آزمون آیلتس چیست و چه تاثیری در مهاجرت دارد؟

آزمون آیلتس چیست و چه تاثیری در مهاجرت دارد؟

اگر به دنبال مهاجرت، کار، زندگی و یا تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان هستید، باید سطح بالایی از توانایی در زبان انگلیسی را داشته باشید. انگلیسی با 379 میلیون سخن‌گوی بومی در سراسر جهان، سومین زبان پرگویش در جهان است. توانایی برقراری ارتباط به زبان مادری کشوری که می خواهید در آن کار یا تحصیل کنید، دارای طیف گسترده ای از مزایا است. همچنین برای فرصت های شغلی و ادغام در جامعه تیز امری ضروری است. آزمون آیلتس محبوب ترین آزمون برای کسانی است که به دنبال مهاجرت به کشور های دیگر مانند: استرالیا، کانادا و بریتانیا، برای کار و یا تحصیل هستند می‌باشد. آزمون آیلتس، در سراسر جهان، توسط بیش از 11000 کارفرما، دانشگاه، مدرسه و سازمان مهاجرت، به رسمیت شناخته شده است. در این مقاله قصد داریم تا به شرح هر چه بیشتر آزمون‌های آیلتس و نحوه برگزاری آن بپردازیم.

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس چیست؟

در پاسخ به این سوال که آزمون آیلتس چیست باید گفت که سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) برای کمک به کار، تحصیل یا مهاجرت به کشوری که زبان انگلیسی زبان اصلی آن است، طراحی شده است. این شامل کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، نیوزلند، بریتانیا و ایالات متحده می شود. در این آزمون، توانایی شما در گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی در طول آزمون ارزیابی می شود. آیلتس در مقیاس 1-9 درجه بندی می شود. IELTS به طور مشترک متعلق به شورای بریتانیا، IDP: IELTS Australia و Cambridge Assessment English است.
آزمون آیلتس برای ارائه یک ارزیابی منصفانه و دقیق از مهارت زبان انگلیسی ایجاد شده است. این آزمون مهم ترین رکن برای افرادی است که برای تحصیل و کار قصد مهاجرت دارند.
به این منظور فرد متقاضی، میبایست پس از قبولی در آزمون اقدام به ترجمه کلیه مدارک خود، مانند ترجمه کارت ملی خود بکند. این کار باید در دفاتر دارالترجمه انگلیسی رسمی و معتبر انجام شود.

نقش آیلتس در مهاجرت

نقش آیلتس در مهاجرت

آیلتس به عنوان مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی برای تحصیل، کار و مهاجرت در کشور های خارجی مانند: استرالیا، کانادا، نیوزلند و بریتانیا پذیرفته می شود. شرایط نمرات نیز بسته به شرایط ویزای شما و محل تحصیل یا کار شما متفاوت خواهد بود. آیلتس توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی هر کشوری، به عنوان مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی پذیرفته می شود. اگر برای تحصیل در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس در دانشگاه یک کشور خارجی درخواست می دهید، باید علاوه بر ترجمه مدارک خود مانند ترجمه رسمی شناسنامه و یا در صورت متاهل بودن، ترجمه سند ازدواج، نتیجه آیلتس خود را نیز به عنوان بخشی از درخواست خود ارائه دهید.
هر کشوری شرایط آیلتس خود برای تحصیل و کار را تعیین می کند که در زیر برخی از آن ها لیست شده است.
استرالیا: مدرک آیلتس توسط وزارت امور داخلی برای بسیاری از ویزا ها و همچنین برای اقامت دائم استرالیا پذیرفته می شود. همچنین برای برخی از سازمان های حرفه ای استرالیایی و نهادهای اعتباربخشی نیز الزامی است. حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به استرالیا 6 است.
کانادا: اگر برای ویزای کار، به رسمیت شناختن حرفه ای، تحصیل و یا برای اقامت دائم در کانادا درخواست می کنید، باید مدارکی دال بر مهارت زبان انگلیسی ارائه دهید.
بریتانیا: مدارک مهارت زبان انگلیسی برای کسانی که متقاضی اقامت دائم در بریتانیا هستند، الزامی است. حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به انگلستان از 4 تا 7 متغیر است.
نیوزیلند: اداره مهاجرت نیوزلند برای بسیاری از ویزاها آیلتس را به عنوان مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی می پذیرد. حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به نیوزلند 6.5 است.

