گواهینامه بین المللی و شرایط دریافت آن در سال 2022

گواهینامه بین المللی و شرایط دریافت آن در سال 2022

رفتن به سفرهای خارج از کشور، فرصت مناسبی در اختیار ما قرار می‌دهد تا به دور از مشغله‌های زندگی، سفری لذت بخش در کنار خانواده داشته باشیم. در این میان کسانی هستند که به رانندگی با خودروی شخصی در خارج از کشور علاقه‌مند هستند و تمایل دارند به نحو قانونی آن را تجربه کنند. گواهینامه بین‌المللی به عنوان یک مدرک معتبر، امکان رانندگی در کشور مقصد را برای این دسته از عزیزان آسان می‌نماید. البته باید دانست که دریافت گواهینامه بین‌المللی نیازمند شرایطی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

گواهینامه بین‌المللی چیست؟

این گواهی، مدرک یا به عبارت بهتر مجوزی است که امکان رانندگی در خارج از کشور را برای علاقه‌مندان فراهم ‌می‌کند. گواهینامه مذکور به جهت شکل ظاهری مشابه دفترچه یا کارت‌های اعتباری است که با آنها سروکار دارید. کانون اتوموبیل‌رانی و جهانگردی ایران مرجع صالح در ارائه این گواهی است و وظیفۀ صدور آن را برای واجدین شرایطی که مایل به دریافت گواهی هستند، برعهده دارد.
از آنجایی که ایران یکی از اعضای فدراسیون بین‌المللی اتوموبیل‌رانی (FIA) است، در زمره کشورهایی قرار دارد که می‌تواند این مجوز را صادر کند. نکتۀ قابل توجه این است که بدانید مقررات سخت و پیچیدۀ برخی کشورها به گونه‌ای است که نمی‌توان انتظار رانندگی در آن کشور را داشت؛ لذا برای همۀ کشورها نمی‌توان این گواهی را دریافت نمود. تنها ۱٩۶ کشوری که عضو سازمان اتوموبیل‌رانی جهانی هستند از این امتیاز برخوردارند؛ لذا دارندۀ گواهی با ارائه آن در یکی از کشورهای عضو FIA به شکل معتبر از فرصت رانندگی در کشور مدنظر برخوردار خواهد بود.
به عنوان نکتۀ پایانی پیش از ورود به بحث پیش‌رو خالی از لطف نیست بدانید بسیاری از دارندگان گواهی رانندگی بین‌المللی پیش از سفر به کشور مقصد، به ترجمه رسمی گواهی اقدام می‌کنند. بحث ترجمه مدارک تحصیلی یا دیگر موارد از قبیل ترجمه کارت ملی و… که توسط ‌دارالترجمه‌های معتبر مانند دارالترجمه رنسانس انجام می‌شود، از ملزومات اساسی برای افرادی است که قصد اقامت یا تحصیل در خارج کشور را دارند. در رابطه با گواهینامه رانندگی نیز شرایط به گونه‌ای است که متقاضیان می‌توانند آن را به چند زبان رسمی از قبیل انگلیسی، ایتالیایی، آلمانی و ترکی ترجمه کنند.
برای ترجمۀ گواهی بایستی این کار از طریق مؤسسات معتبر و دارای مجوز که دارالترجمه نام دارند، انجام شود. این مؤسسات که تحت‌نظر مراکز ذی صلاح مانند کنسولگری یا وزارت‌خانه هستند، یک کشور را حوزۀ کاری خود قرار می‌دهند و متقاضیان ترجمه به زبان همان کشور را پذیرش می‌کنند. از آنجا که گواهی رانندگی قابل ترجمه است، متقاضی باید به مؤسسه مربوطه مانند دارالترجمه آلمانی، دارالترجمه انگلیسی یا دارالترجمه ایتالیایی مراجعه و خواهان ترجمۀ گواهی باشد. دارالترجمه رنسانس مفتخر است که با داشتن تمام تاییدیه های لازم، تمامی خدمات مرتبط با ترجمه ترکی استانبولی، ترجمه انگلیسی، آلمانی  و … مدارک را به شما عزیزان ارائه کند.

✔️ مطالعه بیشتر: فرق ویزا و پاسپورت و بررسی مدارک مورد نیاز برای دریافت آنها

مدارک لازم برای گواهینامه بین‌‌المللی

مدارک لازم برای گواهینامه بین‌‌المللی

یکی از مراحل ضروری برای صدور گواهی بین‌المللی که باید توسط شخص متقاضی انجام شود، ارائه مدارک لازم جهت صدور مجوز می‌باشد. مدارکی که فرد متقاضی در مراجعه به سامانه یا دفاتر صدور باید به همراه داشته باشد عبارت است از:

۱) گواهینامه ملی

منظور از گواهینامه ملی همان گواهینامه رانندگی صادره در کشور است. اهمیت گواهی ملی در ثبت تقاضای گواهی بین‌المللی به اندازه‌ای است که می‌توان آن را مهمترین ضرورت در دریافت نسخه بین‌المللی گواهی به شمار آورد. با توجه به این مطلب، تنها افرادی می‌توانند درخواست صدور گواهی بین‌المللی را داشته باشند که پیش از این گواهی ملی را نیز دریافت کرده باشند و در زمان تقاضا گواهی آنان دارای اعتبار کافی باشد.

