CV چیست ؟ بررسی مهم ترین موارد هنگام نوشتن آن!

CV چیست ؟ بررسی مهم ترین موارد هنگام نوشتن آن!

CV چیست ؟ CV به معنای رزومه است که مدارک حرفه‌ای و دانشگاهی به بهترین شیوه به نمایش گذاشته می‌شود. چنانچه تصمیم داشته باشید در زمینه شغل‌های دانشگاهی و آکادمیک استخدام شوید باید سوابق تحصیلی و شغلی خود را با عنوان CV ارائه دهید. در واقع CV زمینه است که متقاضیان دستاوردها و صلاحیت کاری و تحصیلی خود را بخوبی می‌تواند ارائه دهند و مشخصات شامل سابقه تحصیلی، پروژه‌ها، فعالیت‌های انجام شده، سوابق شغلی و افتخارات علمی داخلی مدرک بیان شده است که با کمک این مدرک براحتی می‌توانید توانایی‌های خود را به بهترین صورت ممکن به دانشگاه و اساتید اعلام نمایید.
اگر دوست دارید دقیق‌تر بدانید CV چیست و با نحوه نگارش آن آشنا شوید، در ادامه همراه ما باشید.

CV چیست ؟

CV چیست ؟
آیا می‌دانید CV چیست ؟ CV مخفف واژه انگلیسی curriculum vitae به معنای “دوره زندگی” است. داخل این مدرک تمام سوابق کاری و دانشگاهی قرار می‌گیرد و اطلاعاتی از جمله تجربه کاری، دستاوردها، جوایز، بورس‌های دانشگاهی و کمک‌های مالی به‌دست آورده شده، پروژه‌های تحقیقاتی و نشریات کار شده و دوره‌های تحصیلی داخل این مدرک قابل دستیابی است. یکی از مزایای مدرک CV امکان نگارش آن بدون هیچ محدودیتی است که هر فردی می‌تواند بیش از ۱۰ صفحه برای ارائه سوابق علمی و شغلی خود توضیح بنویسد. البته لازم است برخی نکات و اصول رعایت شود تا این مدرک سوابق کاری و تحصیلی را به‌درستی به نمایش بگذارد.
خوب است بدانید، این روزها که ادامه تحصیل در کشور ترکیه بسیار رواج دارد و افراد زیادی سالانه با کمک دارالترجمه ترکی استانبولی، مدارک تحصیلی و دیگر مدارک مورد نیاز خود را به زبان ترکی را ترجمه می‌کنند تا اطلاعات مورد نیاز در اختیار دانشگاه مقصد قرار گیرد. در این میان مدرک CV به‌عنوان یک سند مفصل و کامل برای ارائه رشته‌های تحصیلی، فعالیت‌های انجام شده و تحقیقات ارائه شده شناخته می‌شود که به‌طور معمول شامل بیش از ۱۰ صفحه است.

 

مطالعه بیشتر 📖 معرفی رشته های تحصیلی در ترکیه و شرایط تحصیل در آنها

چه مواردی باید در CV نوشته شود؟

چه مواردی باید در CV نوشته شود؟
CV در مقایسه با رزومه بسیار شبیه به یکدیگرند و جز اسنادی به حساب می‌آید که تاریخچه حرفه‌ای، تحصیلات، مهارت‌ها و دستاوردها به‌طور خلاصه داخل آن ارائه می‌شود و برای بررسی موقعیت فرد به کارفرما تحویل داده می‌شود. جالب است بدانید این مدرک برای تحصیل یا استخدام شغلی در خارج از کشور در کنار مدارکی همچون ترجمه رسمی شناسنامه، ترجمه رسمی کارت ملی و ترجمه لیسانس ارائه می‌شود و راهکاری عالی برای کسب بهترین شرایط زندگی است. معمولاً دارالترجمه رسمی این مدرک را به زبان‌های مختلف ترجمه می‌کند و از قابلیت‌های آن به‌صورت بین المللی می‌توان استفاده نمود.
در ادامه به مواردی که داخل CV نوشته می‌شود، اشاره می‌کنیم:

 • اطلاعات تماس: شامل نام، آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیل
 • سوابق علمی و دانشگاهی: شامل لیست دوره‌های تحصیلی گذرانده شده از دوره متوسطه تا دکترا به‌صورت کاملاً جداگانه با ذکر عنوان مدرک و سال فارغ التحصیل شدن، ذکر نام مرکز آموزشی بسیار اهمیت دارد.
 • تجربه منحصربهفرد: شامل مجموعه‌ای که در آن فعالیت داشتید، عنوان شغلی، مدت زمانی که شروع به کار کردید، تاریخ شروع به کار و خلاصه تمام تجربیات و مهارت‌هایی که کسب نموده‌اید.
 • مهارت و تبحر ها: شامل توانایی‌ها و مهارت‌هایی که در طول فعالیت خود کسب کردید.
 • افتخارات و جوایز: شامل هر جایزه‌ای که به نام شما ثبت شده است، سال دریافتی و سازمانی که این جایزه را به شما اهدا کرده است و جزئیات مربوط به آن.
 • نشریات و کنفرانس‌ها: شامل تمام نشریات در کنفرانس‌های انجام شده با نام نویسندگان، تاریخ، خلاصه، جلد، صفحه و شماره DOI، عنوان کنفرانس تاریخ و مکان ارائه آن.
 • عضو انجمن‌های خاص و با تجربه: شامل نام، مکان، محل سازمان و تاریخ عضویت فعال بودن در مجموعه.
 • بورس‌های تحصیلی و کمک‌های مالی: شامل نام، کمک‌های مالی و بورسیه تحصیلی، تاریخ دریافت و مرکزی که این بورسیه را به شما ارائه داده است.
 • مجوز و گواهینامه‌ها: شامل نام مجوز و گواهینامه، تاریخ صدور آن و نام موسسه‌ای که در گواهینامه را دریافت کرده‌اید.
 • فعالیت‌های داوطلبانه
 • اطلاعات شخصی
 • سرگرمی و علاقه مندی‌ها

گاهی اوقات مؤسسه مورد نظر الگوی مناسب برای CV ارسال می‌کند تا این مدرک بر اساس اطلاعات مورد نیاز ارائه و از ارسال موارد اضافی پیشگیری شود.