روشهای برگزاری آزمون آیلتس

روشهای برگزاری آزمون آیلتس

در آزمون آیلتس چهار بخش وجود دارد: Listening Reading، Writing و Speaking.

  • بخش شنیداری (Listening)؛ دارای ۴۰ سوال و ۳۰ دقیق زمان
  • بخش گفتگو (speaking)؛ دارای سه بخش و ۱۱ الی ۱۴ دقیقه زمان
  • بخش درک مطلب ( Reading)؛ دارای ۴۰ سوال و یک ساعت زمان
  • بخش نوشتار( Writing)؛ دارای دو موضوع و یک ساعت زمان

دو ماژول مختلف آیلتس وجود دارد: آیلتس آکادمیک و آیلتس عمومی. تست Speaking و Listening در هر دو مدل یکسان است، اما تست Reading و Writing متفاوت است.

ماژول آکادمیک

اگر مایل به تحصیل در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد هستید، ماژول آکادمیک بهترین انتخاب است. این مدل، توانایی شما در استفاده از زبان انگلیسی در سطوح تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی می سنجد.

ماژول آموزش عمومی

اگر می خواهید به یک کشور انگلیسی زبان مهاجرت کنید (به عنوان مثال استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلستان) یا اگر می خواهید در سطح پایین تر از مدرک تحصیلی خود آموزش ببینید، این مدل انتخاب مناسبی است. این مدل توانایی شما در بکارگیری زبان انگلیسی در موقعیت های کلی‌تر کاری و اجتماعی را ارزیابی می‌کند.
نکته: شما می توانید هر دو آزمون عمومی و آکادمیک آیلتس را بر روی کامپیوتر و یا کاغذ امتحان کنید. فرمت آزمون، انواع سؤالات، زمان اختصاص داده شده به هر بخش آزمون و محتوا، هم برای آزمون آیلتس با رایانه و هم برای آزمون کاغذی آیلتس یکسان است.

مراحل آزمون آیلتس

مراحل آزمون در هر نوع از آزمون متفاوت است.

ماژول آکادمیک – بخش درک مطلب:

متن هایی از کتاب‌ها، چندین مجله و روزنامه و همچنین منابع آنلاین تهیه شده‌اند. این متن ها ممکن است به سبک ها و انواع  متفاوتی نوشته شوند، مثلا روایی، توصیفی یا گفتمانی/استدلالی. حداقل یک متن حاوی استدلال منطقی مفصل است. متن ها همچنین ممکن است نمودار یا تصویر داشته باشند. شما باید پاسخ های خود را به یک برگه پاسخ منتقل کنید. در ساعتی که برای آزمون Reading به شما داده می شود باید پاسخ های خود را به برگه انتقال دهید. برخلاف تست Listening، هیچ زمان انتقال اضافی داده نمی شود. هنگام نوشتن پاسخ های خود در پاسخنامه باید مراقب باشید زیرا در صورت وجود املا و دستور زبان نادرست، نمره خود را از دست خواهید داد.

ماژول آکادمیک – بخش نوشتار

دو موضوع در Writing وجود دارد.

  • در موضوع اول، شما باید برخی از موضوعات بصری را با کلمات خود توصیف کنید. حداقل باید 150 کلمه را در حدود 20 دقیقه بنویسید.
  • در موضوع دوم، یک دیدگاه، استدلال یا مشکل به شما داده می شود که باید در مورد آن بحث کنید. شما باید حداقل 250 کلمه را در حدود 40 دقیقه بنویسید.

نمره‌گذاری

ممتحنین آزمون آیلتس، عملکرد شما را در هر موضوع Writing، در چهار معیار ارزیابی می‌کنند.

