آزمون دولینگو و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

آزمون دولینگو چیست؟

همه کسانی که در زمینه یادگیری یک زبان غیر از زبان مادری خود فعالیت دارند به خوبی می دانند که آزمون دولینگو چیست؟ از میان آزمون های مختلف بین المللی مانند تافل آیلتس، آزمون دولینگو نیز یکی از آزمون های مختص زبان های خارجی است که به صورت بین المللی برگزار می شود و افراد می توانند به صورت آنلاین مهارت های خود را محک بزنند. آزمون دولینگو پس از شیوع کرونا به عنوان یکی از آزمون های معتبر زبان به صورت آنلاین شناخته شد و از آن زمان تاکنون، مدرک آن به عنوان یکی از مدارک معتبر زبان های خارجی به شمار می آید.

آزمون دولینگو چیست؟

درباره آزمون دولینگو می توان گفت تنها آزمون حوزه زبان های خارجه است که به صورت آنلاین و در سطح بین الملل در دوران شیوع کرونا برگزار شد و از آن زمان تاکنون این مدرک در کنار مدارکی مانند آیلتس و تافل توانسته اعتبار کسب کند. این آزمون مهارت های چهارگانه گفتاری، شنیداری، خواندن و نوشتن را ارزیابی می کند و فرد در این آزمون می تواند با کسب نمره قبولی این مدرک را به عنوان مدرک زبان خود ارائه کند. در صورتی که برای پرونده مهاجرتی خود قصد ارائه مدرک زبان داشته باشید می توانید مدرک دولینگو را نیز برای ترجمه به دارالترجمه رسمی ارائه دهید و ترجمه آن را در زمان درخواست ویزا به سفارت کشور مقصد ارائه کنید.

دارالترجمه رسمی رنسانس یکی از مراکز معتبر ترجمه رسمی در کشور است که شما می توانید سفارشات خود را برای ترجمه به زبان های ایتالیایی، آلمانی، ترکی استانبولی، انگلیسی و… به مترجمان خبره و با سابقه آن بسپارید.

برای شرکت در آزمون دولینگو چه مدارکی نیاز است؟

مدارک شرکت در آزمون دولینگو

یکی از نکات مهم برای شرکت در این آزمون، ارائه مدارکی است که مجوز ورود شما به این آزمون و تایید است. این مدارک شامل موارد زیر می باشد:

 1. ارائه پاسپورت یا شناسنامه معتبر
 2. ارائه کارت اعتباری برای پرداخت هزینه آزمون

در نظر داشته باشید که این آزمون به صورت آنلاین برگزار می شود، از همین رو برای شرکت در آن باید وب کم، میکروفن و مرورگر باشید. مراقب باشید که وضعیت اینترنت شما در زمان شرکت در این آزمون با مشکل مواجه نشود.

برای شرکت در این آزمون نیازی به ارائه ترجمه رسمی مدارک تحصیلی نیستید و ارائه پاسپورت یا شناسنامه معتبر کفایت می کند.

از چه منابعی برای آزمون دولینگو استفاده کنم؟

برای اینکه بتوانید در آزمون زبان دولینگو شرکت کنید باید منابع زیر را مطالعه کنید تا با آمادگی کامل بتوانید آزمون را پشت سر بگذارید:

 • تقویت گرامر با کتاب Grammar in Use
 • گوش کردن داستان های کتاب Far from Madding Crowd یا Moonstone
 • استفاده از کتاب اسپیکینگ معمارزاده برای زبان آموزان ایران
 • شرکت در دوره های آموزش زبان و آزمون های آزمایشی دولینگو در موسسات زبان

پس از قبولی در این آزمون می توانید مدرک دولینگو را به همراه ترجمه مدارک دانشگاهی و سایر مدارک مهاجرتی خود به سفارت کشور مقصد ارائه دهید.

مزایای شرکت در آزمون دولینگو

مزایای شرکت در آزمون دولینگو

شرکت در آزمون دولینگو برای متقاضیان مزیت های زیادی به همراه دارد که مهمترین آن عبارت است از:

 1. آنلاین بودن: از مهمترین مزیت های این آزمون غیرحضوری و آنلاین بودن آن است که این امکان را به افراد می دهد که در هر زمان و مکانی برای شرکت در آن شرایط شرکت در آزمون را داشته باشند.
 2. مدت زمان کوتاه: از دیگر مزیت های دولینگو مدت زمان 45 دقیقه ای آن است که فرد در کوتاه ترین زمان مراحل آزمون را طی می کند.
 3. هزینه مقرون به صرفه: برای اینکه بتوانید در این آزمون شرکت کنید، کافی است 49 دلار پرداخت کنید.
 4. برگزاری روزانه این آزمون: افراد می توانند در تمام طول سال بدون هیچ محدودیتی در این آزمون شرکت کنند. علاوه بر اینکه امکان آزمون در تمامی ساعات شبانه روز وجود دارد.
 5. اعلام سریع نتایج: نتایج این آزمون در کمتر از 48 ساعت به صورت دقیق و کامل اعلام می شود.
 6. اعتبار 2 ساله: مهمترین مزیت این آزمون داشتن اعتبار دوساله است که فرد می تواند طی این مدت برای پیگیری امور مهاجرتی خود بدون نگرانی اقدام کند.