٢) داشتن پاسپورت به نام شخص متقاضی

یک متقاضی گواهینامه رانندگی بین‌المللی زمانی می‌تواند صدور این گواهی را طلب کند که دارای پاسپورت باشد. بدون داشتن پاسپورت، امکان ثبت نام جهت دریافت گواهی مذکور، غیرممکن است.

✔️ مطالعه بیشتر: آزمون آیلتس چیست و چه تاثیری در مهاجرت دارد؟

٣) عکس سه در چهار

این عکس باید در تعداد مورد نیاز به مراکز مربوطه تحویل داده شود. همچنین لازم است شرایط زیر در آن رعایت شده باشد:

  • داشتن پس زمینۀ سفید
  • وضوح تصویر
  • مطابقت با چهره متقاضی
  • رعایت شئونات اسلامی
  • داشتن پوشش مناسب برای آقایان و حجاب برای بانوان.

۴) تکمیل فرم تقاضای صدور گواهینامه

این فرم به دو زبان فارسی و انگلیسی در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد و فرد ملزم است اطلاعات خواسته شده را به شکل دقیق و به هر دو زبان ارائه دهد.

۵) پرداخت هزینه صدور گواهی

پس از گذراندن مراحل اولیه، متقاضی می‌بایست هزینه مربوط به درخواست و صدور گواهی را پرداخت نماید و پس از صدور در موعد مقرر، مدرک صادره را تحویل بگیرد.

✔️ مطالعه بیشتر: CV چیست ؟ بررسی مهم ترین موارد هنگام نوشتن آن!

هزینه گواهینامه بین‌المللی

هزینه گواهینامه بین‌المللی

یکی از مراحل پایانی جهت صدور گواهینامه بین‌المللی واریز هزینه صدور است که توسط متقاضی پرداخت می‌گردد. در این بحث، میزان اعتبار این مدرک عامل مهمی است که تأثیر بسیاری در تعیین قیمت آن دارد. از آنجا که گواهینامه‌های بین‌‌المللی با دو اعتبار یک ساله و سه ساله موجود است، هزینه پرداخت نیز به نسبت اعتبار دارای تفاوت قیمت می‌باشد.
با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و افزایش قیمت‌های احتمالی سال جاری، نمی‌توان هزینه ثابتی برای صدور گواهی در نظر گرفت. به طور کلی می‌توان گفت اگر متقاضی قصد دریافت گواهی با اعتبار یک ساله را دارد، باید مبلغی در حدود ۱۵۰ تا ٢۰۰ هزار تومان هزینه کند. هزینه صدور گواهی سه ساله قدری بیشتر است و حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان می‌باشد.

✔️ مطالعه بیشتر: معرفی رشته های تحصیلی در ترکیه و شرایط تحصیل در آنها

تمدید گواهینامه بین‌المللی

تمدید گواهینامه بین‌المللی

همان طور که اشاره شد، گواهینامه بین‌المللی رانندگی با دو اعتبار متفاوت یک و سه ساله قابل صدور است. افراد با در نظر گرفتن شرایط کشور مقصد و مدت زمان سفرشان می‌توانند به تهیه یکی از این دو اقدام کنند و تا زمانی که اعتبار آن به اتمام نرسیده، به شکل رسمی از مزایای آن برخوردار شوند.
در پاسخ به این سوال متقاضیان که «آیا گواهی بین‌المللی قابلیت تمدید دارد یا خیر؟» باید پاسخ داد که این مجوز با به پایان رسیدن اعتبار قابلیت تمدید ندارد؛ لذا با اتمام اعتبار آن و در صورت نیاز، متقاضی باید نسبت به دریافت گواهی جدید اقدام نماید و تقاضای خود را به دو شیوۀ حضوری یا اینترنتی به سازمان اتوموبیل‌رانی و گردشگری ایران اطلاع دهد. یکی از شرایط ثبت درخواست و موافقت با صدور گواهی جدید، ارائه گواهی سابق می‌باشد؛ پس اگر چنین قصدی دارید، حتما گواهی پیشین را ارائه دهید تا با موفقیت، گواهی جدید را دریافت کنید.