ماژول آکادمیک – بخش شنیداری

این بخش دارای چهار قسمت است که در هر بخش ده سوال وجود دارد. بخش 1 و 2 به موقعیت‌های روزمره و اجتماعی می پردازد. در قسمت 1 یک مکالمه بین دو سخنران وجود دارد (مثلاً گفتگو در مورد سفر). فقط یک نفر در قسمت 2 صحبت می‌کند (به عنوان مثال، سخنرانی در مورد امکانات محلی). قسمت های 3 و 4 به موقعیت‌های آموزشی می‌پردازد. در قسمت 3 مکالمه ای بین دو سخنران اصلی وجود دارد (مثلاً دو دانشجوی دانشگاه در حال بحث هستند. در قسمت 4 فقط یک نفر در مورد یک موضوع خاص صحبت می‌کند.
به یاد داشته باشید، صدای ضبط‌ شده را فقط یک بار خواهید شنید. لهجه‌های مختلفی از جمله بریتانیایی، استرالیایی، نیوزلندی و آمریکای‌شمالی استفاده می‌شود. شما باید پاسخ‌های خود را به یک برگه پاسخ منتقل کنید. برای انجام این کار در پایان آزمون 10 دقیقه فرصت خواهید داشت. هنگام نوشتن پاسخ‌های خود در پاسخنامه، باید مراقب باشید زیرا در صورت وجود املا و دستور زبان نادرست، نمره خود را از دست خواهید داد.

ماژول آکادمیک – بخش گفتگو

آزمون Speaking یک مصاحبه حضوری بین داوطلب و ممتحن است. آزمون Speaking در حین اجرا ضبط می‌شود. سه بخش برای تست وجود دارد و هر بخش از الگوی خاصی اپیروی می‌کند تا توانایی صحبت‌کردن شما را به روش‌های مختلف آزمایش کند.

نمره گذاری

ممتحنان آزمون آیلتس عملکرد اسپیکینگ شما را در طول آزمون، طی چها معیار، ارزیابی می‌کنند.

ماژول عمومی – بخش درک مطلب

سه بخش وجود دارد. بخش 1 ممکن است شامل دو یا سه متن کوتاه باشد. بخش 2 شامل دو متن است. در بخش 3، یک متن طولانی وجود دارد.
متون در بخش 1 به موضوعات روزمره می‌پردازند، و آن دسته از متونی هستند که یک فرد در هنگام زندگی در یک کشور انگلیسی زبان باید قادر به درک آنها باشد. متون در بخش 2 بر موضوعات کاری، به عنوان مثال، شرح وظایف، قراردادها، توسعه کارکنان و مواد آموزشی تمرکز دارند. متن بخش 3 به یک موضوع عمومی می‌پردازد. سبک نوشتن در بخش 3 به طور‌‌کلی توصیفی (شامل اطلاعات دقیق) و آموزنده است. متن بخش 3 طولانی تر و پیچیده تر از متن های بخش 1 و 2 است. متن های بخش 3 از روزنامه ها، مجلات، کتاب ها و منابع آنلاین گرفته شده‌است.
در ساعتی که برای آزمون Reading به شما داده می شود باید پاسخ های خود را به برگه پاسخ انتقال دهید. برخلاف تست Listening، هیچ زمان انتقال اضافی داده نمی شود.

ماژول عمومی – بخش نوشتاری

دو موضوع Writing در این بخش وجود دارد.

  • همانند ماژول آکادمیک، در موضوع اول، شما باید برخی از موضوعات بصری را با کلمات خود توصیف کنید. حداقل باید 150 کلمه را در حدود 20 دقیقه بنویسید.
  • در موضوع دوم، یک دیدگاه، استدلال یا مشکل به شما داده می شود که باید در مورد آن بحث کنید. شما باید حداقل 250 کلمه را در حدود 40 دقیقه بنویسید.

نمره گذاری
ممتحنین آزمون آیلتس عملکرد شما را در هر موضوع Writing طبق چهار معیار ارزیابی می کنند.