مطالعه بیشتر 📖 معرفی ۴ تا از بهترین دانشگاه های انگلیس در سال ۲۰۲۲

سی وی چه تفاوتی با رزومه دارد؟

سی وی چه تفاوتی با رزومه دارد؟
CV و رزومه بسیار شبیه یکدیگرند و هر دو مدرکی است که شامل تاریخچه فعالیت، تحصیلات، مهارت‌ها و دستاوردها می‌باشد. همچنین هر دو مدرک برای شروع فعالیت در مجموعه‌ای تنظیم می‌شود. به همین دلیل، برخی افراد این دو مدرک را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند و یا به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند. در حالی که هدف تنظیم هر کدام و ماهیت آنها با یکدیگر کاملاً متفاوت است. مهم‌ترین تفاوت CV و رزومه، تعداد صفحات و توضیحات آنهاست. معمولاً رزومه فرمی کوتاه شامل مهارت‌ها، تحصیلات و فعالیت‌های انجام شده است که تنها یک صفحه برای گزارش آن کافی است. کسانی که تصمیم به فعالیت در کشورهای دیگر دارند، این سند را همراه دیگر مدارک مانند ترجمه دیپلم و ترجمه مدارک تحصیلی به مقصد مورد نظر ارسال می‌کنند.

نکات مهم هنگام نوشتن cv

نکات مهم هنگام نوشتن cv
فونت و اندازه ایده آل:

قابل خوانا بودن مدرک CV برای تمام افراد بسیار اهمیت دارد. برای رسیدن به این نتیجه رعایت نکات نگارشی، انتخاب فونت و اندازه مناسب بسیار کمک می‌کند و باعث می‌شود مدرک با خوانایی ایده آل تنظیم شود.

مطالعه بیشتر 📖 معرفی ۷ تا از بهترین دانشگاه های کانادا

انتخاب حاشیه مناسب:

برای تنظیم CV در نظر گرفتن اندازه مناسب برای حاشیه بسیار اهمیت دارد. اگر حاشیه بیش از حد بزرگ باشد، فضای سفید زیادی در صفحه شکل می‌گیرد. اما در صورت کوچک بودن حاشیه، صفحه بیش از حد پر جلوه می‌دهد. بهترین اندازه برای ایجاد حاشیه ۱ الی ۵ اینچ است.

بهترین استفاده از فضا:

گاهی اوقات اطلاعات ارائه شده داخل CV طولانی می‌شود. مخصوصاً برای افرادی که چندین سال فعالیت داشته‌اند و در زمینه‌های مختلف مدرک تحصیلی دارند. بنابراین برای استفاده از فضا و خواندن راحت‌تر CV استفاده از تکنیک‌های مناسب نگارشی بسیار مهم است. در موارد زیر به معرفی این تکنیک‌ها می‌پردازیم:
بولد کردن لیست‌ها: برای ارائه لیست‌هایی همچون مهارت‌ها، جوایز و… از گلوله‌های کوچک استفاده کنید. این کار باعث جلب توجه موارد مهم خواهد شد.
بولد کردن عناوین: برای جداسازی عناوین هر قسمت از بولد کردن، بزرگ کردن یا خط کشیدن زیر آن استفاده کنید.
پررنگ کردن کلمات مهم: علاوه بر عناوین ها و سرتیترها، از بولد کردن کلمات و عنوان‌های مهم استفاده کنید؛ مانند نام و شغل.
تصحیح چند باره متن: قبل از ارسال CV حتماً آن را برای چند بار بخوانید و تمام موارد را مورد بررسی قرار دهید. در صورت وجود هر گونه غلط املایی، دستور زبان و نگارشی رفع خواهد شد و مدرک بدون عیب و نقص راحت‌تر خوانده می‌شود. همچنین با تجربه و حرفه‌ای بودن شخص را نشان می‌دهد.

مطالعه بیشتر 📖 اپلای دانشگاه چیست و شرایط آن چگونه است؟

سخن پایانی

CV چیست ؟ ساختار اصلی مدرک CV ممکن است بر اساس سازمان موردنظر و موقعیت شغلی تغییر پیدا کند و هنگام ارسال آن برای اولین بار توسط کارفرما تنظیم شود. اما در صورت عدم درخواست نوع لیست توسط کارفرما، حتماً دقت کنید فرمت مناسب برای موقعیتی که درخواست می‌کنید مناسب است یا خیر و اطلاعاتی که قرار است داخل آن قرار گیرد، مفید است یا خیر. برای مثال اگر این مدرک را برای کمک هزینه تحصیلی درخواست می‌کنید، معمولاً نیازی به اطلاعات شخصی ندارد.
توجه به این نکته کمک می‌کند بهترین فرمت CV را تنظیم کنید و از نگاه کارفرما و سازمان با تجربه و حرفه‌ای به نظر برسید.

دسته بندی:

نظرات کاربران