برای ترجمه مدارک خود اعم از ترجمه رسمی پاسپورت، مدارک هویتی و تحصیلی خود از طریق موسسه ترجمه رنسانس اقدام کنید.

قوانین کار و اخذ ویزای کار در ایتالیا

نکته مهمی که درباره کار در ایتالیا وجود دارد وضع قوانینی است که از حقوق متقابل کارگر و کارمند در برابر کارفرما حمایت می کند. از مهمترین این قوانین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- حقوق

براساس قوانین کار در ایتالیا هر کارگر و هر کارمندی به تناسب مسئولیتی که می پذیرد تعیین می شود. قانون کار ایتالیا هیچ عدد و رقم خاصی در این زمینه اعلام نکرده اما الزاما باید میزان دستمزد پرداختی به میزانی باشد که فرد بتواند یک زندگی مناسب داشته باشد.

2- ساعات کاری

قانون کار ایتالیا به طور متوسط میزان 40 ساعت کار در هفته را تعیین کرده اما محدوده ساعتی که کارگر یا کارمند باید آن را طی کنند را اعلام نکرده است. علاوه بر اینکه اضافه کاری ها نیز نباید بیشتر از 250 ساعت در سال باشد. براین اساس غالبا ساعت کاری تعریف شده و عرف در ایتالیا از 8 صبح تا 1 عصر و یا در شیفت دوم از 15 تا 20 تعریف می شود.

3- مالیات

یکی از مهمترین بخش های کار در این کشور را می توان میزان مالیات بر درآمد دانست. بر اساس قانون کار تدوین شده در ایتالیا مالیات هایی که برای درآمدهای شهروندان تعری می شود در 5 دسته قرار می گیرد. در صورتی که افراد سالیانه درآمدی تا سقف 28 هزار یورو داشته باشند مالیات 27 درصد و برای کسانی که درآمد بیش از 75 هزار یورو دارند 43 درصد مالیات تعریف شده است.

وضعیت کار در ایتالیا چگونه است؟

وضعیت کار در ایتالیا چگونه است؟

کار در ایتالیا مانند همه کشورهای دیگر برای مهاجران با محدودیت هایی مواجه است که پیش از مهاجرت باید همه اطلاعات لازم در این زمینه را داشته باشید. در صورتی که با این محدودیت ها و موانع مشکلی نداشتید می توانید برای درخواست صدور ویزای کاری اقدام کنید. وضعیت کار در این کشور در همه شهرها یکسان نیست. عمدتا کسانی که با هدف کار به ایتالیا مهاجرت می کنند به خوبی می دانند که موقعیت های شغلی مناسب را می توانند در شهرهای میلان، فلورانس، رم، جنوا و تورین جستجو کنند.

در این کشور بخش عالی و خصوصی بیش از 75 درصد درآمد ناخالص ملی را تشکیل می دهند از همین رو بسیاری از مشاغل در این کشور امکان فعالیت دارند. در صورتی که تخصصی در زمینه های گردشگری، حسابداری، فنی و مهندسی، آی تی و… داشته باشید می توانید خوش بین باشید که امکان پذیرش شما برای کار در این کشور زیاد خواهد بود. نکته مهم اینکه اگر دنبال موقعیت های شغلی مناسبی هستید شهرهای شمالی این کشور بسیار مناسب هستند. بخش های جنوبی اما در زمینه های گردشگری و کشاورزی فعالیت زیادی دارند، اگر در این زمینه ها نیز تخصص و سابقه داشته باشید می توانید در زمان انتخاب شغل مناسب به این موراد فکر کنید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید رشته های پزشکی و رشته های مرتبط به آن موقعیت های خوبی در ایتالیا دارند. یک پزشک در ایتالیا می تواند به طور متوسط 8 هزار تا 15 هزار یورو درآمد داشته باشد. پرستاران نیز دستمزدی حدود 3500 یورو در ماه می توانند دریافت کنند. علاوه بر این موارد رشته های دیگری مانند رشته های روانشناسی و داروسازی و رشته های مهندسی در این کشور مورد نیاز است. برخورداری از بیمه درمانی، حقوق قانونی، حقوق بازنشستگی، مرخصی زایمان برای والدین و افتتاح حساب بانکی از مهمترین مزیت هایی است که قانون کار ایتالیا برای مهاجران در نظر گرفته است.