ماژول عمومی – بخش شنیداری

این بخش نیز دارای چهار بخش است که در هر بخش ده سوال وجود دارد. بخش 1 و 2 به موقعیت‌های روزمره و اجتماعی می‌پردازد. در قسمت 1 یک مکالمه بین دو سخنران وجود دارد. در قسمت ۲، فقط یک نفر صحبت می‌کند.
قسمت های 3 و 4 به موقعیت های آموزشی می‌پردازد. در قسمت 4 فقط یک نفر در مورد یک موضوع دانشگاهی صحبت می‌کند.

ماژول عمومی – بخش گفتگو

آزمون Speaking یک مصاحبه حضوری بین داوطلب و ممتحن است.
سه بخش برای تست وجود دارد و هر بخش از الگوی خاصی از وظایف پیروی می‌کند تا توانایی صحبت کردن شما را به روش‌های مختلف آزمایش کند.

نمره گذاری
ممتحنان آزمون آیلتس عملکرد اسپیکینگ شما را در طول آزمون ارزیابی می‌کنند. چهار معیار ارزیابی وجود دارد (چیزهایی که ممتحن هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چه نمره ای به شما بدهد به آنها فکر می کند)، شامل:
روانی و انسجام در گفتگو، دایره لغات، محدوده گرامری و دقت و تلفظ

نتایج آزمون آیلتس

 

نتایج آزمون آیلتس را، دو هفته پس از شرکت در آزمون دریافت خواهید‌کرد.
شما بر اساس عملکرد خود در آزمون، با استفاده از نمرات 1 تا 9 برای هر بخش از آزمون: Listening، Reading، Writing و Speaking، درجه‌بندی می‌شوید. نتایج شما از چهار بخش، یک امتیاز کلی ایجاد می‌کند.
همان‌طور که گفته شد، پس از دریافت نمره مورد نظر متناسب با هدف مورد‌نظر خود، نوبت به ترجمه مدارک و ارسال آن‌ها همراه با مدرک آیلتس میرسد. دارالترجمه‌های مختلف معتبری برای این منظور وجود دارد. مانند دارالترجمه انگلیسی، دارالترجمه ایتالیایی، دارالترجمه ترکی استانبول و … .
به یاد داشته باشید، انتخاب دارالترجمه‌ مناسب و حرفه‌ای یک کار مهم است که باید برای انتخاب آنها زمان زیادی را صرف کنید. برای مثال: اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، ترجمه ترکی استانبولی مدارک شما به همراه نمره ایلتس ضروری است. برای ترجمه مدارک خود به زبان ترکی استانبولی می توانید مدارک خود را به مراکز ترجمه رسمی و مورد تایید وزارت خارجه و دادگستری ارائه دهید.

معرفی منابع آزمون آیلتس

معرفی منابع آزمون آیلتس

آماده شدن برای آزمون آیلتس ممکن است گاهی اوقات سخت به نظر برسد اما با مطالعه درست منابع مناسب می توان به موفقیت رسید. یک رکن اساسی که برای موفقیت به آن نیاز دارید، منابع و کتاب‌های مقدماتی است. این کتاب‌ها به شما کمک می‌کنند تا مطالب مطرح شده در آزمون را بهتر درک کنید و نمره بالایی کسب کنید. اگر‌چه گزینه‌های بسیار زیادی از منابع وجود دارد، اما ما در ادامه این بخش، لیستی از پنج کتاب برتر آمادگی آیلتس را گردآوری کرده‌ایم.

1. Barron’s IELTS Superpack

کتاب Barron’s IELTS Superpack همه موارد ضروری IELTS را در ۴ جلد جمع آوری می‌کند. این مجموعه چهار کتاب جامع شامل:
Barron’s IELTS: چهار آزمون تمرینی ماژول آکادمیک و دو آزمون تمرینی ماژول آموزشی عمومی و همچنین بررسی موضوعی جامع و دسترسی به صداهای صوتی آنلاین.
آزمون های تمرینی آیلتس با سی دی MP3: شش آزمون تمرینی ماژول آکادمیک و شش آزمون تمرینی ماژول آموزشی عمومی همراه با پاسخ و همچنین دسترسی به مطالب صوتی آنلاین بر روی سی دی.
استراتژی ها و نکات آیلتس با CD MP3
کلمات ضروری برای آیلتس: می‌توانید با یادگیری 600 کلمه‌ای که بیشتر در امتحانات آیلتس ظاهر می‌شوند دایره لغات خود را گسترش دهید.

