تفاوت آزمون GRE و GMAT چیست؟

تحصیل در خارج از محبوبیت بالایی در بین مهاجران برخوردار است. به طوری که بسیاری از افراد در کشور‌های مختلف از جمله ایران، به دنبال دریافت ویزای تحصیلی کشور‌های اروپایی و همینطور آمریکا هستند. اما برای شرکت در مقاطع تحصیلی این کشور‌ها باید در دو آزمون GMAT و GRE شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید. این دو آزمون بین المللی، که برای ارزیابی سطح افراد صورت می‌گیرند، تفاوت‌هایی با هم دارند که اغلب دانشجویان، از این تفاوت‌ها بی خبرند. از این رو ما در این فرصت با شما همراه شدیم تا به صورت جامع، درباره تفاوت آزمون GMAT با GRE صحبت کرده و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. 

تعریف GRE و GMAT

تفاوت آزمون GMAT و GRE

هر یک از آزمون‌های GMAT و GRE  با تعریف مشخصی شناخته می‌شوند. قبل از این که تفاوت جی آر ای با جی مت را بدانید، باید تعریفی دقیق از این دو آزمون داشته باشید. با درک تعریف هر کدام از آزمون‌های GMAT و GRE  بهتر می‌تواند تفاوت‌های آن‌ها را درک کنید. برای این منظور تعرف دقیق این دو آزمون بین المللی را در این بخش ارائه خواهیم داد. 

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE به منظور ارزیابی دقیق توانایی تحصیلی دانشجویان برگزار می‌شود. مدرک این آزمون در بین دانشجویان بسیار محبوب است. در این آزمون دانشجویان از نظر هوش منطقی و قابلیت‌های تحلیلی به چالش کشیده می‌شوند. شما برای تحصیل در دانشگاه‌های دو کشور آمریکا و کانادا باید حتما در این آزمون‌ها شرکت کرده و نمره قبولی را به دست آورید. در این صورت است که می‌توانید در رشته مورد نظر و مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کنید. البته آزمون GRE دارای دو نوع عمومی و اختصاصی است که نوع سوالات و شرایط آن‌ها کمی با هم متفاوت است. آزمون عمومی همانطور که از نامش پیداست، یک آزمون کلی محسوب می‌شود. اما آزمون اختصاصی یا subject یک آزمون توانایی‌های منطقی و تحلیلی دانشجویان را به صورت اختصاصی مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا بتوانند در رشته‌هایی مثل زمین شناسی، و ریاضی ادامه تحصیل دهند. 

آزمون GMAT چیست؟

نام آزمون GMAT در حقیقت مخفف Graduate Management Admission Test بوده و معنی آن، آزمون ارزیابی استعداد‌های تحصیلی است. این آزمون یک آزمون بین المللی در سطح استاندارد‌های جهانی است. کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور‌های کانادا و آمریکا، در رشته‌هایی مانند اقتصاد و مدیریت را دارند، حتما باید در آزمون GMAT  شرکت و بعد از کسب نمره قبولی، برای تحصیل در رشته‌‌ای که انتخاب کرده‌اند آماده شوند.  این آزمون شامل طیف گسترده‌ای از سوالات در زمینه‌هایی مثل هندسه، ریاضی، ادبیات زبان انگلیسی، جبر و …. تا توانایی‌های مالی ومدیریتی افراد مورد ارزیابی قرار گرفته و دانشجویان با استعداد برای تحصیل در این رشته‌ها انتخاب شوند.

با توجه به این موضوع شما بعد از ترجمه مدارک تحصیلی و شرکت در آزمون جی مت باید در  زمینه‌های متنوعی که گفتیم مطالعه کنید. در این صورت است که می‌توانید در آزمون قبول شده و مجوز تحصیل در رشته دلخواه را به دست آموزید.  آزمون GMAT به وسیله GMAC تهیه شده  است. برای ارزیابی استعداد‌های دانشجویانی که تقاضای تحصیل در آمریکا و کانادا دارند، مدیریت می‌شود‌. لازم به ذکر است که هر یک از دانشگاه‌های این دو کشور، با بررسی سوابق تحصیلی شما و نمره‌ای که در آزمون جی مت کسب می‌کنید، نسبت به پذیرش یا عدم پذیرش شما در دانشگاه تصمیم گیری می‌کنند‌ 

تفاوت ساختار آزمون GRE و GMAT

تفاوت ساختار آزمون GRE و GMAT

اولین تفاوت آزمون GMAT با GRE  که با شرکت در این آزمون‌ها متوجه آن خواهید شد، تفاوت در ساختار این دو آزمون است. برای شرکت در رشته‌های مدیریتی باید در آزمون GRE شرکت کنید. تا توانایی مدیریتی و مالی شما مورد سنجش واقع شود. بنابراین طبیعی است که این آزمون شامل بخش‌های متفاوت نسبت به آزمون GMAT باشد. در این بخش به بررسی ملموس‌ترین تفاوت جی آر ای با جی مت خواهیم پرداخت. 

