توصیه نامه تحصیلی و مهم ترین نکات نگارش آن

توصیه نامه تحصیلی یا ریکامندیشن لتر یکی از مهم ترین مدارکی است که باید در صورت مهاجرت تحصیلی آن را تهیه کنید. دز تهیه توصیه نامه تحصیلی باید به نگارش آن دقت زیادی کنید؛ چرا که می تواند در نتیجه پذیرش شما به عنوان دانشجو در کشور مقصد تاثیر زیادی بگذارد.

در این مقاله قصد داریم مهم ترین نکات نگارش Recommendation Letter را بررسی کنیم.

✔️ مطالعه بیشتر: شرایط تحصیلات در ترکیه و ساده ترین روش اخذ ویزا

 

توصیه نامه تحصیلی چیست؟

توصیه نامه تحصیلی چیست؟

Recommendation Letter یا توصیه نامه تحصیلی سندی رسمی است که به منظور مهاجرت و اپلای کردن در دانشگاه های خارج از کشور از آن استفاده می شود. در کنار این سند، اسناد و مدارک دیگری مانند ترجمه رسمی ریزنمرات یا شناسنامه و مدارک تحصیلی نیز لازم می شود که باید برای تهیه آن به یک دارالترجمه رسمی و معتبر مراجعه کنید.

علاوه بر این، مقطع تحصیلی که برای مهاجرت انتخاب کرده اید نیز اهمیت زیادی دارد؛ به عنوان مثال اگر قصد مهاجرت برای مقطع کارشناسی ارشد را دارید، لازم است ترجمه لیسانس خود را نیز همراه با مدارک دیگری مانند ترجمه کارت ملی و ترجمه رسمی شناسنامه تهیه کنید.

به طور کلی مدارک هویتی مانند ترجمه رسمی شناسنامه برای تمامی روش های مهاجرتی الزامی است.

✔️ مطالعه بیشتر: ترجمه رسمی گواهی ولادت در دارالترجمه رنسانس

ساختار Recommendation Letter

ساختار Recommendation Letter

هر توصیه نامه بخش های مختلفی دارد که باید به درستی نگارش شود؛ این بخش ها عبارت اند از:

 • مقدمه
 • توانایی ها و مهارت هایی که دارید
 • تایید شایستگی
 • تاکید بر صلاحیت ها
 • راه های ارتباط با شما
 • امضا

در هر بخش باید به نکات خاصی اشاره کنید. به عنوان مثال در مقدمه باید دقت کنید که حتما مخاطب خود را مشخص کرده و ارتباط خود با آن شخص را ذکر کنید. مهم است که اگر یک استاد را برای نوشتن توصیه نامه انتخاب کرده اید، او نیز جایگاه خود را توضیح داده و به شکلی مختصر و مفید خود را معرفی کند؛ به طوری که اعتبار علمی او مشخص شود.

در بخش توانایی و مهارت ها نیز همان طور که از نام آن مشخص است باید به این موارد اشاره کرده و درمورد نقاط قوت خود صحبت کنید. این بخش باید بر اساس واقعیت و واقع گرایانه باشد و نباید به تعریف و تمجید بیش از حد از خود بپردازید.

در بخش بعدی که مربوط به تایید شایستگی و لیاقت است، باید درمورد داستان هایی تاثیرگذار درمورد شما و مهارت هایتان توضیح داده شود. به عبارت دیگر استاد باید این قسمت را با موفقیت هایی که شما به دست آورده اید و دستاوردهایی که داشته اید، تکمیل کند.

در بخش تاکید نیز لازم است مستقیما و به شکلی واضح درخواست پذیرش شما از سوی دانشگاه مطرح شود و نویسنده به شکل مشخص و روشن درخواست خود را بیان کند. سپس راه های ارتباطی مانند ایمیل، تلفن یا اطلاعاتی که باید برای ارتباط و تماس با شما در اختیار داشته باشند را درج کنید.

در پایان نیز ریکامندیشن لتر با عباراتی محترمانه و رسمی به اتمام می رسد و نویسنده نام و نام خانوادگی خود و امضای خود را قرار می دهد.