2. The Official Cambridge Guide to IELTS

بر خلاف سایر کتاب های آمادگی آیلتس، The Official Cambridge Guide to IELTS به آموزش های آکادمیک و عمومی پاسخ می‌دهد. این کتاب توصیه‌ها و نکاتی را بر اساس تجربه آزمون دهندگان قبلی، همراه با توضیحات واضح در مورد چگونگی دستیابی به نمرات بالا را ارائه می‌دهد. می‌توانید دانش خود را با هشت تست موجود برای هر بخش تقویت کنید.

3. Cambridge IELTS 14 Academic Student’s Book with Answers with Audio

بخشی از مجموعه آیلتس آکادمیک کمبریج، شامل تست‌های تمرین معتبر شامل چهار مقاله امتحانی معتبر از زبان انگلیسی ارزیابی کمبریج است که کاملا مانند یک امتحان واقعی هستند. علاوه بر چهار آزمون کامل برای داوطلبان دانشگاهی، مقدمه‌ای برای همه ماژول‌ها و سیستم نمره‌دهی کلی و همچنین بخش جامعی از پاسخ‌ها نیز وجود دارد.

4. Official IELTS Practice Materials

در این کتاب، زبان‌آموزان آزمون‌های تمرینی را دریافت می‌کنند که شامل تمام بخش‌های آموزشی آکادمیک و عمومی، پاسخ‌نامه و موارد دیگر می‌شود.

5. Road to IELTS

Road to IELTS یک دوره آنلاین تعاملی است که مقالات آموزشی، فیلم های آزمایشی و سایر تمرین‌های تعاملی را ارائه می‌دهد و در سه نسخه مختلف موجود است.

سطح‌بندی نمرات آزمون آیلتس

سطح‌بندی نمرات آزمون آیلتس

نمره: ۹، سطح توانایی: عالی، توضیحات: شرکت کننده در آزمون، تسلط کامل بر زبان دارد. استفاده او از زبان انگلیسی مناسب، دقیق و روان است و درک کامل او از مطلب را نشان می‌دهد.
نمره:۸ ، سطح توانایی: بسیار خوب، توضیحات: آزمون شونده، تسلط کامل به زبان را دارد و فقط گاهی اوقات اشتباهات غیرسیستماتیک و نامناسب دارد. او ممکن است در موقعیت‌های ناآشنا برخی مطالب را اشتباه متوجه شود. او استدلال‌های پیچیده را به خوبی مدیریت می‌کند.
نمره ۷، سطح توانایی: خوب، توضیحات: آزمون‌دهنده تسلط عملیاتی بر زبان دارد، البته با اشتباهات گاه به گاه، استفاده نامناسب در برخی موقعیت‌ها.

نمره:۶، سطح توانایی: متوسط به بالا، توضیحات: داوطلب با وجود برخی نادرستی ها و استفاده نامناسب از زبان، تسلط موثری بر زبان دارد. او میتواند در موقعیت های آشنا، به درستی عمل کند.
نمره:۵ ، سطح توانایی: متوسط، توضیحات: آزمون شونده تسلط نسبی بر زبان دارد و احتمال دارد اشتباهات زیادی مرتکب شود.
هرچه بتوانید در آزمون آیلتس نمره بالاتر و نزدیک به 10 بگیرید، نشان دهنده درک و توانایی بهتر شما در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی است. هر نهاد مهاجرتی، دانشگاه، محل کار و یا مؤسسه، دارای شرایط خاصی برای نمره آیلتس است. نمره مورد‌نیاز شما بستگی به هدفی دارد که به دنبال انجام آن در کشور مورد نظر خود هستید.

دسته بندی:

نظرات کاربران