ساختار آزمون GRE

آزمون GRE از نظر ساختاری به چند بخش مجزا تقسیم می‌شود. این بخش‌ها، ریاضیات، توانایی نوشتاری و تحلیلی و بخش درک واژگان هستند. بخش ریاضی آن خود به دو بخش تقسیم می‌شود که هر بخش ۲۰ سوال دارد. نمره ریاضیات بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ بوده و شما ۳۵ دقیقه برای پاسخ دادن به سوالات آن فرصت دارید. در بخش نوشتاری و تحلیلی آزمون GRE از شما خواسته می‌شود که دو انشا با موضوعات متفاوت و به زبان انگلیسی بنویسید. بدیهی است که این بخش برای ارزیابی قابلیت‌ها ‌و استعداد‌های نوشتاری شما طراحی شده است. 

بخش بعدی این آزمون که در واقع به عنوان یک  تفاوت آزمون GMAT با GRE به حساب می‌آید، درک واژگان است. در این بخش شما از لحاظ درک مطلب و استنباط صحیح از مطالب مورد سنجش قرارمی‌گیرید. در بخش درک واژگان باید به ۲۰ سوال مرتبط پاسخ دهید. یک فرصت ۳۰ دقیقه‌ای نیز برای پاسخ به سوالات در اختیار خواهید داشت. نمره این بهش نیز مثل بخش ریاضی، بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ در نظر گرفته شده است. 

ساختار آزمون GMAT

در ادامه بررسی  تفاوت آزمون GMAT با GRE باید بخش‌های مختلف آزمون GMAT را بیان کنیم که ساختار آن را تشکیل می‌دهند. 

این آزمون به ۴ بخش نگارش تحلیلی، واژگان، محاسبات، و استدلال تقسیم شده است. در بخش نگارش تحلیلی باید با توجه به فعالیت‌ها و آموزشات عملی قبلی، به سوالاتی که برای این منظور طراحی شده‌اند جواب بدهید. این بخش  از آزمون جی مت دو مرتبه تصحیح خواهد شد. به این صورت که اول به صورت سیستمی ارزیابی می‌شود. بعد از آن یک بار هم باید توسط یکی از  طراحان آزمون تصحیح شود. این آزمون دارای ۶ نمره است نمره نهایی شما با محاسبه میانگین نمره‌ای که در این دو مرتبه تصحیح، مشخص شده است، به دست می‌آید. 

در بخش واژگان، شما از لحاظ توانایی درک مطلب و مطالعه متون مختلف علمی ارزیابی می‌شوید. یکی از بخش‌های دیگر آزمون GMAT بخش محاسبات است. در این بخش توانایی و صلاحیت شما برای تحصیل در رشته‌های مدیریتی و مالی مثل اقتصاد و حسابداری که نیاز به محاسبات دارد، سنجیده شده و تنها افرادی که نمره قبولی را از این بخش بگیرند امکان تحصیل در رشته‌های مذکور را خواهند داشت. در آزمون GMAT بخش دیگری نیز به نام استدلال یکپارچه وجود دارد. این بخش خودش دارای چهار قسمت مجزای تحلیل جدول، تحلیل دو قسمتی، استدلال چند منبعی و تفسیر دیداری، است. در این بخش شما برای پاسخ به ۱۲ سوال آن ۳۰ دقیقه فرصت دارید. 

مقایسه آزمون GRE و GMAT 

تفاوت GMAT و GRE

اگر چه هردو آزمون GMAT و GRE  برای ارزیابی استعدادهای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته‌های مختلف دانشگاهی، برگزار می‌شود. اما باید بدانید که این دو آزمون، علاوه بر تفاوت در ساختار، تفاوت‌های دیگری نیز دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کنند‌. در واقع  تفاوت آزمون GMAT با GRE   شامل مواردی نظیر میزان سختی، محل برگزاری آزمون، میانگین مورد نیاز برای قبولی در آزمون‌ها، هزینه و اعتبار آزمون‌ها می‌شود‌. شما برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، باید درباره این تفاوت‌ها اطلاعات کافی داشته باشید. در غیر صورت برای تحصیل در مقطع دانشگاه و رشته مورد نظر به مشکل بر‌خواهید خورد. در این بخش سعی داریم تا این دو آزمون را با هم مقایسه کنیم. بنابراین ادامه مطلب را از دست ندهید تا درباره تفاوت جی آر ای با جی مت بیشتر بدانید. 