✔️ مطالعه بیشتر: ترجمه رسمی سند مالکیت در دارالترجمه رنسانس

 

نکات مهم هنگام نگارش توصیه نامه تحصیلی

نکات مهم هنگام نگارش توصیه نامه تحصیلی

اولین نکته مهم برای نوشتن توصیه نامه این است که شخصی آن را بنویسد که صلاحیت کافی برای توصیه شما به دانشگاه های خارجی را داشته باشد. سرپرست تحقیقات و پژوهش های شما یک مثال از شخص دارای صلاحیت است. به عنوان مثال استاد راهنمای یکی از درس های شما می تواند شخص دارای صلاحیتی باشد؛ علاوه بر این، اگر استادی دارید که می تواند در این زمینه به شما کمک کند نیز می توانید از کمک آنها استفاده کنید.

نکته مهم دیگری که باید بدانید این است که اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های اروپایی را دارید، این دانشگاه ها اغلب Recommendation Letter را به شکل کاغذی می پذیرند.

این در حالی است که بسیاری از دانشگاه های آمریکا و کانادا Recommendation Letter را به صورت دیجیتال ترجیح می دهند؛ از این رو لازم است پیش از ارسال توصیه نامه و اقدام برای اپلای، نسبت به نحوه پذیرش توصیه نامه تحصیلی توسط دانشگاه مورد نظر اطلاعات کافی را به دست آورید.

نکته دیگری که باید به آن توجه شود، تعداد توصیه نامه است. به طور معمول برای پذیرش در یک دانشگاه خارجی به حداقل 2 توصیه نامه نیاز دارید؛ به خصوص در مقطع دکتری این تعداد به 3 یا 4 عدد نیز می رسد.

توصیه نامه معمولا نباید بیش از 600 کلمه باشد.

✔️ مطالعه بیشتر: معرفی بهترین دانشگاه‌های آلمان در سال ۲۰۲۲

 

معرفی نامه چه تفاوتی با توصیه نامه دارد؟

معرفی نامه چه تفاوتی با توصیه نامه دارد؟

معرفی نامه یا رفرنس لتر یکی از مدارکی است که ممکن است با ریکامندیشن لتر اشتباه گرفته شود؛ رفرنس لتر یا معرفی نامه اغلب برای موقعیت های کاری مورد استفاده قرار می گیرد. معرفی نامه که معمولا توسط استاد یا کارفرمای فرد نوشته خواهد شد، برای اپلای پذیرش در یک دوره آکادمیک یا شغلی استفاده می شود.

این در حالی است که ریکامندیشن لتر برای موقعیت های تحصیلی و درخواست پذیرش در یک دانشگاه خارج از کشور استفاده می شود.

✔️ مطالعه بیشتر: آزمون GMAT چیست؟ هر آنچه باید از این آزمون بدانید!

 

انوع توصیه نامه‌ تحصیلی

انوع توصیه نامه‌ تحصیلی

توصیه نامه ها در انواع مختلفی وجود دارند. مانند:

 • توصیه نامه تحصیلی کالج
 • توصیه نامه برای دریافت کمک هزینه تحصیلی و بورسیه
 • توصیه نامه برای تدریس در دانشگاه های خارجی به عنوان استادیار
 • توصیه نامه برای گرفتن فاند
 • توصیه نامه برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

علاوه بر این مهم است بدانید که توصیه نامه می تواند به صورت کاغذی یا دیجیتال باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی ریکامندیشن لتر یا توصیه نامه که برای مهاجرت تحصیلی یک سند ضروری محسوب می شود پرداختیم. این نامه باید توسط یک فرد دارای صلاحیت، مانند استاد راهنما نوشته شود و نکات مهمی که برای نگارش آن لازم است رعایت شود تا روند اپلای تحصیلی و مهاجرت فرد با مشکل مواجه نشود.

در این مطلب به نکات مهمی اشاره کردیم که برای مهاجرت تحصیلی و تهیه توصیه نامه لازم است رعایت شود اشاره کردیم و بخش های مختلف یک Recommendation Letter را نیز بررسی کردیم. در ارسال توصیه نامه مهم است به مهلتی که دانشگاه مورد نظر برای تحویل آن در نظر گرفته است توجه کنید و نحوه تحویل آن را نیز در نظر بگیرید.

دسته بندی:

نظرات کاربران