زمانی که مدارک مهاجرتی خود را برای دریافت ویزای تحصیلی یا کاری به مترجمان دارالترجمه رسمی رنسانس ارائه می دهید می توانید این مدرک را نیز به عنوان مدرک تکمیلی خود ترجمه و برای ارائه به سفارت استفاده کنید.

پنج نکته مهم برای شرکت در آزمون دولینگو باید بدانید!

برای اینکه بتوانید برای شرکت در این آزمون اقدام کنید لازم است نکات زیر را با دقت مورد توجه قرار دهید:

 1. مشخص بودن چهره متقاضی در طول آزمون
 2. عدم حضور افراد دیگر در محیط طی زمان برگزاری آزمون
 3. عدم استفاده از وسایل انتقال دهنده صدا مانند هدفون، ایرپاد و هندزفری
 4. عدم استفاده از تلفن همراه
 5. تمرکز کامل روی مانیتور در زمان آزمون

بررسی بخش های مختلف آزمون دولینگو

بخش های مختلف آزمون دولینگو

آزمون های زبان دولینگو دارای چند بخش است که در ادامه به آن اشاهر می شود:

 1. مقدمه کوتاه: این بخش باید طی مدت 10 دقیقه تکمیل شود. در این مقدمه به شما مقررات آزمون به طور کامل بیان می شود. نمره ای که از این بخش دریافت میکنید تاثیری در نتیجه آزمون ندارد.
 2. سوالات تطبیقی: بخش دوم این آزمون عملکرد شما را با توجه به مرحله قبل ارزیابی می کند. میزان سختی آن نیز تابع مرحله قبلی است که طی کردید. مهلت پاسخ به این سوالات 25 دقیقه است.
 3. مصاحبه ویدیویی و نمونه نوشته: این بخش را می توان آخرین مرحله آزمون دانست که طی 10 دقیقه فرصت دارید آن را طی کنید. نمره این مرحله نیز نتیجه ای در آزمون ندارد. اما اگر بخواهید از این مدرک استفاده کنید، معیار سنجش مهارت شما در زبان خواهد بود.

نحوه ثبت نام در آزمون دولینگو

برای ثبت نام و شرکت در این آزمون کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 1. مراجعه به سایت رسمی دولینگو
 2. شرکت در آزمون آزمایشی رایگان و انجام تعیین سطح

مدت اعتبار مدرک دولینگو

اعتبار مدرک قبولی دولینگو دارای اعتبار دو ساله است. پس از آن در صورتی که بخواهید از این مدرک استفاده کنید، باید مجددا برای شرکت در این آزمون ثبت نام نمایید.

آیا مدرک دولینگو معتبر است؟

شاید برای شما سوال باشد که با وجود آزمون های تافل و آیلتس آیا مدرک دولینگو اعتبار دارد یا خیر؟

در پاسخ می توان گفت، بله. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه های دنیا این مدرک را در زمان اپلای پذیرش می کنند. از همین رو افراد به دلیل صرفه جویی در وقت و هزینه ترجیح می دهند، از این آزمون برای ارائه مدرک زبان خود استفاده کنند.

دارالترجمه رسمی برای ترجمه مدارک برای مهاجرت

دارالترجمه رسمی رنسانس یکی از مراکز معتبر ترجمه رسمی در کشور است که متقاضیان مهاجرت به روش های مختلف می توانند برای ارائه مدارک خود به سفارت کشورهای مقصد از ترجمه های معتبر این دارالترجمه استفاده کنند.

نتیجه گیری

آزمون دولینگو یکی از گزینه های سریع و البته مقرون به صرفه برای ارزیابی سطح زبان و دریافت مدرک معتبر برای اپلای دانشگاه های کشورهای خارجی می باشد. این آزمون هم سطح مدرک تافل و آیلتس بوده که محدودیت زمانی و مکانی برای متقاضیان ندارد چرا که به صورت آنلاین برگزار می شود. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه های مطرح جهان این مدرک را در زمان درخواست پذیرش از متقاضیان می پذیرند.

سوالات متداول

1- مدت زمان آزمون دولینگو چقدر است؟

برخلاف دیگر آزمون های زبان، مدت زمان دولینگو 45 دقیقه است.

2- اعتبار مدرک آزمون زبان دولینگو چقدر است؟

اعتبار درنظرگرفته شده برای مدرک این آزمون دو سال است.

3- مدارک مورد نیاز برای شرکت در این آزمون چیست؟

 • پاسپورت یا شناسنامه معتبر
 • کارت اعتباری برای پرداخت هزینه آزمون

4- آزمون زبان دولینگو چند بخش دارد؟

دارای سه بخش مقدمه، سوالات تطبیقی و مصاحبه ویدیویی و نمونه نوشته است

دسته بندی:

نظرات کاربران