✔️ مطالعه بیشتر: معرفی ۴ تا از بهترین دانشگاه های انگلیس در سال ۲۰۲۲

کشورهای پذیرنده گواهینامه بین‌المللی

کشورهای پذیرنده گواهینامه بین‌المللی

در میان کشورهای جهان تعداد قابل توجهی وجود دارند که تاکنون تمایلی به عضویت در انجمن اتوموبیل‌رانی جهان نداشته‌اند و گواهی رانندگی را به عنوان یک مدرک بین‌المللی رسمی و معتبر نپذیرفته‌اند. با این وجود، تعداد ۱٩۶ کشور یا بیشتر به عضویت این انجمن درآمده‌اند و به طور رسمی، موافقت خود را با گواهی مذکور اعلام کرده‌اند. با عنایت به این مسئله که این مجوز دو نوع اعتبار دارد، لازم است میان کشورهایی که پذیرای گواهی یک ساله و سه ساله هستند، تفکیک قائل شویم.

الف) کشورهایی که پذیرنده گواهینامه رانندگی یک ساله هستند:

ارمنستان، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، امارات متحده، انگلستان، اوکراین، ایران، آمریکا، ایتالیا، آلمان، بلژیک، بحرین، پرتغال، پاکستان، ترکیه، تایلند، دانمارک، روسیه، ژاپن، سوئیس، سوریه، سوئد، عربستان، عمان، عراق، فرانسه، فنلاند، قرقیزستان، قطر، کره، کانادا، کویت، کوبا، گرجستان، لبنان، لهستان، مالزی، مصر، مکزیک، نیجریه، نیوزیلند، هلند، یونان و… برخی از کشورهایی هستند که گواهی یک ساله را به رسمیت می‌شناسند.

✔️ مطالعه بیشتر: معرفی ۷ تا از بهترین دانشگاه های کانادا

ب) کشورهایی که پذیرنده گواهینامه رانندگی سه ساله هستند:

از جملۀ این کشورها می‌توان به آلمان، آذربایجان، اتریش، ازبکستان، اسپانیا، ایران، اوکراین، برزیل، بلغارستان، بلژیک، پاکستان، پرو، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان، جیبوتی، دانمارک، رومانی، روسیه، زیمبابوه، سنگاپور، سودان، سوئد، سوریه، قطر، کرواسی، کویت، کنیا، گینه، گرجستان، لبنان، لیتوانی، لهستان، مراکش، مکزیک، مقدونیه، مصر و… اشاره نمود.

فهرست نمایندگی‌های صدور گواهینامه بین‌المللی رانندگی

کانون اتوموبیل‌رانی و جهانگردی ایران، مرجع رسمی صدور این گواهینامه در داخل کشور است که از طریق نمایندگی‌های مجاز و دفاتر معتبر به ثبت درخواست افراد و تحویل گواهی آنان‌ اقدام می‌کند. این کانون در سراسر کشور از طریق شعب مختلف پذیرای متقاضیانی است که به دلیل سفر به یکی از کشورهای پذیرنده گواهینامه بین‌المللی، خواستار صدور آن در مدت زمان کوتاه هستند.
جهت سهولت کار متقاضیان، بیش از ٢۰۰ نمایندگی در سراسر کشور در حوزه صدور گواهی معتبر بین‌المللی تحت نظارت کانون اتوموبیل‌رانی فعالیت می‌کنند. بسیاری از کلان شهرها و حتی شهرهایی با جمعیت زیاد نیز از نمایندگی‌های مربوطه برخوردارند تا متقاضیان قادر به دریافت گواهی در کوتاه‌ترین زمان باشند.
علاوه بر نمایندگی های موجود در کشور، مراجعۀ به دفاتر مرکزی اتحادیه اتومبیل‌رانی و جهانگردی ایران که در تهران فعالیت دارند، یکی دیگر از روش‎های دریافت گواهی است که با ارائه خدمات به موقع و پاسخگویی سریع، متقاضیان را در دریافت گواهی راهنمایی می‌کنند. آدرس برخی از نمایندگی های مرکزی واقع در شهر تهران به شرح زیر می‌باشد:

  • آزادی، حدفاصل بهبودی- خوش نبش خیابان شهید قانعی، پلاک ۲۳۱
  • خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، پلاک ۲
  • شهید فیاض‌ بخش، نبش خیابان جهانگردی، پلاک ۳۳

علاقه‌مندانی که تمایل دارند گواهی رانندگی در سطح بین‌المللی را دریافت کنند، بدون نگرانی و تنها با گذراندن مراحل یادشده می‌توانند این گواهی را تهیه و آن را مورد استفاده قرار دهند. پیش از اقدام به درخواست گواهی، مطابق آنچه که اشاره شد، از ضوابط و مقررات این حوزه آگاهی یافته و سپس در صورت داشتن شرایط مذکور، به صدور و اخذ گواهی اقدام کنید.

دسته بندی:

نظرات کاربران