یکی از نکات مهمی که برای مهاجران متقاضی ویزای کاری در ایتالیا اهمیت دارد داشتن مدرک زبان است. از آنجا که مردم ایتالیا تسلطی به زبان انگلیسی ندارند از همین رو مهاجران برای برقراری ارتباط باید الزاما مدرک زبان ایتالیایی داشته باشند. با این وجود برخی مشاغل نیز وجود دارد که نیازی به مدرک زبان ندارد و می توان با آشنایی متوسط با زبان ایتالیایی، با مدرک زبان انگلیسی نیز در مشاغل خاصی مشغول به کار شد.  مورد دیگری که درباره کار در این کشور باید بدانید اینکه نمی توانید به صورت همزمان تحصیل و کار را داشته باشید. از همین رو دانشجویان تنها مجاز به کار تنها به میزان 20 ساعت در هفته هستند. در صورتی که می خواهید در ایتالیا تحصیل کنید و از تمکن مالی بالایی برخوردار نیستید لازم است این موضوع را مدنظر قرار دهید. که به طور متوسط ماهیانه 500 تا 1000 یورو درآمد در کنار تحصیلات دانشگاهی خود می توانید کسب کنید. اگرچه موقعیت های کاری مختلفی در ایتالیا وجود دارد با این وجود وجود بروکراسی های اداری سردرگم کننده یکی از معایبی است که برای کار در این کشور می توان به آن اشاره کرد.

میزان حقوق و درآمد در ایتالیا

یکی از مهمترین دغدغه هایی که برای کسانی که قصد مهاجرت برای کار در ایتالیا دارند، میزان حقوقی است که می توانند کسب کنند. برای این موضوع می توان گفت به طور کلی کمترین میزان حقوق پرداختی د ایتالیا به صورت ساعی 7 یورو می باشد. یعنی برای کسی که بخواهد بابت کار در ایتالیا کمترین حقوق را هم دریافت کند حدودا ماهی 1400 یورو درآمد خواهد داشت. نکته مهمی که درباره کار در این کشور باید بدانید این است که اگر توقع درآمد زیادی دارید حداقل مانند کشورهای عضو اتحادیه اروپا، این موضوع در ایتالیا برای شما محقق نمی شود. چرا که در ایتالیا به طور میانگین حقوق ها از کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمتر است. با همه این تفاسیر به طور متوسط شما می توانید بیش از 3200 یورو درآمد در ایتالیا داشته باشید. البته این میزان دستمزد برای مشاغل مختلف کمتر یا بیشتر هم می باشد. به طور مثال اگر بخواهید به عنوان پرستار کودک در این کشور کار کنید ماهانه 1250 یورو درآمد خواهید داشت. این در حالی است که اگر پزشک باشید و بتوانید در این کشور در رشته پزشکی کار کیند به طور متوسط ماهانه 7000 یورو درآمد خواهید داشت.

 

لیست  مشاغل مورد نیاز ایتالیا در سال 2023

به طور کلی نه تنها در اروپا که در ایتالیا سالیانه لیستی از مشاغلی که طرفداران زیادی دارد منتشر می شود. در سال 2023 نیز بهترین مشاغلی که می تواند مهاجرت با هدف کار در ایتالیا را به همراه داشته باشد در دو دسته تقسیم بندی می شود. در واقع مهاجران یا باید وارد مشاغلی شوند که الزاما نیازمند تسلط به زبان ایتالیایی دارد و نیز دسته دوم مشاغلی هستند که می توان با زبان انگلیسی نیز در آن مشغول به کار شد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید برخی از مشاغل در ایتالیا با اقبال زیادی مواجه است چرا که درآمد بالایی دارند. از مهمترین مشاغل موردنیاز ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. یوگا و مدیتیشن
 2. مدیریت شبکه ها و رسانه های اجتماعی
 3. عطرسازی
 4. مشاغل گردشگری
 5. آموزش و مدیریت کوچینگ
 6. تهیه غذا و کترینگ
 7. طراحی مد و لباس
 8. اجاره اتومبیل
 9. رستوران داری و هتل داری
 10. فعالیت های زیبایی و ماساژ

شغل های مورد نیاز ایتالیا به زبان انگلیسی

اگر می خواهید برای کار در ایتالیا مهاجرت کنید اما به به زبان ایتالیایی تسلط ندارید، یکی از گزینه ها می تواند ورود به مشاغلی است که می توان با زبان انگلیسی نیز مشغول به کار شد.

از جمله مشاغلی که می توانید با زبان انگلیسی پیدا کنید عبارت است از:

 1. رشته های پزشکی و پیراپزشکی
 2. رشته های مهندسی
 3. تدریس زبان انگلیسی
 4. برنامه نویسی و آی تی
 5. مشاوره های تجاری
 6. مترجمی زبان انگلیسی
 7. کار در هتل ها

مشاغل مورد نیاز ایتالیا به زبان ایتالیایی

کار در ایتالیا اما در بسیاری از مشاغل الزاما نیازمند تسلط به زبان ایتالیایی است. به این معنا که در زمان درخواست برای کارفرما داشتن مدرک و تسلط به زبان ایتالیایی الزامی می باشد. از مهمترین این مشاغل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رباتیک
 2. انواع رشته های مهندسی
 3. بانکداری
 4. رشته های پزشکی
 5. رشته های حقوقی
 6. مدیریت و مشاور منابع انسانی

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار ایتالیا

پس از آنکه تصمیم شما برای مهاجرت و کار در ایتالیا قطعی شد لازم است اقدام به آماده سازی مدارکی کنید، که با ارائه آن درخواست شما برای صدور ویزای کاری به جریان بیفتد. مدارک مورد نیاز برای درخواست و صدور ویزای کاری به ایتالیا عبارت است از:

 • ترجمه رسمی ایتالیایی تمامی مدارک هویتی و تحصیلی اعم از شناسنامه، کارت ملی و کارت پایان خدمت سربازی
 • کپی از قرارداد کاری امضا شده با کارفرمای ایتالیایی
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کاری
 • داشتن پاسپورت
 • عکس پرسنلی
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • پرداخت هزینه ویزا و رسید آن
 • مدارک اقامتی شما در ایتالیا

موسسات کاریابی در ایتالیا

موسسات کاریابی در ایتالیا

اگر برای شما این سوال وجو ددارد که چگونه بتوانید کار مناسب خود را در ایتالیا پیدا کنید؟ سایت ها و موسسات کاریابی را می توان یکی از موثرترین و بهترین راه ها برای پیدا کردن شغل مناسب مدنظر گرفت. کار در ایتالیا شرایط مختلف و درآمدهای متفاوتی دارد که با لحاظ کردن این موارد و تکمیل رزومه از طریق این موسسات می توانید کار مناسب خود را پیدا کنید.

مهمترین و معروف ترین موسسات و وب سایت های کاریابی در ایتالیا عبارت است از:

 • Adzuna
 • InfoJobs
 • Lavoroteca
 • OptionCarriere
 • XpatJobs

برای درخواست و پیدا کردن کار مناسب لازم است رزومه قابل قبولی از مشخصات هویتی، تحصیلی و سوابق شغلی خود تهیه کنید تا در زمان جستجو بتوانید آن را برای کارفرمای مورد نظر خود ارسال کنید.

سوالات متداول

کار در ایتالیا برای مهاجران غالبا در چه رشته هایی تعریف شده است؟

در صورتی که مهاجران از کشورهای مختلف قصد مهاجرت کاری به ایتالیا داشته باشند در صورت فعالیت در زمینه های پزشکی، تجاری، مهندسی و آی تی و داشتن رزومه و تحصیلات قابل قبول در این رشته ها شانس بیشتری خواهند داشت.

2. برای کسانی که به قصد کار به ایتالیا مهاجرت می کنند چه مزیت هایی وجود دارد؟

کسانی که از طریق کار به ایتالیا مهاجرت می کنند به خوبی می دانند که قانون کار موارد حمایتی قابل قبولی را برای آن ها در نظر گرفته که می توان از مهمترین آن ها به مرخصی زایمان برای والدین، بیمه درمانی، امنیت اجتماعی بالا، حقوق بازنشستگی و داشتن حساب بانکی اشاره کرد. البته در کنار این مزیت ها معایبی نیز برای کسانی که در ایتالیا کار می کنند وجود دارد از جمله بروکراسی اداری سردرگم کننده، آلودگی هوای شهرهای بزرگ، سخت بودن فرایند پیدا کردن کار در این کشور و نیز مدرک زبان ایتالیایی اشاره کرد.

آیا امکان کار در ایتالیا بدون داشتن مدرک زبان ایتالیایی امکان پذیر است؟

بله، در صورتی که شما تمکن مالی مناسب، قرارداد کاری با کارفرما و نیز  مدارک اقامتی در ایتالیا داشته باشید می توانید در برخی رشته ها مانند کارمند هتل، تدریس یا مترجمی زبان انگلیسی و… در این کشور مشغول کار شوید.

آیا دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار در ایتالیا شوند؟

یکی از مهمترین  ویژگی های کار در این کشور برای دانشجویان فارغ التحصیل است. این دانشجویان باید پس از فراغت از تحصیل برای اقامت و کار خود مجوز 6 ماهه دریافت کنند تا بتوانند کار مناسب را پیدا کنند. فارغ التحصیلان در این کشور بسته به مدرک تحصیلی و مقطع تحصیلی می توانند کاری با درآمد مناسب پیدا کنند

دریافت ویزای کاری به ایتالیا چقدر زمان می برد؟

درخواست ویزای کاری به ایتالیا زمانی حدود یک ماه تا چند ماه است. در صورتی که همه مدارک کامل باشد و قرارداد کار شما با کارفرما انجام شده باشد شانس تسریع روند درخواست ویزا  افزایش می یابد.

اشتغال مهاجران در کدام شهرهای ایتالیا امکان پذیر است؟

جنوا، میلان، رم، تورین و فلورانس مهمترین شهرهای ایتالیا برای پذیرش کاری مهاجران خارجی است.

آیا دانشجویان امکان کار در ایتالیا دارند؟

در صورتی که دارای ویزای تحصیلی در ایتالیا هستید اما می خواهید همزمان کار هم داشته باشید تنها می توانید 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوید. در ایام تعطیلات تابستان این میزان کاری به 40 ساعت افزایش می یابد. با این وجود دانشجویان در این کشور می توانند حدودا 500 تا 1000 یورو در ماه درامد داشته باشند.

دسته بندی:

نظرات کاربران