مقایسه میزان سختی

تفاوت آزمون GMAT با GRE میزان سختی این آزمون‌ها است. همانطور که گفته شد اصلی ترین تفاوت جی آر ای با جی مت، در نوع سوالات و ساختار آن‌ها است که سبب به وجود آمدن تفاوت‌های دیگر نیز می‌شود. تفاوتی مثل میزان سختی که در این بخش از مقاله آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش ساختار، با قسمت‌های مختلف هر یک از دو آزمون آشنا شدید. اگر دقت کرده باشید بخش زیادی از آزمون GMAT به محاسبات و استدلال اختصاص داده شده است. چون این آزمون برای سنجش متقاضیان رشته‌های مالی، برگزار می‌شود. در حالی که در آزمون GRE سوالات کمتری در زمینه استدلال مشاهده می‌کنید. نکته دیگر در مورد این آزمون‌ها این است که در آزمون GRE در صورت پاسخ به یک سوال، می‌توانید پاسخ خود را پس گرفته و حتی به سوال قبلی برگردید و جواب آن را نیز تغییر دهید. اما در آزمون GMAT چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. به طوری که سوال بعدی، با توجه به پاسخی که به سوال قبل داده‌اید انتخاب خواهد شد. با این تفاسیر، اگر دوباره تفاوت جی آر ای با جی مت را در نظر بگیریم، به جرات می‌توان گفت که آزمون جی مت در قیاس با جی آر ای به مراتب سخت تر است. بنابراین اگر بعد از ترجمه رسمی تحصیلات قصد تحصیل در رشته‌های مالی و مدیریتی را دارید، کار شما برای رسیدن به این هدف سخت‌تر خواهد بود. 

مقایسه مدت زمان برگزاری

یک تفاوت آزمون GMAT با GRE مدت زمانی است که شما برای پاسخ‌دهی به سوالات در اختیار دارید. این مساله در هر دو آزمون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چراکه با توجه به تعداد سوالات و سختی آن‌ها، زمانی که برای جواب دادن به سوالات در نظر گرفته‌اند، محدود است. به طوری که زمان شما در آزمون GMAT سه ساعت و سی دقیقه است. همچنین برای پاسخ به سوالات آزمون GRE سه ساعت و ۴۵ دقیقه فرصت خواهید داشت. جالب است که کمتر بودن، زمان آزمون GMAT باز هم به سختی آن اضافه می‌کند.

تفاوت در محل برگزاری

دیگر تفاوت آزمون GMAT با GRE که باید در برای شرکت در آن‌ها به آن توجه کنید، محل‌هایی است که این آزمون‌ها در آن‌جا برگزار می‌شود‌. یکی از محدودیت‌های ناخوشایند آزمون GMAT این است که این آزمون بین المللی، در ایران برگزار نمی‌شود. یعنی شما در ایران نمی‌توانید در این آزمون شرکت کنید و مجبور هستید که به یکی از کشور‌های همسایه که این آزمون را برگزار می‌کنند سفر کنید. بنابراین هزینه این سفرتان نیز به هرینه آزمون افزوده می‌شود. 

ولی خبر خوش برای افراد متقاضی تحصیل در رشته‌هایی مثل زمین شناسی و ریاضی هستند، این است که آزمون GRE در ایران برگزار می‌شود. هر چند از برگزاری رایانه‌ای این آزمون خبری نیست و فقط می‌توانید به روش قدیمی و در برگه‌های امتحانی در آزمون شرکت کرده و با پاسخ به سوالات آن، شانس خود برای قبولی در رشته مورد نظر را امتحان کنید. گفتنی است که آزمون جی آر ای در ایران در مراکزی مثل سازمان سنجش، دانشگاه ارومیه، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه آمل، موسسه آموزشی معرفت، موسسه فرهنگی علامه سخن و چند مرکز دیگر برگزار می‌ود. این تفاوت جی آر ای با جی مت نشان دهنده اختلاف آن‌ها از نظر سختی و محدودیت است که در آزمون جی مت بسیار بیشتر خواهد بود. 

مقایسه اعتبار آزمون های GMAT و GRE

میزان اعتبار نمرات شما در هر یک از این آزمون‌ها به رشته‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید بستگی دارد. البته درست است که نتیجه هر یک از این آزمون‌ها برای دانشگاه‌های مختلف یکسان بوده و پذیرفته می‌شود. اما برای مثال اگر متقاضی تحصیل در رشته‌های مدیریتی و مالی هستید، شرکت در آزمون جی مت، اعتبار بسیار بیشتری در مقایسه با آزمون جی آر ای به رزومه و سوابق شما خواهد داد. 

مقایسه نمره قبولی دو آزمون

نمره‌ای که برای قبولی در آزمون باید  کسب کنید، دیگر تفاوت آزمون GMAT با GRE محسوب می‌شود.  در آزمون GMAT باید در بخش نوشتاری حداقل نمره 3.5 را کسب کنید. در بخش واژگان هم نیازوند حداقل 550 نمره هستید. همچنین در بخش ریاضیات نیز باید نمره 550 را به دست بیاورید. در آزمون GRE نمره بخش نوشتاری شما باید دست کم 3.8 باشد. در بخش واژگان به 520 نمره و در بخش ریاضیات به حداقل 720 نمره نیاز خواهید داشت. 

مقایسه هزینه آزمون GRE و GMAT

مقایسه هزینه GRE با GMAT

هزینه یک تفاوت آزمون GMAT و GRE که اهمیت بالایی دارد. زیرا متقاضیان در هنگام ثبت نام در آزمون، تا حد زیادی به هزینه آن توجه دارند. به طوری که میزان هزینه‌ ممکن است باعث شود که متقاضی از ثبت نام در هر یک از آزمون‌ها انصراف دهد. هزینه شرکت در این آزمون‌ها تفاوت چندانی ندارد. اما برخی محدودیت‌ها سبب تفاوت هزینه‌های آن‌ها می‌شود. 

هزینه آزمون GRE

برای شرکت در آزمون جی آر ای و تحصیل در رشته‌های مختص به آن، باید 205 دلار بپردازید. اما این آزمون در ایران برگزار می‌شود و نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافی ندارید. 

هزینه آزمون GMAT

برای شرکت در آزمون جی مت نیز باید  مانند آزمون جی آر ای 205 دلار هزینه پرداخت نمایید. اما با توجه به اینکه آزمون GMAT در ایران برگزار نمی‌شود، باید حداقل هزار دلار نیز برای سفر به یکی از کشور‌هایی که این آزمون را برگزار می‌کنند، کنار بگذارید. بنابراین هزینه شرکت در آزمون جی مت برای ایرانیان، بسیار بیشتر از آزمون جی آر ای تمام خواهد شد. 

تاریخ برگزاری آزمون GRE و GMAT در ایران

زمان برگزاری آزمون GMAT و GRE در ایران

در بخش‌های قبلی بیان کردیم که آزمون GMAT  در ایران برگزار نمی‌شود. اما آزمون GRE هر ماه، چند مرتبه در مراکز مختلف برگزار می‌شود که تاریخ برگزاری آن در هر مرکز متفاوت است. برای مثال در سال ۱۴۰۱ این آزمون در دانشگاه خاتم در تاریخ ۸ شهریور برگزار شد.  در سازمان سنجش نیز تاریخ برگزاری آن ۱ شهریور بود. شما در هر یک از ماه‌های سال می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. فقط کافی است با مراجعه به سایت سازمان سنجش و دانشگاه‌های مختلف، اطلاعات لازم درباره زمان برگزاری آن را به دست آورید. 

سوالات متداول

در رابطه با تفاوت آزمون GMAT با GRE سوالاتی مختلفی در ذهن متقاضیان وجود دارد که در ادامه چند مورد از  آن‌ها را بیان خواهیم کرد. 

1- اساسی‌تری تفاوت جی آر ای با جی مت چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت این دو آزمون در ساختار آن‌ها است که اکثر تفاوت‌های بعدی را به وجود آورده است.

2- کدام یک از این دو آزمون سخت‌تر است؟

آزمون GMAT یا توجه با زمان پاسخ‌دهی کمتر و سختی سوالات، آزمون سخت‌تری نسبت به GRE محسوب می‌شود. 

3- آیا آزمون‌ها جی مت و جی آر تی در ایران برگزار می‌شوند؟

آزمون جی آر ای در ایران برگزار می‌شود. اما آزمون جی مت متاسفانه در ایران برگزار نشده و برای شرکت در آن باید به کشور‌هایی مثل ترکیه بروید. در این صورت متحمل هزینه‌های زیادی خواهید شد. 

دسته بندی:

نظرات کاربران